BebekBebek Bakımı

Pişik nasıl geçirilir?

Pişik nasıl geçirilir?

Yeni ebeveynliğin en keyifsiz yanlarından biri bez değiştirme ve onun korkunç arkadaşı pişiktir.

Pişik, bebek bezinin kapsadığı alanda meydana gelen kızarıklık veya tahriş için kullanılan bir terimdir.

Pişiğin ilk belirtisi genellikle alt karında genital ve uyluk kıvrımlarındaki kızaklar, ıslak veya kirli bebek beziyle doğrudan temas eden yüzeyler üzerinde meydana gelen kızarıklık veya küçük şişliklerdir.

Neyse ki  pişik son derece tedavi edilebilir ve genellikle günler veya haftalar içinde ortadan kalkabilir. Ve bebeğinizde pişik gördüğünüzde kendinizi suçlamayın, hemen hemen her bebek ilk 3 yıl boyunca en az bir kez bebekte pişik meydana gelir.

Yani, burada bebek bezi döküntü dünya için nihai rehber.

Pişiğin neden oluştuğunu ve kurtulmanın etkili yollarını bu yazımızda öğreneceksiniz. Ve hangi durumlarda kızarıklık için çocuk doktorunuzla görüşmeniz gerektirdiğini açıklamaya çalışacağız

Pişik ne zaman ortaya çıkar?

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Klinik uygulamada pişikler belli dönemler arasında çeşitli nedenlerden dolayı görülür. Yenidoğan döneminde, pişikler çok sık dışkılamadan kaynaklanmaktadır.  Anne sütüyle beslenen bebekler genellikle günde altı kez dışkılarlar. Dışkı ile sık cilt teması tahrişe neden olabilir. Neme uzun süre maruz kalmak, büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda pişiklerin yaygın bir nedenidir. Bunun nedeni, bebek bezinin yeterince sık değişmemesi veya sıcak havalarda terlemeden kaynaklanabilir. Tuvalet eğitimi alan bebeklerde, altlarının yeterince temizlenememesinden dolayı genellikle gece boyunca kızarıklıklar meydana gelebilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Çoğu zaman bebeğiniz oturma döneminde ve aynı zamanda bağırsak hareketlerinin asitliğini değiştiren katı gıdalar yediğinde pişik olduğunu fark etme olasılığınız yüksektir.

Bununla birlikte, bebeğinizin pişiğe daha yatkın hale getirebilecek bazı faktörler vardır. Mayo Clinic’e göre sürtünme, cilt hassasiyeti, ıslak kalan bez veya seyrek değişen bezler genellikle pişik nedenidir.

Johns Hopkins ‘Sağlık Kütüphanesi” ne göre; İshal veya sık bağırsak hareketleri bebeğinizin pişik olasılığını artırabilir.,

Ayrıca, antibiyotik tedavisi gören bebekler ya da antibiyotik alan anneler tarafından emzirilen bebekler daha duyarlıdır.  Bu genellikle bir mantar enfeksiyonuna yol açabilir.

Evde pişik nasıl geçirilir?

Bazen, en iyi çabalarınıza rağmen, pişik kaçınılmazdır.

Mutlaka pişik tedavisi için doktora bebeğinizi götürmek zorunda değilsiniz. Bebeğinizin pişik belirtileri orta- hafif görünümdeyse evde birkaç gün için bu basit yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Pişiği tetikleyen ürünlerden kaçının ve yenilerini seçecerken dikkatli olun
 • Alkol veya parfüm içeren sabunlar ve ıslak mendillerden kaçının.
 • Her bebek bezi değişiminden sonra bebeğinizin poposunu su ile yıkayın. Daha sonra, yeni bir bebek bezi koymadan önce bebeğinizin cildinin kuru olduğundan emin olun. Bir kızarıklık olduğunda, temiz bir bez koymadan önce alanı küçük bir fanla veya serin bir fön makinesi ile kurutabilirsiniz.
 • Bebeğinizin cildinin havalaması için biraz zaman tanıyabilirsiniz.  Eğer erkek çocuğunuz varsa, üzerinize çiş yapma ihtimaline karşı cinsel organının üzerine  bez örtebilirsiniz.
 • Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin ve bebeğinizin cildi ile kirli bir bebek bezi arasında bir engel olması için krem ya da losyon sürün.

Ya pişik devam ederse?

Birkaç günlük evde uyguladığını yöntemlerden sonra bebeğinizin pişiği düzelmediyse, çocuk doktorunuzu arayın.

Eğer kızarıklığı kontrol ettirmek isteyeceksiniz aşağıdaki durumları dikkate alın:

 • Şiddetli veya alışılmışın dışında bir kızarıklık varsa
 • Uyguladığınız çözümlere rağmen pişik daha da mı kötüye gidiyorsa
 • 48 saat süren ishalle beraber meydana geldiyse.
 • Kızlarda vajina üzerinde veya içinde  kırmızı veya pullu alanlar meydana geldiyse
 • Kanama ve kaşıntı durumlarında
 • İdrar veya bağırsak hareketi sırasında yanma veya ağrıya neden oluyorsa
 • İrin ile dolu büyük sivilceler meydana geldiyse
 • Ateş halinde
 • Erkek bebeklerde testiste kırmızı nokta ve/veya döküntü varsa.  Bu mantarın bir işaretidir.

İlk olarak, ne kadar süredir bu belirtilerin olduğunu not alın.  Ayrıca bebeğin sağlık koşulları ve beslenmesi ile ilgili önemli bilgileri de not alabilirsiniz.  Emziriyorsanız, bebeğinizin anne sütü yoluyla maruz kalabileceği herhangi bir ilacı veya farklı gıdaları ekleyin.

Ardından,  çamaşır deterjanı, çocuk bezleri, sabunlar, losyonlar gibi bebeğinizin cildine temas eden tüm ürünleri listeleyin.

Çocuk doktorunuz bebeğinizin pişiğini nasıl tedavi edebilir?

Şiddetli veya kalıcı bir pişik, evde yapabileceklerinizin ötesinde tedavi gerektirebilir. Çocuğunuzda bir mantar enfeksiyonu varsa, doktorunuz antifungal kremler veya ilaçlar tavsiye edebilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Bu durumlarda, SADECE reçete ile alından antifungal kremleri kullanmak gerekir. Bebek bezi değişiklikleri sırasında kullandığınız bariyer kremleri  mantar enfeksiyonu uzatabilir.  Mantar tedavisinden sonra diğer kremleri kullanmaya devam edilebilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Çocuğunuzda bakteriyel enfeksiyon varsa, çocuk doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Çoğu durumda, döküntü bir enfeksiyona bağlı görünmüyorsa doktorunuz kısa bir süreliğine hafif  krem veya merhem önerebilir.

Pişik nasıl geçirilir
Pişik nasıl geçirilir

Pişiğin ilerlemesini nasıl önleyebilirsiniz?

Belirli alışkanlıkları düzenli aralıklarla takip etmek, bebeğinizin pişik olasılığını azaltması muhtemeldir. Bu uygulamaları normal bez değiştirme rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

 • Enfeksiyon ihtimaline karşı bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.
 • Günümüzde tek kullanımlık bezler son derece emici olmasına ve ıslaklık  bebeğinizi rahatsız etmese de, bebeğinizin bezini sık değiştirerek idrar ve dışkıya maruz kalmasını azaltabilirsiniz.
 • Yeni bir bebek bezi takmadan önce bebeğinizin cildinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 • Daha fazla tahrişe neden olabileceğinden, bebek bezinin bandının bebeğinizin cildine yapışmasına izin vermeyin.

Son olarak

Pişik bebek bezinin kullanımının kaçınılmaz bir sonucudur, bu nedenle bebeğinizde meydana gelirdiğinde kendinizi suçlamayın.

Önemli nokta pişik şiddetlenmeden önce farketmektir.  Çocuk doktoruna gitmek zorunda kalırsanız, kızarıklık kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

 

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu