Hamilelik

Hamilelikte bebeğin hareketleri neden önemlidir?

Hamilelikte bebeğin hareketleri neden önemlidir?

Bebeğinizin hamilelik sırasındaki hareketlerini takip etmek, bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en basit şeylerden biridir. Bebeğinizin, 16. ve 24. haftalar arasında hareketleri yoğun bir şekilde hissedilmeye başlar. Hamilelikte bebeğin hareketleri doğum anına kadar  kadar yukarı doğru devam edecektir..

Hamilelikte Bebeğin hareketleri neden önemlidir?

Düzenli ve sağlıklı hareketler sağlıklı hamileliğin işaretlerindendir. Bebeğinizin hareket şekillerinin değişmesi, bebeğinizin iyi olmadığının bir işareti olabilir. Ölü doğum yapan kadınların yaklaşık yarısı, Movements Matter’a (Centre of Research Excellence in Stillbirth tarafından geliştirilen bir kampanya) göre, bebeklerinin hareketlerinin yavaşladığını veya durduğunu fark etmiştir.

Bebeğiniz ne sıklıkta hareket etmeli?

Hamilelikte bebeğin hareketleri için belirlenmiş bir tür ya da sayı yoktur. Bu nedenle kendi bebeğinizin benzersiz hareket düzenini kendiniz tanımalısınız. Bebeğinizin 28 haftadaki hareketleri özellikle tekme atma, kıpırtı veya dalgalanma şeklindedir.

Hamilelikte Bebeğin hareketleri
Hamilelikte Bebeğin hareketleri

Bebeğinizin hareketlerini nasıl tanıyabilirsiniz?

Aşağıdaki adımlar, Centre of Research Excellence in Stillbirth’in klinik uygulama yönergelerine dayanan bebeğinizin hareketlerini tanımanıza yardımcı olmak için bir kılavuz olarak sunulmuştur:

  1. Oturun veya sakin bir şekilde uzanın, rahatlamaya çalışın ve bebeğinizin hareketlerini hissetmeye odaklanın.
  2. Bebeğiniz için normal hareket kalıplarını öğrenmek için zaman ayırmanız önemlidir. İki saatlik bir sürede on hareket, genellikle sağlıklı bebekler için ortalama hareket sayısıdır. Ancak, araştırma sınırlıdır ve her bebek sayıda hareket edebilir. Bazı bebekler çok aktifken, bazıları değildir.
  3. Hissettiğiniz her hareketi kaydetmek isteyebilirsiniz, ancak hareketlerin gücündeki ve sayıdaki değişiklikler farklı olabilir.
  4. Bunu yaptıktan sonra bebeğinizin hareketleriyle ilgili hala endişe duyuyorsanız,  doktorunuza danışın. Doktorunuz hareketlere odaklanmak için biraz zaman ayırmanızı önerebilir, bu nedenle doktorunuza bunu zaten yaptığınızı söyleyin. Onlarla bağlantı kurmak için önerilen 2 saatlik  süresnin sonuna kadar beklemeniz gerekmez.

Hamilelikte Bebeğin hareketleri hakkında yaygın inanışlar

  1. Bebeklerin hareketlerinin hamileliğin sonuna doğru yavaşladığı veya zayıfladığı bir efsanedir.  Bebekler ‘yer kaçmıyor’ ve ‘doğuma hazırlanmak için yavaşlamıyor’ değiller.
  2. Bir şeyler yemek veya içmek, bebeğinizi uyaracak bir efsanedir. Bebeğinizin durumu iyi değilse bu işe yaramaz.

Bir değişiklik fark ederseniz ne yapabilirsiniz?

Bir bebek rahatsız olduğunda, hareketlerini yavaşlatarak enerji tasarrufunda bulunmaya çalışabilir.  Bu bir sorunun ilk işareti olabilir. Bebeğinizin hareketleri azalırsa, sıklığı veya gücü değişir veya durursa, hemen doktorunuza  durumu bildirin. Gece ya da gündüz olsun, asla gecikmeyin.

Bundan sonra ne olabilir?

Doktorunuz  hastaneye gelmenizi önerebilir  Doktorunuz size bilinen risk faktörleri hakkında bazı sorular soracak, daha sonra bebeğinizin kalp atışlarını kontrol edecek, bebeğinizin büyümesini ölçecek ve bebeğinizin nerede konumlandırılacağını görmek için karnınızı dinleyecek. Daha sonra bir ultrason taraması ve belki bir kan testi isteyebilir.

Hamilelikte bebeğin hareketleri gerçekten önemlidir. Bebeğinizin hareketlerini tanımak önemlidir, böylece her şeyin yolunda olduğundan emin olabilirsiniz.

Her hamilelik farklıdır ve “doğru” bir hareket kalıbı yoktur. Hamilelikte Bebeğinizin hareketlerini tanımanız sadece bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmakla kalmayacak,  oldukça eğlenceli olacak ve size bağlanma fırsatı sunacak.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu