BebekÇocukUyku

Uyku düzeni nasıl olmalı? Aylara göre uyku saatleri

Uyku düzeni nasıl olmalı? Aylara göre uyku saatleri

Çocuğunuzun uykusunu alıp almadığını anlamak zor ve stresli olabilir. Her çocuk birbirinden farklı olduğu gibi çocukların uyku ihtiyaçları da farklılık göstermektedir. Bu sebeple çocuğunuzun bir başkasının çocuğundan daha az uyuduğunu düşünüyorsanız, strese girmeyin. Uyku düzeninin aylara ve yıllara göre nasıl olması gerektiğini gösteren  birtakım kurallar var. Fakat uyku düzeni için kesinleşmiş bir formül yoktu

uyku düzeni

Yaşa Göre Çocuklar İçin Önerilen Uyku Kuralları Şöyledir

Yeni doğan uyku düzeni

Yeni doğan bebekler çok fazla uyumaya ihtiyaç duyarlar. İlk birkaç haftada gün boyunca sürekli olarak uyurlar. Yenidoğanlar günde 4-8 kez gündüz uykusu uyumalıdır. Uyku süreleri 15 dakika ile 4 saat arası değişir. Gündüz uykuları arasındaki süre 45 dakika ve 1 saat arası olmalıdır. Gece uykuya yatış saati en geç 21.00-23.00 olmalıdır ve 8-14 saat gece uykusu almalıdır. Yeni doğan bebekler genelde şekerlemeler arasında 20-40 dakikada bir uyanacaklardır. Toplam günlük uyku süreleri 14-18 saat arası olmalıdır.

2-4 ay

İki ila dört aylık çocuklar günde 3-4 kez uyumalıdır ve 9-10 saatlik gece uykusu almalıdır. Toplam günlük uyku süresi 14-16 saat olmalıdır.

4-6 ay

Dört ila altı aylık bebekler genellikle gün içinde daha uyanık olurlar. Geceleri çok daha uzun uykuya geçeceklerdir, hatta bazı bebekler geceleri uykuya uyanmadan devam edebilirler. Bu ayda günde 2-3 kez uyurlar ve geceleri 10 saat uyumalıdırlar. 4-6 aylık bebekler için toplam günlük uyku 15 saat tavsiye edilir, ancak genelde bu ayda bebekler günde toplam 12 saat uyurlar.

6-9 ay

Bu dönemde çocuklar muhtemelen uyku rutinlerine kavuşurlar. Bu dönem gece ve gündüz ayrımını iyi anlamaları gerekir. Yaklaşık gün içerisinde 2-3 kez uyku ve sağlam bir gece rutini ile gün boyunca daha öngörülebilir bir uyku düzeninde olabilirler. Gündüz uyku süreler 1-2 saattir. 3 kez gündüz uykusuna yatabilirler ve gündüz uykuları arasındaki süre 2-3 saattir. Geceleri 9-12 saat arası uyurlar. Altı ila dokuz aylık bebekler 24 saatlik bir süre içinde 14 saat uyuyabilir.

9-12 ay

Bu dönemde, çocuklar gündüz iki kez uyur ve uyku süresi 1-2 saat olmalıdır. Gündüz uykuları arasındaki süre 3 saattir. Geceleri 10-12 saat uyurlar. Toplam günlük uyku süreleri 12-14 saat olmalıdır. Beslenmeleri bu dönemde ağırlıklı olarak anne sütü dışında olacaktır. Bazı anneler normal yemeklerin gece uykularını desteklediğini ve gece boyunca daha tatminkar bir şekilde uyuduklarını söylemektedir.

12-18 ay

Bu yaşta küçük çocuğunuzun uykuyla savaşmaya başlayacağını veya uyku zamanı geldiğinde yorulmayacağını fark edebilirsiniz. Gündüz uyku süresi 1-2 saattir ve 1 veya 2 kez gündüz uyur. Gündüz iki uyku arasındaki uyanıklık süresi 3 saattir. Geceleri 10-12 saat uyurlar. Toplam günlük uyku süreleri 12-14 saat olmalıdır.

18-24 ay

18-24 aylık çocuklar günde bir kez uykuya dalar ve gece yaklaşık 11 saat uyumaları gerekir.

2-3 yıl

2-3 yaşındaki çocuklar, 10-11 saat gece uykusunu kesintisiz ve düzgün yaptığı sürece gün içerisinde bir kez uyuyabilirler.

3-5 yaş

Bu yaştaki çocuklar gündüz uykularını bırakacaktır. Günde bir kez uyuyabilirler fakat bir günü bir gününü tutmayabilir. 3-5 yaşları arasındaki çocuklar günde 10-11 saat gece uykusu uyumalıdır.

5-12 yaş

Bu dönem için gündüz uykusu oldukça zordur ve gece yaklaşık 11 saat uyurlar.
uyku düzeni

Çocuğunuza Uyku düzeni sağlamanız için İpuçları

1. Uykuyu hayatınız için öncelikli hale getirin.
Yoğun hayat rutininde düzenli uyumak zor olabilir. Örnek oluşturup çocuğunuzda olduğu gibi uykunuza özen gösterin bu sayede çocuğunuzun da uyku hakkında görüşü değişecektir.
2. Gece geç saatlere kadar çalışmaktan kaçının. Çocuğunuzun ödevlerinde çok geç kalmasına izin vermeyin. Çocuğunuza zamanında yatmanın önemini anlatmaya çalışın.
3. Düzenli günlük rutin oluşturun. Çocuklar oyun zamanı, atıştırma zamanı, yemek zamanı ve uyuma zamanı için sıkı günlük program takip etmelidir. Böylelikle çocuğunuz rahattır, yatma ve uyku zamanlarını tahmin eder.
4. Yorulmadığınızda uyumaya geçmek oldukça zor. Gündüz çocuğunuzun aktif kalmasını sağlayın. Gün boyunca çocuğunuzun enerjisini kullanmasına izin verecek aktiviteler planlayın, böylece yatağa gittiğinde yorgun olacaktır. Bu durum küçük bebekler için geçerli değildir.
5. Yatmadan 30 dakika önce televizyon, bilgisayar, tablet gibi cihazları kapatın.
6. Yatak odasını ve yatağını sadece uyumak için kullanın. Ekranları, oyuncakları ve dağınıklığı çocuğunuzun yatağından uzak tutun ve sadece yatakta uyumasına teşvik edin. Çocuğunuzun yanına peluş hayvan koymak iyi olabilir fakat istemiyorsa zorlamayın.
7. Uyku sorunlarının farkında olun. Uyku apnesi, uykusuzluk, huzursuz uyku, uykuyla savaşmak ve gün içerisinde dikkat eksikliği uyku sorunlarının belirtileri olabilir.
Uyku düzeni ile ilgili diğer yazılarımız için bebek kategorisine bakabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu