BebekUyku

Tatilde bebek uyutmak için 5 ipucu

Tatilde bebek uyutmak için 5 ipucu

Ebeveynler genellikle tatillerini iptal ederler veya ertelerler çünkü bunun bebeklerinin uyku düzenini etkileyeceğinden korkarlar. Tatilinizi her gece bebeğinizi uyutmaya çalışmaktan bitkin bir şekilde geçirmek oldukça sıkıcı olacaktır. Tatilde bebek uyutmak için iyi haberimiz var.  Bebeğinizin ortamdaki değişime uyum sağlaması ve iyi bir gece uykusu alması için yapılacak bir kaç yöntem var.

Bebeğinizin herhangi bir yerde uykuya dalmasına yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Her bebek farklıdır, hangi yöntemin işe yaradığını deneyerek bulabilirsiniz.

Bebeğinizin her yerde uyumasını sağlayacak en iyi ipuçlarından bazıları:

tatilde bebek uyutmak
tatilde bebek uyutmak

1. Farklı Uyku Ortamları Deneyin

Bebekler hızla bulunduğu ortama alışabilir ve bir kez alıştığında, herhangi bir değişiklik durumunda endişe ve sıkıntı oluşabilir.  Çevresel değişime alıştırmanın basit bir yolu beyaz gürültü ( youtube ya da internette beyaz gürültü yazarak bulabilirsiniz.)  parçalarını arka planda çalmaya devam etmektir. Parazit, rüzgar, dalgalar, yağmur ve doğa sesleri gibi farklı beyaz gürültü biçimleri arasında geçiş yapın.  Ayrıca, bebeğinizin herhangi bir yerde uyumayı öğrenmesine yardımcı olmak için aile büyüklerinin evinde ara sıra gece kalınabilir.

2. Düzenli bir uyku rutini oluşturun

Bebeğiniz 6-8 haftalıkken, yatma rutini üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Düzenli bir yatma zamanı rutini bebeğinizi yatıştırmaya ve uykusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Yeni bir rutine başlarken, bebeğinize uyum sağlamak için zamana ihtiyacı olduğundan en az bir saat süre verin..  Bebeğinizin yatma rutine sıcak, rahatlatıcı bir banyo ve ardından hafif bir masajı da ekleyebilirsiniz. Işıkları kısın ve sonra bebeğinizi emzirin ya da mama verin. Uyumadan 15 dakika kadar önce, ninni söylerken bebeğinizi sallayabilirsiniz. Uyurken değil , uykulu iken  bebeğinizi yatağına koyun. Tutarlılık çok önemlidir, bu nedenle küçük çocuğunuz için mükemmel bir uyku zamanı rutini oluşturmak için ince ayar yapmayı denemeden önce birkaç hafta yatmadan önce rutine uyduğunuzdan emin olun.

3. Seyahat seti oluşturun

Bebeklerin çok gelişmiş bir koku alma duyusu vardır ve kokularla kendilerine çok güçlü ilişkiler oluştururlar. Bebeğinize tatiliniz için güzel, yumuşak, yeni bir seyahat battaniyesi almış olabilirsiniz, ancak küçük çocuğunuz yine eskisini tercih edecek. Yeni bir ortama uyum sağlamasına yardımcı olmak için seyahat ederken kullandığı eşyaların yedeğini oluşturup yanınıza onu alabilirsiniz.  Seyahate çıkmadan hemen önce kirli çamaşırları yıkamayın, seyahatten en az bir gün önce yıkayıp yanınıza alabilirsiniz.

4. Gün boyunca aktif kalın

Yeni doğanlar birkaç saatte bir karınları acıktığı için uyanırlar, ancak 3 aydan sonra, geceleri 6-8 saat uyumaya alışırlar. Bebeğiniz gün boyunca uyuyorsa, geceleri yeni bir ortamda uykuya dalması zor olacaktır. Gün boyunca aktif kalın ve günün sonunda, yatmaya hazır olması için zaman ayarlayın. Ayrıca, akşamları çok geç olmadan bebeğinizle hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Onu tutmaya çalışırken yumuşak bir çıngırak sallayın.  Bu sadece aktif kalmasına yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda motor becerilerini de geliştirecek.

5. Gündüz şekerlemeleri için ortam yaratın

Kısa gündüz kestirmesi bebeğinizin gece uykusunu kesmeden dinlenmesini sağlar. Vücudumuz uykuyu destekleyen melatonin hormonunu üretir. Melatonin salınımı ışıktan etkilenir, bu nedenle perdeleri kapatmak ve odayı gündüz kestirmesi sırasında mümkün olduğunca karanlık tutmak önemlidir. İdeal olarak, öğleden sonra kestirmek için bebeğinizi beslemede önce bunu yapmanız gerekir. Bu ona beslendikten sonra uyumaya yetecek kadar zaman verecektir.

Bebeğinizle tatil yaparken, her zaman önceden arayıp, kalacağınız otel veya tesis hakkında bilgi edinin. Bebeğinizin uyku alışkanlıklarının sizinkini de etkileyeceğini unutmayın. Yetersiz uyku ruh halinizi bozup sizi de strese sokar. Ayrıca sürekli tatilde bebek uyutmak çok keyifli olmayacaktır.  Stres ayrıca sindirimi de etkilemektedir, bu nedenle sizin ve ailenizin tatiliniz boyunca iyi bir gece uykusu almanız önemlidir.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu