HamilelikSağlık

Hamilelikte Diş Röntgeni Güvenli midir?

Hamilelikte Diş Röntgeni Güvenli midir?

Hamilelik bir kadın için hayatındaki en heyecan verici dönemlerden biridir.  Bebeğinizin güveni ve sağlığı söz konusu olduğunda oldukça endişeli hissedebiliriz.

Hamileliğimde ne yapmalıyım? Hangi yiyecekleri yemeliyim ya da yememeliyim? gibi sorular, kafanızdan geçen yüzlerce sorudan sadece bir kısmıdır.

Birçok kadının merak ettiği önemli bir soru da, diş tedavileri ve hamilelikte diş röntgeni çektirmenin  güvenli olup olmadığıdır.  20 yılı aşkın bir süredir çalışan bir diş hekimi olan Dr. Amanda Tavoularis ” bir anne olarak, benim amacım hamilelikleri sırasında diş sağlığı konusunda kadınları eğitmek ve karşı karşıya olabilecekleri güvenlik risklerini anlatmak”  demektedir.

hamilelikte diş röntgeni
hamilelikte diş röntgeni

Hamilelikte diş röntgeni ve tedavileri

Birçok anne adayının, gebelikleri süresince diş tedavilerini planlamakla ilgili soruları ve endişeleri vardır. Hamilelik sırasında yükselen hormon seviyeleri nedeniyle, kadınlar diş eti iltihabı veya diş eti hastalığı gibi diş eti sorunlarına karşı daha hassastır.

Hamilelikteki diş eti hastalıkları erken doğumu içerebilecek komplikasyonlarla bağlantılıdır ve bu nedenle planlı muayeneler ve diş temizliği için diş hekimine gitmek şiddetle tavsiye edilir.

Eğer dolgu veya diş kaplaması gibi gebelik sırasında daha müdahale derinliği olan diş tedavileri gerekiyorsa, enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için tedavi edilmelidir. Hamileliğinizde daha sonraları sırt üstü yatmak zor olabileceği için, bunu ikinci üç aylık dönemde yaptırmak idealdir.

Eğer potansiyel yan etkiler hakkında endişeleriniz varsa, doğumdan sonraya kadar herhangi bir  diş tedavisini erteleyip erteleyemeyeceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Diş beyazlatma gibi herhangi bir kozmetik işlem, bebeğinizi en az düzeyde olsa bile riske maruz kalmaması için doğum yapana kadar ertelenebilir.

Ancak, bir kanal tedavisi için kendinizi acil tedavi içinde bulursanız, ne olursa olsun tedavi gerekir.

Hamilelikte diş röntgeni çekimi güvenli midir?

Hamilelikte diş röntgeni çekimi genellikle hamile kadınlar için endişe kaynağıdır. Hamileliğiniz sırasında diş röntgeni almanın en büyük riski bebeğinizi radyasyona maruz bırakmaktır. Bu korkutucu olabilir ve herhangi bir tanı sonucunda hamilelikte diş röntgeni çekilmesi gerekiyorsa reddetmeyi istemeniz normaldir.

Ancak, senelik muayeneler sırasında alınan rutin röntgenler güvenli olarak kabul edilir. Bebeğinizin doğumundan sonrasına kadar diş röntgenlerinizi erteleyebilirsiniz, ancak herhangi bir tedavi zorunluluğunuz varsa röntgen gerekli olacaktır.

Bir diş röntgeni sırasında radyasyona maruz kalma miktarı çok düşüktür ve bebeğinize zarar verecek kadar seviyede değildir. Karnınızı korumak ve bebeğinizi radyasyona maruz bırakmamak için kurşun önlük giydiğinizden emin olun.

Rutin diş kontrolleri

Son olarak, diş eti hastalıklarını ve diğer diş sorunlarını önlemek için gebelik sırasında iyi bir diş bakımı rutini oluşturmak önemlidir.

Günlük rutininiz şunları içermelidir:

  • Günde iki kez dişinizi fırçalayın
  • Günde en az bir kez diş ipi kullanın
  • Ağzınızı mikrop önleyici gargarayla çalkalayın.

Beslenmeniz de hamilelik sırasında diş ve diş etlerini sağlıklı tutmak açısından önemli olacaktır. Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun ve beslenmenizi dengeli tutun.

Beslenmenize aşağıdaki gıdaları dahil etmeye çalışın:

  • Meyve
  • Sebze
  • Yağsız proteinler
  • Kepekli tahıllar
  • Süt

Şekerli gıdalardan uzak durmak ve yerine sağlıklı alternatifler tüketmek diş çürümesi ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutacaktır.

Bu dünyaya yeni bir hayat getirmeye hazırlanan annelerin endişelenmesi gereken çok şey var. Neyin güvenli olduğunu, sizin ve bebeğiniz için neyin gerekli olmadığını bilmek stresli olabilir, özellikle de diş bakımı söz konusu olduğunda. Hamilelikte diş röntgeni çekimi de bunlardan sadece biridir.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu