Hamilelik

Hamilelikte Stresi Azaltmanın 8 Yolu

Hamilelikte Stresi Azaltmanın 8 Yolu

Son yıllarda akıl sağlığına ilişkin araştırmalar oldukça yaygınlaştı. Bununla birlikte, bireylerin çoğu, mücadele ettikleri meseleleri paylaşmaktan ziyade sessizlikte acı çekmeyi tercih ediyor. Tüm dünyada insanların  sorunları farkında olmalarına rağmen büyüyor.  Kraliyet ailesi, Prens William ve Harry, eşleriyle birlikte buna mükemmel bir örnek. 2019’un başlarında, depresyon ve zihinsel sağlıkla ve diğer sorunlarla mücadele etmek için bir metin yayınladılar. Kriz anında biriyle konuşmak için etkili olabilir.

Bu durum aynı zamanda hamile kadınlar için de geçerlidir.  Hatta onlar için iki kat daha riskli bir durum çünkü kaygı ile ilgili problemlerle uğraşırken bebek de tehlikede.  Daha iyi olmaları için kullanabilecekleri çok sayıda kaynak var.  Çok fazla bilgi mevcut ama gerçek anlamda kadınları rahat ettiren öğeler de var.  Mesela, doğum sonrası pedleri almak  önemsiz bir konu gibi görünebilir ancak onlar olmadan doğumdan sonra çok rahatsız olduğunuzda psikolojiniz kötü etkilenebilir.

Bunun gibi birkaç faktör hamilelik sırasında strese neden olur.  Kronik strese neden olabilecek faktörler, depresyon durumları, hamilelik sırasında anksiyete ile ilişkilidir:

  • İstenmeyen gebelikler – her doğum planlı değildir.
  • Belirsizlikler (doğum öncesi dönemle ilgili endişe) – her şeyin umduğunuz gibi gitmemesi veya bizi çevreleyen tehlikeler bazı anneler için çok zor olabilir.
  • Dış faktörler – doğa üzerinde çok az kontrolümüz var.  Kasırgalar, terör saldırıları ve depremler gibi olaylar.
  • Sevilen birini kaybetmek, hastalık, boşanma vb. Gibi hayat olayları.

Hamilelik sırasında depresyon ve strese neden olan uzun bir liste var. Ancak, daha iyi olmak için atılan adımlar dikkate alınmaktadır. Dikkat edin, hamilelik sırasında gebelik stresinin etkisi, stresi kontrol etmeden bırakıldığında fetus üzerinde yıkıcı olabilir.

İşte hamilelikte stresi azaltmanın 8 yolu.

1. Hamilelikte Stresi önlemek için erken teşhis

Günümüz toplumunda ruh sağlığı vakalarını artıran faktörler arasında en yaygını geç tanı konulmasıdır.  Birçok kişi ne zaman yardım alacağını bilemezken, bazıları sessizlikte acı çekmeyi tercih ediyor.  Zamanında önlem almak  önemlidir çünkü erken aşamada tanı tedaviyi kolaylaştırır. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır.  Yakında anne olacak olmak bir istisna değildir.  Onların da stres belirtilerinin farkında olmaları gerekir. Dikkat edilmesi gereken işaretleri bilmek sürecin kritik bir parçasıdır ve bu konuda yardımcı olabilecek belirtiler vardır. Ayrıca hamilelik sırasındaki stresin ne olduğuna dair farkındalık kazanacaklardır. Diğer tüm hastalıklar gibi, depresyonun ve diğer zihinsel sağlık problemlerinin  erken tespiti  iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

2. Bir Destek Sistemi Oluşturun

Gebelik dönemi kadınların asla yalnız kalmaması gereken bir dönemdir.  Bu nedenle bir destek sistemine sahip olmak çok önemlidir.  Bebeği büyütmek için doğum döneminden sonra bile size yardımcı olmak için güvenebileceğiniz insanlarla etrafınızda bulundurun. Eşiniz, akrabalarınız ve yakın arkadaşlarınızla konuşun. Yardımcı olabilecekleri birçok konu  vardır:

  • Anksiyete duygularını hafifletmek için bol bol konuşmak.
  • Günlük işleri yapma konusunda yardımlarını kabul etmek – onlar tüm işleri yapamayabilirler, fakat size uzun zamanlar yaratabilirler.

Benzer bir durumda diğer kadınlarla konuşmak da yardımcı olur.  Doktorunuz hamilelik süresince kullanabileceğiniz en iyi probiyotikleri size söyleyebilir ve destek için katılabileceğiniz topluluk grupları hakkında bilgi verebilir.

Hamilelikte Stresi Azaltmanın 8 Yolu
Hamilelikte Stresi Azaltmanın 8 Yolu

3. Sağlıklı Kalın

Sağlıklı bir diyete yatırım yapın, hafif egzersiz yapın ve meditasyon rutinlerini uygulayın.  Sadece fiziksel olarak formda olmanın yanı sıra zihinsel ve duygusal olarak dengeli olmanıza da yardımcı olur. Bu tür programları rutininze dahil etmek, hamilelikte stresi azaltmanın mükemmel bir yoludur. Yapılan çeşitli çalışmalar, hem egzersizin hem de meditasyonun birleştirilmesinin, beyin gelişimini olumlu yönde etkilerken, kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.  Her ikisi de tutarlılık gerektiren yaşam boyu edinilecek becerilerdir ve doğumdan sonra bile size yararı olacaktır. Endişenizi hafifletirken sizi formda tutacakları için yeterli dinlenme ve gerekli uykuyu eklemeyi de unutmayın.

4. Hepsi Geçici!

Doğum sırasındaki ve sonrasında yaşanan rahatsızlıklar geçici bir süreçtir.  Hamilelik sırasında strese neden olabilirler, ancak her şeyin yoluna gireceğini unutmayın.  Bunun yerine, başa çıkmanın yollarını bulun. Hissettiğin her şeyin geçici olduğunu bil!  Doktorunuzla yaşadığınız rahatsızlıklar hakkında konuş.

5. Her şeye koşturmak depresyon nedeni olabilir

Görevlerinizi daha önce yaptığınız gibi yerine getiremeyeceğinizi kabul edin.  Bir çocuk beklerken, bazı etkinlikleri kısmak faydalı olacaktır.  Yalnızca gerekli olanlara  odaklanın. Eğer çalışıyorsanız, özellikle fiziksel ve zihinsel olarak talep ettikleri zaman işvereninizle görevleriniz hakkında konuştuğunuzdan emin olun.
Ne kadar basit göründüklerine bakılmaksızın bazı etkinlikleri sınırlandırmanız gerekir. Anksiyete asla planlanmaz ve kimse nereden geldiğini asla bilemez. Bunun yerine, başkalarının zorlukları gidermesine yardımcı olmasına izin verin.

6. Rahatlatıcı maddelerden uzak durun

Tüm hamile kadınlar alkolden ve kendilerine veya bebeğe zarar verebilecek diğer ilaçlardan uzak durmalıdır. Hamilelikte stres nedenleri için de aynısı geçerlidir.  Bazı aktiviteler, insanlar, gıdalar depresyona veya endişeli hissetmenize neden oluyorsa, iyiliğiniz için onlardan uzak durun. Uzak durmanız gereken bazı depresyon tetikleyicileri şunlardır: Aşırı çalışma, rahatsızlığa neden olan insanlar, rahatsız edici ortamlar, bazı yiyecekler ve şiddet.

7. Bir Anksiyete Yönetimi Programı Geliştirin

Depresyonun yalnızca hamile kalırken değil aynı zamanda annelik yıllarınızda da yönetilebilmesi için bir yol oluşturun. Hamilelik sırasında stres, bir sistemli bir yöntem ile yönetilebilir. Çoğu insan kaygının doğumdan sonra ortadan kalktığını düşünür, ancak gerçek şu ki, daha da kötüleşir. İyi bir program gelecekteki kaygıların algılanmasını ve ele alınmasını kolaylaştırır. Stresle başa çıkmanın yönetilebilir yollarını benimsemenize yardımcı olacak bir programınız olabilir.  Örneğin, programınız yiyeceklere, sıkıntıya yönelik egzersiz ve meditasyon rutinlerine, zor anları kullanma adımlarına odaklanabilir.

8. Olumlu Düşünün

Sebep veya durum ne olursa olsun, negatif duyguları barındırmanız gerekmemeli. Olumlu düşünme muazzam bir güce sahiptir.  Hamilelik döneminde, kadınlar güzel değişiklikler geçirecek. Olumlu bir tutum kadınların yeni anlara odaklanması için çok önemlidir. Anksiyete ve diğer olumsuz duygular, bir anne adayının duygusal, fiziksel ve zihinsel durumunu etkiler. İyimser kalmak dönem boyunca size iyi gelecektir..

Sonuç:

Hamilelik sırasında stres ciddi hasara neden olabilir, ama aynı zamanda yönetilebilir. Artık sessizce acı çekmek zorunda değilsiniz. Paylaşmak bi sorunun yarısını çözer.  Endişelerinizi  paylaşmanız zor durumların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hamileli şüphesiz her bayan yaşamak ister ama hamilelik dönemi çoğu bayan için stres li sıkıntılı gecer bunun icin eşinize yardimci olun babaya tavsiyem eşinize bol bol sarılın ona güzel sözler söyleyin ayda 1 / 2 defa çiçek alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu