Ebeveynlik

Tek çocuğun avantajları nelerdir?

Tek çocuğun avantajları nelerdir?

Kaç çocuğa sahip olunmasına dair oldukça fazla görüş var. Muhtemelen etrafınızda da bu konuda size tavsiyede bulunanlar oldukça fazladır. Tek çocuğun avantajları gerçekten olabilir mi?

Gazeteci Joanna Pocock, kişisel seyahati hakkında yazdığı yazıda, “Londra’daki bir oyun parkında, bir anne bana tek çocuk sahibi olmanın, kızımın kum havuzunda tek başına yürümeye devam etmesini izlerken çocuk istismarıyla aynı olduğunu düşündüğünü söyledi.  Anneme muhtemelen daha fazla çocuğum olmayacağını söylediğimde, bir çocuğun ‘sadece bir aile olmadığını’  şiddetli bir bir şekilde haykırdı.”

Çocuk sayısı ile ilgili olarak internet ortamında, forumlarda bir çok konu mevcut. Forumlarda yazılanlar da gösteriyor ki bir çok anne baba kaç çocuğunun olması gerektiği ile ilgili karar vermekle mücadele içerisinde.   Bir anne, “Başka bir çocuğum olmazsa oğlumun yalnız olabileceğinin söylenmesine gerek yok.” diye yazdı.

Birisi bir e-posta iletisinde “Bir tane çocuğum var ve yalnızca bir tane olduğu için kendimi asla affetmeyeceğim” dedi. Belki de arka planında veya ailelerin arasında yaşayan problem, çoğu zaman, birkaç çocuğun olması gerektiği.

Forumdaki başka bir konuda birinin yazdıkları şu şekilde “Başka bir çocukla başa çıkabilmeyi diliyorum ve kızım bir kız kardeşi istediğinde kendimi kötü hissediyorum. Aynı zamanda, bunun (tek çocuk sahibi olmanın) bizim için doğru seçim olduğunu biliyorum. ”

Kim Aslında Daha Dezavantajlı?

Sadece çocukların ebeveynleri için en rahatsız edici olan, çocuk istismarı ile bir tekilleşmeyi karşılaştırmaktır – özellikle kardeşler arasında “çocuk istismarı”nın şaşırtıcı şekilde yaygın olduğunu söylemek daha doğru olabilir. İlki yanlış yönlendirilmiş düşüncedir; kardeş problemi gerçekliktir.

“Kardeşlerin Karanlık Yüzü”nü okuduktan sonra, bir okuyucunun kardeş istismarına değinen makalede, onun deneyimleriyle ilgili olarak şunları söyledi: “Birinin aileme bunu söylemesini diliyorum. Doğma suçunu işlediğim için beni asla affetmeyen şiddetli bir büyük kardeş yüzünden hayatımdan korktum. . . Ebeveynlerime söylediğimde, bana şikayet ettiğim için bağırdılar. ”

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi, “kardeşler arasındaki şiddetin oldukça yaygın olduğunu bildirdi. Hatta çocuk istismarından (ebeveynler tarafından yapılan ) veya eş istismarından daha yaygındır. Amerikan ailelerinin en şiddetli üyeleri çocuklardır. ”

Anonim bir yazar, “Kızımı suistimalden koruyabilmek için tek çocuk oldu” başlıklı bir makalede ağzı bozuk bir kardeşle yaşama deneyimini paylaştı.  Bu durum tek çocuk olmanın olumsuz olduğu klişesini ortadan kaldırıyor. Tek çocuğun avantajlarını ortaya koyuyor.  “Ben her zaman bir kardeşin bir nimet olmayabileceğinin farkındayım. Ve insanların tek çocuğun sözde üzücü durumuyla sızlandığını duyduğumda, kendimin tek çocuk olma özlemini hatırlıyorum.” diye yazdı.

tek çocuğun avantajları
tek çocuğun avantajları

Sürekli birileri bir şey Söylediğinde…

Tek çocuk kararının doğru olmadığını söyleyen, çocuğunuzu dezavantajlı hale getirdiğini veya “çocuk istismarı” oluşturduğunu söyleyen kişilerin, muhtemelen nedenleriniz hakkında hiçbir fikri yok.

Kısır olduğunuzu, düşüklerinizi, zor bir hamileliği ya da doğum sonrası depresyonu, para sorunları ya da daha fazla çocuk istemeyen ya da başka bir evlilikten çocuğu olan bir eşle olan mücadelenizi nasıl anlatmıyorsanız bu konuda da bir şey söylemek zorunda değilsiniz. Tek çocuk kararınız da bu durumlarla eşdeğerdir.

 

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu