BebekUyku

Uykuda Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Uykuda Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Bebeğin uykusunda birden bire ağlamaya başlaması, bebeklerini yeni karşılayan anne babalar için oldukça zorlayıcı bir durumdur. Çoğu durumda, uykuda ağlayan bebek, anne babaları yanlış bir şey olup olmadığını konusunda merakta bırakıp tedirginlik yaşatır.  Çoğu durumda bebeğin uykusunda aniden ağlaması sorundan çok normal bir durum olabilir.

Çoğu anne baba için, bebeklerinin uyku süresi ana kaygılardan biridir. Uyku sorunları bebeklerde çok yaygındır ve bebeğin uyku rutinini de etkilemektedir. Yenidoğan bebeğin ağladığını, homurdandığını ve hatta uykusunda çığlık attığını yaşamanız normaldir. Bunun nedeni, bebeğinizin vücudunun uyku düzenine alışkın olmamasıdır.

Bu yazımızda, uykuda ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?  bununla ilgili size yardımcı olacak birkaç ipucu vermeye çalışacağız.

uykuda ağlayan bebek

Rahat hissetmesini sağla

Bebeğinizi kundağa sarmak, rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Bazı uzmanlar bunun bebek için rahim benzeri bir ortam yarattığını söylemektedir.  Kundaklama, bebeğinizin daha kolay yatmasına ve sağlıklı bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır. Bazı bebekler ayrıca kollarının kundaklandıklarında dışarıda bırakılmasını tercih ederler.  Battaniyeyi, çenenin yukarısına değil, koltuk altının üst kenarına yerleştirebilirsiniz.

Bebeğinle dolaş

Bebeğinizi nazikçe kaldırmak ve onla dolaşmak onu yatıştırmak için harika bir yoldur. Bebeği taşımak için bebek arabası da kullanabilirsin.  Ama bebeğini vücuduna yakın tutmak onu rahat ve sıcak hissettirmek için en iyi yoldur. Bebeğin üç aylık olana kadar, ona biraz ekstra dikkat ve destek vermek gerekir. Bebeğin bu şekilde taşınmaktan hoşlanacak.

Ana kucağı dene

Bebeğinin huzursuzluğu sırasında onu bir bebek koltuğuna ya da titreşimli ana kucağına koyabilirsin. Bebeğin kendi kendine sallanmasını sağlayan otomatik ana kucakları da mevcuttur.  Ana kucaklarıyla verilen kullanım talimatlarına uyduğundan emin olmalısın.  Ancak, emin olman gereken şeylerden biri , bebeğinin uyku rutinini bozacağı için bebeğinin otomatik kucağa alışmamasıdır. Uykuya dalmak için sallanmaya ihtiyaç duymamalıdır.

Şarkı Söyle

Bebeğin çok rahatsız olursa biraz mırıldanmak gerekebilir. Annelerinin şarkı söylemesi onlara varlığını hissettirecek ve  rahatlama hissi verecektir. Bir daha huzursuzlandığında, ona bir şarkı söyle ve sihri gör 🙂 . Düzgün bir şekilde söylemek zorunda değilsin, sadece aklına ne geliyorsa onu söyle, bebeğin sesinle rahatlayacaktır.

Masaj Yap

Bebeğe masaj yapmak, onları sakinleştirmenin harika bir yoludur. Hoş bir kokuya sahip özel yağlar veya losyonlar kullanabilirsin. Bununla birlikte, hiçbir yağ veya losyon kullanmak zorunda değilsin, çocuğunu okşamak için hafif dokunuşlar bile kullanabilirsiniz. Sadece bu dokunuşların gıdıklamadığından emin ol. Kollarını ve bacaklarını ellerinin arasında hafifçe döndürerek başla ve göbek deliğinin etrafında küçük daireler şeklinde devam et. Ayrıca ayak tabanlarına masaj yapabilir veya ayak parmaklarını açabilirsin.

Bazen hareket etmek bebeğin sakinleşmesi için gereken tek şeydir. Temiz havaya çıkarmayı dene. Yeni çevre, temiz hava ve sıcaklık değişikliği bebeğinizin havasını değiştirebilir.  Bebekler sıkıldıklarında bile ağlamaya meyillidirler. Küçük çocuğunu eğlendirmek için, bazı hikayeler anlatmayı dene veya bazı oyuncaklar ile oynamalarına yardımcı ol.

Bebeğiniz huysuzken sakin olmalısınız. Sadece etrafındaki her şeyin onun için çok yeni olduğunu ve ona yabancı olduğunu bilin. Çevreye ve uyku rutinine alışması için daha fazla zaman harcaması gereklidir.

Uykuda ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir? sorusuna verilecek cevaplar bunlarla da sınırlı değildir. Bazen kendi yöntemini bulup uygulaman en etkili yol olabilir.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu