Hamilelik

Hamileyken Ağır Eşya Kaldırmak

Hamileyken Ağır Eşya Kaldırmak

Anne adayları kendilerini porselen bebek gibi görmekte. Başkaları ise onlardan hiçbir şey değişmemiş gibi yaşamlarına devam etmelerini bekliyor. Hamileyken ağır eşya kaldırmak konusunda ne kadar hassas olmanız gerektiğini yazmaya çalışacağız.

Arada ufak kazalar bu dönemin cilvelerinden. Yine de ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda birçok sorunuz olabilir. Özellikle hamilelik sırasında ne kadar ağırlık kaldırabileceğiniz hakkında.

Bu yüzden, kafanızı kurcalayan “ağır yük kaldırma” ile ilgili bir yazı hazırladık. Bununla birlikte, bu pratik bilgiler vücudunuzu daha iyi anlamanıza ve kaldırma sorununa nasıl yaklaşacağınıza yardımcı olacaktır.

Hamileyken neden yük kaldırmak bir sorundur?

Kaldırmaktan kastımız, yerden bir nesneyi kaldırdığınız herhangi bir hareketten bahsediyoruz – kutular, çocuklar, çamaşır sepetleri, mobilyalar, 5 litrelik su şişesi, vb.

Ancak, kaldırma gibi gündelik bir hareket bile hamileliğiniz ilerledikçe bir soruna dönüşebilir.

Vücudunuzdaki değişimler ile birleştiğinde eşya kaldırmak rahatsız edici bir duruma dönüşebilir. Temel olarak, iskelet destek sisteminiz hamilelik sırasında değişir, zorlamalara karşı sizi daha savunmasız hale getirir.

Bu nedenle hamilelik sırasında, kaldırma pozisyonlarının yaratacağı riski anlamak önemlidir.

Hamileyken Ağır Eşya Kaldırmak
Hamileyken Ağır Eşya Kaldırmak

Bedensel Değişikliklerinizi Anlamaya çalışın

Hamilelikte relaksin hormonu salgılanır. Bu da bağların daha da gevşemesine neden olur.

Bu hormon, pelvisinizin bebeğin geçmesi için genişlemesini sağlayan şeydir. Temel olarak, esnek eklemler olmadan vücudunuz, hamileliğin taleplerini olduğu gibi karşılayamaz.

Bildiğiniz gibi, hamilelik boyunca uzun bir süre karnınızda bebeği taşırsınız. Eklemlerinizde ve bağlarınızdaki daha fazla esneklik bedeninizin size yardım eli uzattığının göstergesidir.

Relaksiin hakkında bir diğer konu ise, sadece kalça ve pelvisinizi etkilememesidir. Tüm vücudunu etkiler. Bu nedenle, dizlerinizde titreşimler duyabilirsiniz.

En önemli şey kendinizin farkında olmak, değişen bedeninize saygı duymaktır, böylece kendinize güvenle bakabilirsiniz.

Hamilelikte Eşyaları Güvenle Nasıl Kaldırmalısınız?

Hamilelik sırasında, tamamen kaldırmaktan vazgeçemezsiniz. Bu nedenle, yürümeye başlayan çocuğunuzu yukarı kaldırırken veya taşan bir çamaşır sepetini kaldırırken bazı güvenlik önlemlerini aklınızda bulundurun.

  • Belinizi değil dizlerinizi bükün
  • Sırtınızı mümkün olduğu kadar düz tutun.
  • Sırt kaslarınızdan güç almak yerine bacaklarınızdan güç alın.
  • Ani hareketler yapmayın; yavaş ve kararlı olmayı tercih edin.
  • Ağır işler için başkasını bekleyin
  • Kramp gibi bir durumda hemen ağırlığı bırakın.
  • Sağlıklı bir duruş, güvenli bir şekilde kaldırmak için yardımcı olur. Yoga, muhteşem bir duruş için çok önemlidir.

Hamilelik sırasında daha önce kaldırabildiğiniz ağırlığı kaldıramazsınız

Ağırlık Sınırları ne olmalı?

Ağırlıklardan bahsedecek olursak, özellikle 10-20kg aralığındaki ağırlıkları genellikle gün boyu kaldırmaktayız.

Hamilelik sırasında, 10kg ağırlığın altına inmeliyiz. Yüksek riskli olmadığınız sürece10kg ve altında sıkıntı olmaz. Ancak, nesne 20 kilograma yaklaştığında, sizi zorlama olasılığı artar. İşinizde bu tarz bir tehlike varsa  hamileliğiniz sırasında yeniden iş bakmayı veya kariyerinizi tamamen değiştirmeyi düşünün.

Egzersiz rutini de neymiş

Bazı anneler için yoga ve yürüyüş yapmak keyif vermektedir.. Diğerleri, hamilelik sırasında ağırlık çalışması gibi daha yoğun bir egzersiz istemektedir. Ağırlık kaldırma gibi egzersiz rutinleri hamileliğin zorluklarını ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bir bebeği taşımak için hazırlanmanın harika bir yoludur.

Hamilelik boyunca ağırlık kaldırmaya devam eden kadınlar bu konuda ısrarcılar. Ancak, belirli bir kılavuza uyarsanız, siz ve bebeğiniz güvende olursunuz.

Bir makine kullanırken, göbeğinize baskı yapan herhangi bir şeyden uzak durmayı unutmayın. Ayrıca, kaldırırken sırt üstü düz durmaktan kaçının. Ve kilonuzu artırmak yerine tekrarlamayı hedefleyin. 1-2 kilo ağırlığındaki dumbellar en iyi seçeneğinizdir.

Dikkate Alınacak Diğer Pratik Bilgiler

Özgür olmaktan ve olumsuz yorumlardan kaçınmaktan mutluluk duyacağımız kadar, her zaman size istenmeyen tavsiyeler veren birisinin olacağını unutmayın. “indir onu” veya “kaldırmamalısın” gibi sözleri çok duyacaksınız.

Tüm gebeliklerin aynı olmadığını unutmayın. Kadınlar farklıdır ve her birimizin hamileliği de farklı olabilir. Başka biri için işe yarayan şey sizin için işe yaramayabilir. Hatta önceki hamileliğinizde yaşadığınız durum bile farklı olabilir.

Vücudu dinlemek önemlidir. İçinde bulunduğun durumu bil ve saygı duy.

Ayrıca, trimesterinizi aklınızda bulundurun. Vücudunuz ve ağırlık merkeziniz her yeni trimesterde değişir. Bu nedenle, fiziksel sınırlamalarınız da değişecektir.

Hepsinden önemlisi, diğer fiziksel ihtiyaçları bir tarafa bırakıp sağlıklı bir bebek doğurmaya odaklanın.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu