Hamilelik

Hamileyken fazla uyumak ölü doğuma neden olabilir mi?

Hamileyken fazla uyumak ölü doğuma neden olabilir mi?

Geleceğin anneleri için, bebeklerinin sağlığı için yapmamaları gereken şeyler listesinde çok şey var.  Fazla uyku da bu listeye girecekler arasında mı? Hamileyken fazla uyumak gerçekten zararlı mı? Hamilelikte vücut hızlı bir şekilde yorulmaktadır ve uzun süreler uyku ihtiyacı oluşmaktadır. Ancak bazı yeni araştırmalar ortalama 7 veya 8 saatten daha uzun bir süre uyumanın ölü doğuma yol açabileceğini göstermektedir.

Hamilelik çok hassas bir evredir ve hala bilinmeyen pek çok şeyi var. Michigan Üniversitesi, ölü doğum yapan 153 kadının ve üçüncü trimesteki 480 kadının deneyimlerini bir araya getiren uluslararası bir çalışma yürütmüştür. Sonuçları Birth dergisinde yayınlandı ve uzun, kesintisiz uyku ile ölü doğum riskinin artması arasında bir bağlantı olabileceğini göstermiştir.

Hamileyken fazla uyumak
Hamileyken fazla uyumak

Uyku Süreleri Ölü Doğumla Nasıl İlişkilidir?

Ölü doğum en az aranan ve en az araştırılan hamilelikle ilgili  konulardan biridir, bu nedenle her yeni veri bu durumun nasıl ve neden gerçekleştiğini anlama açısından oldukça önemlidir. Bu durum, genellikle gebeliğin 24. haftasından sonra bebeğin ölü doğduğu durumu ifade eder. Peki uyku kalitesi ve uzunluğu ölü doğumla nasıl bağlantılıdır?

Geceleri sık sık tuvalete gitmek için uyanmak ya da uyku pozisyonunu değiştirmek çoğu hamile kadının yaptığı bir şey olsa da, bu durum uyku bölünmesinin göründüğü kadar kötü olamayacağını gösteriyor. Araştırmacılar, daha fazla inceleme ve teste ihtiyaç duyulmasına rağmen, kesintisiz ve uzun süreli uykunun bebek sağlığını tehlikeye sokabileceğini iddia ediyor

Uyku sırasında kan basıncımız en düşük seviyededir, aniden uyandığımızda, tekrar yükselir. Kısa uyku bölünmesi kan basıncında artışa neden olur ve kan basıncı düşmesi önlenir. Bu çok önemlidir, çünkü erken doğum ve ölü doğum ile ilgili birçok problem düşük kan basıncına bağlanmıştır. Ancak, bu gece uyurken kendinizi uyandırmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Fazla bölünen uyku da sağlık açısından iyi değildir

Anne uykusu fetal büyüme ve gelişme için hayati önem taşımaktadır, ancak uzun süre kesintisiz uyku fetal durumu tehlikeye atabilir. 8, 9, hatta daha uzun süre uyku bu durumda bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu nedenle anne adayları için sağlıklı bir uyku programı oluşturmak esastır.

Ölü Doğum Nasıl Önlenir?

Her yıl yaklaşık 24.000 bebek ABD’de ölü doğmaktadır. Yaklaşık 160 gebelikten biridir ve oldukça yüksek bir orandır. Bu nedenle bu durumun araştırılması ve irdelenmesi önemlidir.

Hamileyken fazla uyumak dışında, ölü doğumu önlemek için yapabileceğiniz başka şeylere de değineceğiz.

Sigara içiyorsanız, bunu düşünmeden bırakmanız gerekir,  bu alacağınız en önemli kararlardan biridir.  Sadece sigara içmek ölü doğum riskini arttırmakla kalmaz, diğer birçok sağlık sorununun nedeni de olabilir.

Uyku pozisyonunun ölü doğumu etkileyebildiği kanıtlanmasa da, üçüncü üç aylık dönemde yan pozisyonda uyumanız önerilir. Sırt üstü uyurken bebeğin vücudu kan damarlarına fazladan baskı uygulayarak bebeğe oksijen ve kan akışını kısıtlayabilir.

Bebeğin hareketlerinin tutarlılığına ve yoğunluğuna dikkat edin, bebeğin hareket düzenini anlamaya çalışın. Bebeğin hareketlerinden çıkarımla bir şeylerin ters gittiğini anlayabilirsiniz.

Taramalarınız ve doktor randevularınız düzenli olmalıdır, herhangi bir sorunu erken tespit etmek bir çok fayda sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenmeyi deneyin, hastalanmaktan kaçının veya hasta insanların yanında durmayın, genel durumunuza dikkat edin. Gebelik birçok değişiklikle gelmesine rağmen baş ağrıları, titreme ve bulanık görme gibi sıkıntılara yol açabilir.  Kaşıntı bazı durumlarda normaldir, ancak elleriniz ve ayaklarınız çok fazla kaşınıyorsa , erken doğum ve ölü doğuma neden olabilecek karaciğer problemlerinin bir işareti olabilir.

Hamileyken fazla uyumak konusunda aktaracaklarımız bu kadar. 7-8 Saat kaliteli bir şekilde uyumaya çalışın. Hamilelikle ilgili diğer yazılarımız için tıklayınız.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazının sonunda da belirtildiği gibi, 7-8 saatlik kaliteli uyku en iyisi. Daha az olması durumunda hamile kadının bedeni yeteri kadar dinlenemiyor, daha fazlasında ise mayışıklık, güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkıyor. 7-8 saat doğal uyku, hem bebeğe hem de anne adayına faydalı. Yazınız da başarılı ve yol gösterici olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu