Sağlık

Koronavirüs bebekleri ve okul öncesi çocukları nasıl etkiler?

Koronavirüs bebekleri ve okul öncesi çocukları nasıl etkiler?

Koronavirüs pandemisi ilerledikçe, ebeveynler CDC’nin “mevcut kanıtlara dayanarak, çocukların COVID-19 için yetişkinlerden daha yüksek risk altında olmadığı” güvencesiyle rahattı.

Pediatri dergisi tarafından çevrimiçi yayın öncesi yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bebekler ve okul öncesi çocuklar COVID-19 alırlarsa ağır hastalanabilirler.

Dergi, bu bilgilerin yayılmasını hızlandırmak için çalışmayı yayınlanmadan önce çevrimiçi yayınlama adımını atmıştır. Bilim adamları, küçük çocukların buna karşı bağışık olmadığını bilmemizi istiyor. Panik yapmamızı istemiyorlar (önceki çalışmalarda olduğu gibi, bu da çocukların% 90’ından fazlasının hafif veya orta dereceli vakalar yaşadığı ortaya çıktı) ancak bu duruma karşı duyarlı olmamızı istiyorlar.

Çocukların yaklaşık % 6’sı için COVID-19 ciddi veya kritik bir hastalık haline gelebilir ve küçük çocuklar için riskler artar.  1. doğum günlerini, oyun günlerini ve arkadaşlarla buluşmaları iptal etme zamanı. Bu son çalışmada 6 ila 15 yaş arasındaki çocukların sadece% 4’ü ciddi vakalar geliştirdi, ancak 5 yaşın altındaki çocuklarda% 7 ve 1 yaşın altındaki çocuklar için yaklaşık% 11 idi. Yetişkinlerde% 18’in üzerindedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırmacılar, bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor, çünkü çocukların (genel olarak) yetişkinlerden neden daha az etkilendiğini anlamak, bu hastalığın yayılmasını durdurmak ve bebeklerin korunmasını sağlamak için gereklidir.

Virginia Üniversitesi Sağlık Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı başkanı Steven L. Zeichner ve Houston Baylor Tıp Fakültesi çocuk acil tıp doktoru MD, MPH olan Andrea T. Cruz’un birlikte bir yorum yazdı.

Zeichner ve Cruz, “İlk olarak, çocukların yaşlı yetişkinlerden daha ağır hasta olma olasılığı daha az olsa da, daha önemli hastalık riski artan alt gruplar vardır.”

Hastaneye yatırılan Norveçli çocuklarda yapılan bir başka çalışmada, solunum yolu enfeksiyonu olan hastanede yatan çocukların % 10’unda [COVID-19 olmayan] koronavirüsler tespit edildi.

Dip Not:

Çocuklar bağışık değildir ve insanlar tavsiyelere uymazsa bebekler risk altındadır. Telefon görüşmeleri, Görüntülü görüşme ve metin yoluyla mesafenizi koruyun, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurun ve evinizdeki herkesin iyi el hijyeni uyguladığından emin olun.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu