HamilelikSağlık

Hamilelikte Kulak Çınlaması ve Tinnitus

Hamilelikte kulak çınlaması ve Tinnitus

Hamilelikte kulak çınlaması çok yaygın görülen bir durumdur.  Bu yazımızda sizlere yardımcı olacak bir rehber sunmaya çalıştık.

Uzun bir günü bebeğinle beraber geride bıraktın, ayakların şişti ve tatlı bir uyku için sabırsızlanıyorsun. Yatmadan önce rahatlamak için ılık bir duş aldın, ışıkları kapatıp hamile yastığına sokuldun. Her yer sessiz ve huzurlu.

Sonra, aniden, kulaklarından hayal edilebilecek en sinir bozucu tiz bir ses gelmeye başladı: “Zzzzzzzzzzzzzzz”

Bu sadece senin duyduğun bir ses. Ama neden? Bu şekilde nasıl uyuyacaksın?

Hamilelikte kulak çınlaması

Bu durum birkaç dakikadan fazla sürüyorsa, “tinnitus” olarak adlandırılan hamilelikte kulak çınlaması durumunu yaşıyor olabilirsin: başka bir ses olmadan ve sadece senin duyduğun bir ses

Yaygın olarak kulaklarınızda “çınlama” şeklinde duyulurken, aşağıdaki şekillerde de olabilir:

 • vızıltı
 • cırtlama
 • ıslık
 • kükreme
 • cıvıldama
 • tıslama
 • vınlama
 • parazitli
 • tıngırdama
 • şarkı veya müzik
 • kalp atışı sesi

Bu seslerin herhangi biri kulaklarının birinden veya her ikisinden gelebilir. Aralıklı veya sürekli olabilir.

Bunu daha önce yaşamış veya yaşamamış olsan da yalnız değilsin: kulak çınlaması 45 milyondan fazla insanı bir biçimde etkilemekte. CDC, kulak çınlaması yaşayan kişilerin, % 26’sının kalıcı olarak yaşadığını belirtmektedir.

Amerikan Tinnitus Derneği, tinnitus olduğunu bildiren kişilerin % 30’unun “yaşamlarında“ çok büyük ”bir engel olduğunu düşünüyor.tinnitus ile kadın

hamilelikte kulak çınlaması
hamilelikte kulak çınlaması

Bu Durum Neden Oluyor:

Hamilelikte kulak çınlaması başlı başına bir hastalık değildir; Altında yatan bir sorunun belirtisidir.

Yaygın olarak işitme hasarı veya kaybı ile ilişkili olsa da, şu durumlar da olabilir:

 • Aşırı kulak kiri birikmesi
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Stres, anksiyete ve depresyondan kaynaklı

Bu ürpertici maddelerle kendinizi korkutmadan önce, çalışmaların tinnitusun gebelikte oldukça yaygın olduğunu gösterdiği için rahatlayabilirsiniz. Pek çok anne adayı, hamilelikte kulak çınlaması dışında kulak, burun ve boğaz sorunlarından muzdarip – özellikle üçüncü trimesterde.

Peki Suçlu kim? Tahmin ettiğiniz gibi: hormonlar. Hormon seviyelerinizdeki değişiklikler, hamileliğiniz ilerledikçe sese karşı daha hassas olmanıza neden olabilir.

Hiç kendi kalp atışınızı kulaklarınızda hissettiniz mi? Buna pulsatil kulak çınlaması denir ve hamilelik sırasında çok yaygındır. Kalbiniz vücudunuzdan çok daha fazla kan pompaladığından, kan hacmindeki değişikliği gerçekten duyuyor olabilirsiniz. Vücudunuzu tutan sıvının bir sonucu olarak kulaklarınızda bir “dolgunluk” hissedebilirsiniz.

Tinnitus’un “tedavisi” bulunmamaktadır.

Yine de bazı sevindirici haberler var. Araştırmalar bu sorunun genellikle doğumdan sonra ortadan kalktığını gösteriyor.

Hamilelikte kulak çınlaması için ne yapmalı:

Öncelikle ve en önemlisi, kesinlikle doktorunuza bunu bildirmeniz gerekir. Kulak enfeksiyonu veya aşırı kulak kirinden kaynaklı bir problem olup olmadığını anlamak için kulaklarınızı kontrol ettirin.

Doktorunuz işitme kaybı, kan basıncı / dolaşım sorunları ve / veya anksiyete ve depresyon gibi daha ciddi durumları elemek için başka testler yapmak isteyebilir. Tinnitus vakalarının çoğu, temel sorun halledildiğinde çözülür.

Ses çok stresli olmaya başlıyorsa, doktorunuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için davranışsal veya ses terapisi önerebilir.

Bunu yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler de var:

 • Tinnitus sağlıksız bir yaşam tarzı benimseyenlerde daha fazla göründüğü için, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ve egzersize hemen başlayabilirsiniz.  Fiziksel olarak daha sağlıklı olduğunda sesin o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz.
 • Sessizlik düşmandır.: sessiz bir ortamda olmaktan kaçınmaya çalışın, çünkü o zaman çınlama en kötüsü olacaktır. Müzik veya TV  her zaman arka planda açık kalabilir.
 • Eğer ses uykuya dalmanızı engelliyorsa , hafif bir müzik ya da beyaz gürültü deneyebilirsiniz.
 • Kafaya takmamak için kendini zorla: Sizi strese sokmanıza veya kendinizi izole hissetmenize izin vermeyin.

Hamilelikte kulak çınlaması inanılmaz derecede sinir bozucu ve stresli olabilir, ama rahat olun yalnız değilsiniz ve şunu aklınızdan çıkarmayın  tatlı bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şey geçecek. Hamilelikle ilgili tüm konular için tıklayınız.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu