BebekUyku

Melatonin nedir? Bebeğimin iyi uyumasına nasıl yardımcı olabilir?

Melatonin nedir? Bebeğimin daha iyi uyumasına nasıl yardımcı olabilir?

Yenidoğan bebekler genelde her yerde uyuyabilirler. Dokuz ay boyunca karanlıkta kendi biyolojik saatleriyle kalan bebeğiniz henüz 24 saatlik dilim için adapte olamadılar. Genelde yenidoğan bir bebeğin uyanmasını ve uyumasını açlığı belirler. Bu durum da doğal olarak gündüz ya da gece olabilir.

Her 2-3 saatte bir beslemek, gece uyanık olmak, gündüz uykulu olmak normal ve sağlıklı bir yenidoğan bebek için normaldir.  Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için birkaç küçük değişiklik yapabilirsiniz.

Melatonin uyumanın anahtarlarından biridir

Melatonin nedir ? Melatonin, uyku hormonu olarak bilinir ve uyumadan hemen önce kan dolaşımında üst noktasına ulaşır. “Uyku tetikleyici” olarak bilinir. (Mandy Gurney, İngiltere’deki sağlık profesyonelleri için Uyku Eğitimcisi).

Melatonin üretimini nasıl arttırabilirsiniz.

Uyku ve uyanma döngülerimizi karanlık ve gün ışığı ile belirlenir. 3 -4 aylık  bebekler kendi melatoninlerini yapmaya başlarlar.  O zamana kadar kendi biyolojik saatlerinin oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Melatonin nedir
Melatonin nedir

1. Tutarlı bir uyku rutini oluşturun

İlk aylarda herhangi bir rutin oluşturmak zor olabilir, ancak rutini uygulamaya başlayıp bebeğinizin her gece neye hazır olacağını bilmesini sağlayabilirsiniz. Uyku düzeninin oturmasında tutarlılık çok önemlidir. Her gün düzenli, aynı saatte yapılan ve aynı sürede geçen bir banyo sonrası bebek çok daha rahat uyuyacaktır.

2. Her sabah dışarı çıkın

Güneş ışığı mutluluk hormonu serotonini yükseltir ve bebeğinizi sakinleştirir.  Sabah ,güneş ışığı, bebeklerin vücutlarının doğal uyanma ve uyku döngülerini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu yüzden sabahları bir yürüyüşe çıkmaya çalışın. Hem D vitamini hem de temiz havanın tadını çıkartmış olursunuz.

3. Geceleri ışıkları kapatın

Bebeğinizin gece ile gündüz arasında ayrım yapmaya başlaması önemlidir.  Bu nedenle yatak odasının gece zifiri karanlık olduğundan emin olun. Özellikle gün ışığından yararlanma sırasında ışığı engellemek için karartma perdeleri veya başka bir yöntem kullanabilirsiniz. Yatak odası da güzel bir uyku için serin olmalıdır

4. Yatmadan önce cihazlarınızın ekranlarını kapatın

Televizyonlar ve elektronik aletlerin ekranları (ve diğer yapay ışıklar) melatonini azaltır, bu yüzden ekranlardan yatmadan en az bir saat önce kapandığından emin olun. Evdeki ışıkları kısın, gürültüyü  azaltın. Gece boyunca akıllı telefonunuza baktığınızda, telefondan gelen mavi ışık melatonin üretimini engelleyebilir, bu nedenle bebeğinizi besledikten sonra tekrar uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bu nedenle olabilir.

5. Besleme özel bir rol oynar

Anne sütü, vücut tarafından melatonin yapmak için kullanılan bir amino asit olan triptofan (bebek mamalarındaki protein gibi) içerir. Bebekler yatmadan önce triptofan tükettikleri zaman, daha hızlı uykuya dalarlar. Avustralya Emzirme Birliği’ne göre, triptofan seviyeleri annenin sbiyolojik ritmi ile artar ve azalır, bu nedenle emzirme, bebeğin kendi biyolojik saatini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Sen de daha iyi uyuyacaksın!

Bebeğinizin daha iyi uyumasına yardımcı olmak için bu beş adımı takip etmek uzun vadede bebeğinize fayda sağlayacaktır, ancak tüm bunları melatonin üretimini arttırmak için yaparken, kendiniz için daha iyi bir uyku düzeni oluşturacaksınız. İkiniz için de faydalı olacak!  Bu nedenle, günlük güneş ışığını alın, kendi yatma rutininizi oluşturun, yatmadan önce ekranları kapatın ve tavuk, yumurta, kuruyemiş ve peynir gibi triptofan içeren yiyecekleri yiyin.  Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun.

Bu yazımızda melatonin nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Bebek ile ilgili diğer yazılar için bebek kategorisini takip edebilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu