Sağlık

Uykusuzluk çocuğun diş sağlığına nasıl etki eder?

Uykusuzluk çocuğun diş sağlığına nasıl etki eder?

Çocukların okuldaki zor bir günün ardından bile bol miktarda enerji rezervi vardır. Yetişkinlerde durum böyle değil. Yaşam bizim için çok daha yorucu, özellikle de sorumluluklarımız çoğaldıkça.

Az uyumayı başarı gibi görüyoruz fakat daha sonra etkileri sıkıntı yaratabiliyor. Çocuklarımız bile, belirli bir saat uyumakla yetinmeyi öğrendi.  Çocuklar ve yetişkinler için, yeterince uyumamanın istenmeyen büyük sonuçları var. Uyku eksikliği oldukça tehlikelidir; bir çocuğun doğru kararları alma yeteneğini bile etkileyebilir.

Bu yazıda, uyku ile çocuğunuzun diş sağlığı arasında bağlantıları açıklamaya çalışacağız.

Az uyumak Periodontitise neden olur

Periodontitis; dişin ağızda durmasını sağlayan, yumuşak dokuları ve esas desteği veren kemiği harap eden önemli bir diş eti hastalığıdır. Dişin kökünü saran kemiğin erimesi ile birlikte artık dişeti eskisi gibi kök ve çene kemiğine yapışmaz. Dişeti altında bakterilerin birikebildiği dişeti cebi denilen bir derinlik oluşur. Kalitesiz uykunun periodontitis olma olasılığını arttırdığı bilinmektedir.

Osaka Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmada, beslenme, egzersiz düzeyleri ve uyku gibi belirli yaşam tarzı faktörlerinin 200 çalışanında periodontitis başlangıcını nasıl etkileyebileceği araştırıldı. Her gece yedi ila sekiz saat uyuyan işçilerin daha az periodontitis riski taşıdığı ortaya çıktı.

İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon, vücudun herhangi bir zarara karşı verdiği normal koruyucu bir yanıttır. İnflamasyon, hem akyuvarlarımızın bizi bakteri veya virüs gibi bir dış etkenden koruması anlamına gelirken, herhangi bir sakatlık durumunda da inflamasyon meydana gelir; örneğin spor yaparken zorlandığınızda incinen bölge genellikle ağrılı bir hal alır, şişer ve iltihaplanır.

Peki, kötü uyku çocuğunuzu periodontitise nasıl maruz bırakır? Yeterince uyumamak çocuğunuzun diş etlerinde iltihaplanmaya yol açar. Doğal olarak, iltihaplanma periodontal hastalığa yol açar. Aynı zamanda diş eti iltihabına da yol açar.

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar, vücudun uykusuz kaldığı zaman inflamatuar hormon üretimini arttırdığını gösteriyor. Yüksek inflamasyon seviyelerinde muhtemel serpinti, daha yüksek inme, obezite, Alzheimer ve kalp hastalığı riskine neden oluyor.

İyi uyku doku tamirini teşvik eder

Bir yetişkin olarak bile, uyuduktan sonra tazelenmiş hissederiz. Dinlenmenin o kadar güçlü olabileceğini biliyoruz. Uyku sırasında, vücudumuz uyanık olduğumuzdan çok daha az enerji harcar. Dişler de olmak üzere vücut bölümlerimizin çoğu uykudayken kullanılmıyor.

Uyku, çocuğunuzun vücudunun gençleşmesi için bir yoldur. Diş sağlığının iyileşmesi için de gereklidir.

Uyku, kaygı ve bruksizm

Çocuğunuz gün doğumundan gün batımına kadar uyanık kalırsa, depresyon veya anksiyete bozukluğu yaşama olasılığı daha yüksektir. Bruksizm (uyku sırasında dişlerini gıcırdatma) yetersiz uyku alanlarda oldukça yaygındır. Bruksizm ve kalitesiz uyku arasında bir ilişki vardır.

Bu nedenle, daha yüksek diş eti hastalığı riski ve vücudun doğal bağışıklık tepkilerinin azalması ihtimali vardır. Bunun nedeni, vücudun dokuları yeniden inşa etmek ve bağışıklık sistemini düzeltmek için ihtiyaç duyduğu hayati bir dinlenmeyi yapamamasıdır. Yeterince uyumamak, çocuğunuzun bağışıklık sistemlerini yeterince yenilemek için bol miktarda fırsat kazanmasına neden olacaktır.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi temel olarak solunum yolu ve boğaz kaslarının aşırı gevşemesi nedeniyle oluşur.  Kas dokusu havayolunu kısmen tıkar. Bu nedenle, uyku sırasında oksijen alımı düşer.

Vücudun yeterli hava yokluğuna verdiği cevap, düzenli olarak uyanmak ve nefes almaktır. Çocuk (veya yetişkin) genellikle uyanık olduklarını bilmezler. Uyku ve uyanma döngüsü, her gece yüz defadan fazla olabilir.

Böylece, çocuk daha az uykusunu alır ve gündüzleri  uykusuzluk çeker. Koroner kalp hastalığı, inme, diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu da tetikler. Sağlıklı nefes alma aynı zamanda çocuğun diş sağlığını da etkileyebilir.

Ağız kuruluğu

Vücudun tükürük üretiminin uyku sırasında doğal olarak düştüğü bir durumdur. Tükürük diş çürümelerini önler. Düzenli tükürük üretimi ağızda oluşan asitleri nötralize ederek yiyecek parçacıklarını temizler. Ayrıca çocuğunuzun ağzındaki özel dokuları nemli ve sağlıklı tutar.

Ağızdan solunum, burun ile hava akımını tamamlar, ancak içindeki dokuların kurumasına ve büzülmesine neden olur. Tükürük bu alanlara ulaşamadığından, diş eti çizgisinin üstünde ve altında bakteriyel hareketliliği arttırır.

Diş Sağlığı ve İyi Uyku – Ayrılmaz İkili

Mükemmel dişler ve diş eti koruması için, çocuğunuzun günlük ihtiyacı olan dinlendirici uyku yaklaşık 8 saat olmalıdır.

Sağlıklı ve pırıl pırıl dişler  için çocuğunuzun günlük olarak dişlerini fırçalamasını ve diş ipi kullanmasını teşvik edin.

Tipik çocuk diş sağlığı sorunları diş ağrısı dahil, diş gevşemesi, ve diş eti kanaması. Bir diş hekimi herhangi bir sorunu analiz etmek için en iyi kişi, nasıl çözmek için, ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına bağlı olarak uygun tedavi planları.

Sonuç

Çocuğunuzun diş sağlığı konusunda mükemmel diş sağlığı için bildiğiniz her şeyi aktarın.  Yeterli uyku, ağız hijyeni ve tüm diş sorunları ile ilgili bilgi verin.  Bu şekilde, çocuğunuzun özgüveni de gelişecek ve gün boyu huzur olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu