BebekBebek Bakımı

Neden bebekler başını sağa sola sallar?

Neden bebekler başını sağa sola sallar?

Bebeklerin başını sallaması genellikle normal davranış olarak kabul edilir, ve aşağıdaki video buna bir örnek olabilir.

 

Senin bebeğin de bu şekilde başını sağa sola sallıyor mu?  Eğer bu şekildeyse, bu konuda endişelenmene gerek yok.

Bir bebeğin başını sallanmasının birkaç nedeni vardır:

 • Seni taklit ediyor. Bebekler gün geçtikçe ve etraflarındaki büyüleyici dünyaya ilgi göstermeye başladıkça, yaptığımız her şeyi taklit etmeye başlarlar. Onlarla konuşurken kafanı salladığını görmüş olabilir ve sadece seni taklit ediyor olabilir. Bebeğiniz onunla konuşurken bunu yapıyorsa, size karşı gelmeye başladığının bir işareti olabilir.
 • Emzirmeyi öğreniyor. Bebek emzirmeyi öğrenme aşamasında, memeyi kavramayı öğrenirken başını sallanabilir. Bazen, emzirme süresince veya doyduğunu bildirmek için emzirme sonunda heyecan göstergesi olarak bunu yapabilir.
 • Vücutlarını kontrol etmeyi öğreniyorlar. Bu, bebeğin başını sallaması için en yaygın nedendir. Bebek bedenini keşfederken ve sürekli yeni şeyler öğrenirken, kafalarını ileri geri sallamanın eğlenceli olabileceğinin farkındadır.
 • Uykuluyken kendini yatıştırıyor. Bazı bebekler yorgun olduklarında bu davranışı ortaya çıkarabilirler. Bu onları sakinleştirmeye ve uykuya hazırlamaya yardımcı olur.  Bu durum da normal davranış olarak kabul edilir.
 • Olası otizm spektrumu. Otizmin birçok belirtisi vardır ve kafa sallamak bunlardan sadece biridir. Bu nedenle yalnızca bebeğinizin başını sallaması bunun nedeni değildir. Otizmle uyumlu diğer endikasyonları gösterirse şüphelenilebilir.  Bu konuda endişeleriniz varsa derhal doktorunuza sormanız iyi bir fikir olacaktır.
Neden bebekler başını sağa sola sallar?
Neden bebekler başını sağa sola sallar?

Otizmin olası belirtileri.

Bebeğiniz başını sallıyorsa ve alışılmadık davranışlar yoksa ve tamamen normal görünüyorsa, endişelenecek bir sebep olmamalıdır.

Ancak, bebeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, bu bir nörolojik veya gelişimsel bozukluğun göstergesi olabilir.

 • Ebeveynler veya kardeşlerle iyi bir şekilde etkileşime girmiyor, ismine, sesinize veya diğer seslere tepki vermiyor ve gülümsemiyorsa;
 • İyi iletişim kurmuyor, sözsüz iletişim kurmaya çalışırken koordineli değil veya iletişimi denemek için jest kullanmıyor veya göstermiyorsa;
 • Davranışları veya hareketleri saplantılı olarak tekrarlı ve yeni şeyler öğrenmekle ilgilenmiyorsa;
 • Daha önce edinilmiş becerileri kaybediyorsa. Konuşma, anlama, kelimeler, sosyal etkileşim, insanlara karşı ilgi, göz teması ve öğrendiği oyunlar gibi.
 • Göz teması kurmuyor ve size baktığı halde size bakmıyor gibi görünüyorsa;
 • Kendine zarar vermek istiyorsa;
 • Baş sallaması anksiyete anlarında ve heyecanlandığına artıyorsa;
 • Doktorunuz tarafından belirtilen gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmaz.

Son olarak;

Bebeğiniz başını sağa sola sallıyorsa, hemen endişelenmenize gerek yok.

Eğer normal gelişimi dışında başka bir şeyden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla hemen görüşün.

Küçük çocuğunuzun mutlu, sağlıklı ve tamamen normal olduğunu bilmek için doktora danışmak her zaman iyi fikirdir.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Benim bebeğim ara sıra başını yukarı aşşağı sallıyor heyecanlandığında çok artıyor ve kendini sürekli arkaya doğru atıyor kucaktaysa göğsüme vurduruyor kendini mama sandalyesinde yine aynı şekilde bazen hiçmi canı acımıyor diyorum kızsam da takmıyor beni yapmaya devam ediyor acaba oyun mu yapıyor endişelenmelimiyim??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu