Ebeveynlik

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler

Birçok kişi uyumadan önce çocuklarına kitap okumayı sever. Uyku süresi, küçük çocuğunuzun yaşına ve durumuna göre 8 ila 12 saat arasında sürebilir. Okuyan anne babalar, çocuklarının televizyon izlemesine veya oyun oynamasına izin vermekten çok daha iyi olduğuna inanıyor. Aslında haksız sayılmazlar çünkü okumanın bir çocuğun gelişimi için sayısız fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Size uyumadan önce okunacak hikayeler için bir liste sunuyoruz.

İster kızlar için, ister erkekler için yatmadan hikayeler okursanız, onlarla özel bir anı paylaşır ve çocuğunuzla daha derin bir bağ kurarsınız. Küçük çocuğunuzu bebek battaniyesinin altına sokup ve kitaplardan yeni güzel dünyalar keşfetme yolculuğunuzu başlatın.

Çocuk gelişimi konularında çalışan uzmanlar, her gün en az yarım saat okumanın konuşma ve bilişsel becerileri önemli ölçüde geliştirebileceğini belirtmekteler. Ayrıca, hayal gücünü ve merakı ve bir çocuğun hayatının diğer birçok yönünü geliştirir. Araştırma, başlangıçtan itibaren düzenli olarak okunan çocukların dil öğrenmede daha başarılı olduğunu ve genel olarak daha iyi akademik sonuçlara sahip olduğunu göstermektedir.

Günümüzde, her yaştan çocuklar için yazılmış, bazen seçilmesi zor olan çok fazla kitap ve kısa hikaye var. Her şey çocuğunuzun tercihlerine bağlıdır. Mesela, bazı çocuklar, eğlenceli yatma zamanı hikayelerinden, bazıları ise mizahtan çok hoşlanmıyor.

Burada, sevebileceğiniz, belki de çocuğunuz için ideal öyküleri bulabileceğiniz 10 hikaye içeren bir liste hazırladık.

"<yoastmark

1. Alaaddin ve Sihirli Lamba.

Binbir Gece olarak da bilinen Arabian Nights’ın tanınmış bir hikayesidir. Ana karakter Aladdin adında yoksul bir çocuktur. Hikaye, Aladdin’in cinle tanışmasıyla başlar. Daha iyi bir hayat isteyen bir çocuk adamı takip eder ve maceraları burada başlar.

2. Bambi

Güzel bir klasik yatma vakti hikayesidir. Erkek bebek geyik Bambi, annesi ve Thumper ve skunk Flower isimli bir tavşanla olan dostluğuyla ilgili bir hikayedir. Bambi, en iyi iki arkadaşı ile farklı maceralar yaşayan akıllı ve meraklı bir genç geyiktir. Aynı zamanda, ebeveynlerinden ormandaki yaşam hakkında öğrendiklerini uygulamaktadır.

3. Uyuyan Güzel.

Kral ve kraliçe, Maleficent’i çocuklarının doğumunu kutlamaya davet etmediği için, o da intikamını küçük prensesi lanetlemeye karar verir. Prenses Aurora’yı sadece gerçek aşkın öpücüğü kurtarabilecektir.

4. Pinokyo.

Yalnız ağaç ustası Geppetto, Pinokyo adını verdiği son kuklanın gerçek bir çocuk olmasını dilemektedir. Nazik mavi peri onu duyar ve ona bu dileği gerçekleştirmeye karar verir. Pinokyo’nun saf olacağını bilerek Jiminy the Cricket’e beladan uzak tutması için talimat verir. Ancak, Jiminy onu doğru yolda tutmaya çalışırken birçok zorlukla karşılaşır. Oysa Pinokyo, gerçek bir çocuk olmayı hak ettiğini kanıtlaması gerektiğini anlamaya başlar.

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler

5. Küçük Denizkızı

Deniz Kralı’nın kızı Ariel kıyıda bir prensle tanışır. Tüm arkadaşları küçük denizkızı olarak kalmasını ikna etmek için çaba sarf etmesine rağmen, deniz kızı deniz cadısıyla insan olmak için bir anlaşma yapar.

6. Kadife TavşanUyumadan Önce Okunacak Hikayeler

Margery Williams tarafından yazılmış bir İngiliz çocuk hikayesidir. Gerçek olmak isteyen bir tavşan ile ilgili bir hikaye. Hikayenin başında, tavşanı Noel hediyesi olarak alan çocuk tavşanla pek ilgilenmez. Ancak hikaye boyunca, doldurulmuş oyuncağıyla bir gece uyuduktan sonra ayrılmaz hale geliyorlar.

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler7. Çirkin Ördek Yavrusu.

Gerçek aşk ve güzellik hakkında bir hikayedir. Bir anne ördeğin mutluluğu, yeni yumurtadan çıkan altı ördekten birinin olması gerektiği gibi olmadığını anlayınca bozuluyor.

8. Şapkamı Geri Istiyorum.

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler
Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler

Yazar Jon Klassen kayıp şapkasını geri isteyen ayı hakkında yazdığı özgün ve eğlenceli bir hikayedir.

Uyumadan Önce Okunacak Hikayeler9. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Tüm dünyadan gerçek kızların hayatlarıyla ilgili 100 hikaye içermektedir. Kızların hikayesi bir peri masalı gibi yazılmıştır, bu nedenle çocuklara uyarlanmıştır, ancak geçmişte ve günümüzde kızların yaşamları hakkında bilgi edinmeye fırsat verecektir.

10. Küçük PrensUyumadan Önce Okunacak Hikayeler

Antoine de saint exupery ‘nin  yazdığı muhteşem ötesi her kelimesinde özel anlamlar ve dersler içeren harika kitabıdır.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu