Hamilelik

Kimyasal gebelik nedir? Bilmeniz gerekenler 

Kimyasal gebelik nedir? Bilmeniz gerekenler

Hamilelik en güzel mucizelerden fakat bazen farklı sıkıntılı durumlar olabiliyor.  Bu yoldan daha önce geçtiyseniz ya da yeni gebe kalmaya çalışıyorsanız, kimyasal gebelik hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemli.  Bu durum size korkutucu geliyor, biliyorum ve dürüst olmak gerekirse. Öncelikle, erken düşüklerin aslında oldukça yaygın olduğunu ve bu kadar çok kadının bunu yaşayıp daha sonra sağlıklı bebekler dünyaya getirdiğini de unutmamak gerek.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Temel olarak kimyasal gebelik, gebeliğin 5. haftasından önce meydana gelen bir düşük durumudur. Aslında o kadar erken ki, ultrasonlar hala hamileliği tespit edemiyor.  Sadece  koryonik gonadotropin (hCG) seviyelerinin yükselmesiyle tanı konulabiliyor.  Birçok kadın bu kadar erken bir düşükle karşılaştığını bile bilemeyebiliyor.  Fakat bu durumu öğrendiğinizde durum yıkıcı olabiliyor. Bu duruma karşı dirayetinizi toplayın çünkü oldukça yaygın yaşanabilen bir durum.

Kimyasal gebelik hakkında bilinmeyenler

 • Kimyasal gebelikler, tüm düşüklerin yüzde 50 ila 75’ini oluşturur (Healthline)
 • Pozitif çıkan her hamilelik testi kimyasal gebeliğiniz olduğu anlamına gelmez.
 • Kimyasal gebelikler kromozom anomalileri (ACOG) nedeniyle meydana gelir.
 • Tüp bebek başarısız olduğunda, genellikle kimyasal gebelikle sonuçlanır.
 • Çalışmak, egzersiz yapmak, seks yapmak ya da doğum kontrolünü almak gebelik kaybına neden olmaz (ACOG).
 • İleri yaşta gebelik, tiroid hastalığı veya pıhtılaşma bozukluğu sizi erken düşük için yüksek risk altında bırakabilir

kimyasal gebelik

Kimyasal Gebeliğin Nedenleri

Kesin bir sebep yok ve kimyasal hamilelikler oldukça yaygın olduğundan önce söylediğimiz gibi, kendinizi veya eşinizi suçlamamalısınız.

Erken bir düşük durumuna neden olabilecek bazı olası faktörler aşağıda listelenmiştir.

Kromozomal Anormallikler – Erken düşüklüğün en sık sebebi budur. Çoğu kadın daha sonra sağlıklı bir bebek meydana getirebilir.

Hormon Seviyeleri- Bazı hormonların, fetüsün gelişimini desteklemek için yüksek seviyelerde bulunması gerekir.

Yanlış İmplantasyon – Rahimde anormallikler varsa, embriyo düzgün şekilde implante edilmeyebilir. tümörler bunun ortak bir nedenidir ve giderilebilir.

Düşük Kilo – Vücut Kitle Endeksine göre olması gereken kilonun altındaki kadınların düşük yapma riski daha yüksek olabilir.

Kimyasal Gebelik ihtimaline karşı ne yapmanız gerekir?

Belirtiler

 • Bazı kadınlarda hiç bir belirti olmayabilir, ancak adet ağrısı ve vajinal kanama meydana gelebilir
 • Pozitif çıkan bir gebelik testinden sonra yapılması gerekenler nedir?
 • Akıntı  durumunda (bu her zaman kimyasal hamileliğin olduğu anlamına gelmez, bu yüzden sakin ol, implantasyon kanaması olabilir), adet krampları gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.
 • Pozitif testten sonra hemen doktorunuza gitmenizi öneriyoruz. Hamileliğinizi onaylayabilir ya da farklı bir durum varsa bunu tespit edecektir.
 • Unutulmaması gereken durum, genellikle düşük çok erken olduğu için herhangi bir fiziksel tedavi gerekmeyebilir. Bu durumdan sonra, ihtiyacınız olabilecek tek tedavi doku temizliğidir.

Kimyasal Gebelik yaşadıktan sonra umudunuzu kaybetmeyin

kimyasal gebelik

Kimyasal gebelikler yaygındır ve daha sonra hamile kalmayacağınızın bir göstergesi değildir. Kimyasal gebelik yaşayan birçok kadın mutlu ve sağlıklı hamilelikler yaşayabiliyor. Doktorlar genellikle bu durumu olumlu olarak değerlendirir, çünkü daha sonra hamile kalabileceğinizin kanıtıdır. Aslında, kimyasal gebelik yaşadıktan iki hafta sonra hamile kalabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu