Çocuk

Okul Fobisi ve Çözümleri

Okul Fobisi ve Çözümleri

Her sonbahar, okula dönüş tüm aileler için oldukça zor. Bazı çocuklar ve gençler başaramama korkusu yüzünden duygusal sıkıntı içine giriyor. Bu durum sürekli hale geldiğinde okulu reddetme olarak bilinen okul fobisi olarak ortaya çıkıyor.  Bu yazımızda okul fobisi ve çözmeye yönelik bilgiler aktarmaya çalışacağız.
okul fobisi
okul fobisi

Okul fobisi nedir?

Yaz tatilinin ardından sonra her gün erkenden uyanmaya, saatlerce süren derslere, öğrencilerin korkulu rüyaları haline gelen ev ödevlerine geçiş yapmak, okulun ilk haftalarında okula adapte olamayan öğrenciler için endişeli ve huzursuzluk sağlayan bir durumdur. Bazı öğrenciler için okula devam ettiği sürece okul karşı konulamaz ezici bir yük olarak devam eder. Çocuk bu endişeli durumdan kaçınmak için okuldan uzak durmaya başlar.
Okul fobisi birçok şekilde olabilir. Bunlar, sıklıkla okula zamanında gitmeme, okul bitmeden okuldan ayrılma ya da hiç okula gitmeme şeklinde olabilir.  Baş ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı gibi fiziksel kaygı semptomları, sabahları okula gitmeyi zorlaştırabilir veya okuldan erken ayrılmaya neden olabilir.
Okul fobisinden kaynaklı okuldan kaçınma, bir çocuğun veya gencin okul gününün rahatsız edici yönlerinden geçici olarak kaçmasına izin verir; bu da kısa süreli bir rahatlama sağlar. Ancak, bir öğrenci okuldan kaçınmaya devam ettiğinde, derslerinden geri kalır, arkadaş ve öğretmenlerinden sosyal olarak kopup zorlu bir sürecin içine girecektir. Ayrıca okulla ilgili kaygılarla başa çıkmayı öğrenemeyecek, okulun getirdiği zorluklarla başa çıkmanın mümkün olmadığını düşünecektir. Bu durum onu okuldan kaçınma kısır döngüsünün içine sıkıştırıp bırakacaktır.

Ebeveynler bu durumla ilgili ne yapabilir?

Hemen Müdahale edin

Okulu kaçırma ve sosyalleşemememe kartopu gibi büyüdükçe günden güne kontrolü zor bir  durum haline gelebilir. Çocuğunuzun zamanında okula gittiğini ve gün boyu okulda kaldığını iyi gözlemleyin. Bir veya iki günden uzun sürerse, müdahale edin.

Sorunları tanımlamaya yardım edin

Çocuğunuzun neden okuldan kaçtığını öğrenmeye çalışın. Güzelce, “Okulu zorlaştıran şey nedir?” diye sorabilirsiniz.  Çocuğunuz sosyal olarak mı zorluk çekiyor yoksa başkaları tarafından baskı altında mı?  Sınıfta kriz geçirmekten korkuyor mu? Derslerinde başarılı olma konusunda endişeleri mi var? Topluluk önünde konuşmaktan mı korkuyor? Ailesinden ayrı kalmaktan mı korkuyor?

Okul ile iletişim halinde olun ve destek isteyin

Çocuğunuzun gittiği okul, okul fobisi ile mücadele konusunda önemli bir rol oynar. Çocuğun okuldan kaçınma durumu ile ilgili bildiklerinizi rehberlik öğretmeni ile paylaşın. Ne kadar bilgi sahibi olup bunu aktarırsanız o kadar iyi yardımcı olabilirler.
Çocuğun okuldan kaçınmasına neden olan şeylerle yavaş yavaş yüzleşmesi için okul ile işbirliği içinde olun.
Diyelim ki çocuğun topluluk içinde konuşma korkusu var. Önce öğretmenle bire bir konuşup daha sonra sınıf içinde konuşmaya başlayabilir.

Okul konusunda net olun.

Çocuğunuzla ilişkilerinizde empati kurun, fakat okula gitme  konusunda net olun. Ona korkularıyla yüzleşebileceğini söyleyin. Çocuğunuzun, mide ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi fiziksel kaygı semptomlarının kesinlikle rahatsız edici olmasına rağmen, tehlikeli olmadıklarını bilmesini sağlayın.
Genelde çocuklar evde yalnızca ateş durumunda,  kusma ve diğer birkaç nedenden ötürü evde kalmalıdır.
Endişe durumu taşıyan çocukların, tıpkı yetişkinlerin kendi işlerinde yapması gerektiği gibi, fiziksel kaygı yaşarken bile, yapabileceklerini ve yapabileceklerini öğrenmeleri önemlidir. Okul fobisi olan çocuklardaki fiziksel semptomlar genellikle okul günü, korkularıyla yüzleştiklerinde hafifler.  Bunu öğrenmek bir çocuğu güçlendirebilir.

Evi cazip halden çıkartın

Okul harici bir ortamda ya da evde kalmayı daha fazla cazip hale getiren herhangi bir şey var mı?  Evi mümkün olduğunca okul gibi yapın.  Hastalık durumu dışında sınırsız televizyon, telefon ya da bilgisayar oyunu oynamayı serbest hale getirmeyin.  Çocuğunuz ya da çocuğunuz okula gitmezse, tüm bunları toplayacağınızı ya da interneti kapatacağınız konusunda net olun.  Evde kalınması zorunlu durumlarda okuldan ödev isteme konusunda destek alabilirsiniz.
Okul fobisi, hızlıca kötüye gidebilecek ciddi bir sorundur. Çocuğunuzun okulu ile sürekli iletişim halinde olun.  Ayrıca, çocuğun kaygısı konusunda uzaman desteği alabilirsiniz. Okul rehberlik danışmanından veya çocuk doktorunuzdan sizi bir uzmana yönlendirmesini isteyin.
Okul fobisi ve buna benzer sorunların çözümüne dair yazılarımızı çocuk kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

Bir Yorum

  1. Çocuklar hayatı gerçek anlamda algılamaları yetişkinler kadar açık olmayabiliyor ve hemen kırılabilirler onları önemsemek gerekir. Açıklayıcı olmuş yazınızı takipteyim elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu