Hamilelik

Hamilelikte akıntı neden olur?

Hamilelikte akıntı

Hamilelikte akıntı durumu, bir çok hamile kadının karşılaştığı ortak bir endişedir. Kadınların yaklaşık % 20’si, hamileliğin ilk 12 haftasında akıntı yaşadığını bildirmektedir. Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen kanama, genellikle adet kanamasına göre akışta daha hafiftir. Ayrıca, renk genellikle pembeden kırmızıya kahverengiye kadar değişir.

Ne kadar endişe verici bir durum olsa da panik yapmayın. Hamilelikte akıntı yaşayan kadınların çoğu sağlıklı bir hamilelik ve bebek sahibi oluyor. Bunu da bilmek gerek

 

hamilelikte akıntı

Hamilelikte Kanama / Akıntı

Hamilelik sırasında vajinal kanama vajinadan  kan boşalmasıdır. Yumurta döllendiğinden hamileliğin sonuna kadar herhangi bir zamanda olabilir.

Hamilelik sırasında hafif kanama veya lekelenme, özellikle ilk trimesterde sık görülür.  Genellikle, bu durum önemli bir durumun işaretçisi olmayabilir. İç çamaşırınızda ara sıra birkaç damla kan gördüğünüzde ya da tuvalet kağıdı ile sildiğinizde kağıdın üzerinde biraz kan gördüğünüzde, bu durum lekelenme olarak kabul edilir. Külodun astarından taşacak miktarda kan olmamalıdır.

Kanama, daha ağır bir kan akışıdır. Kanama veya lekelenme farketmeksizin, doktorunuzla görüşmek ve neler yaşadığınızı açıklamak en iyisidir.

Hamilelikte Akıntının Nedenleri

İmplantasyon kanaması hamileliğin erken dönemlerinde lekelenmenin yaygın bir nedenidir. İmplantasyon kanaması, döllenmiş yumurta uterusa yapışınca meydana gelir.  Bu, birkaç gün boyunca kanama veya lekelenmeyi tetikleyebilir. Bir kadın hamile kaldığını öğrenmeden önce bu durum sıklıkla meydana gelebilir. Adet kanaması ile karıştırılabilir.

Lekelemenin bir başka yaygın nedeni, yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle hamilelik sırasında kanama olasılığı daha yüksek olan servikal bir poliptir (servikste zararsız bir büyüme). Bunun nedeni, hamilelik sırasında rahim ağzının etrafındaki dokuda artan sayıda kan damarı olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, bu bölgeyle temas (örneğin cinsel ilişki veya örneğin jinekolojik muayene ) kanamaya neden olabilir.

Servikal bir polip varlığı olmasa bile, birkaç gün sonra lekelenmeye neden olabilecek birkaç durum vardır:

  • Cinsel ilişki
  • Vajinal ultrason gibi jinekolojik muayene
  • Ağır yük kaldırma / aşırı egzersiz
hamilelikte akıntı
hamilelikte akıntı

Hamilelikte akıntı : Yönetim ve Öneriler

Hamilelik sırasında lekelenme veya kanama anormal bir durum gibi gelebilir, fakat her zaman endişe nedeni değildir.  Bununla birlikte, yaşadığınız belirtileri tartışmak için mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Hamilelik sırasında kanaması olan kadınlar  % 50’sinin sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olmaya devam etmektedir.

İkinci veya üçüncü trimesterdeki lekelenmelerde veya kanamalarda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. İlk üç aylık dönemde, lekelenme biraz daha yaygındır, ancak doktorunuza bildirilmelidir.

Hamileliğin sonlarında anormal kanama daha ciddi olabilir çünkü sizin veya bebeğinizle ilgili bir komplikasyona işaret edebilir. İkinci veya üçüncü trimesterde kanama varsa, doktorunuzu en kısa sürede arayın. Sağlık hizmeti sağlayıcınız büyük olasılıkla servikal polipleri kontrol edecek ve serviksinizin kapalı olduğundan emin olacaktır.

Hamilelik sırasında tespit etmenize yardımcı olmak ve sağlıklı bir hamileliğe devam etme olasılığını artırmak için, doktorunuz aşağıdakileri yapmanızı önerebilir:

  • Yatak istirahati veya daha fazla dinlenme
  • Daha az hareket
  • Bol su içmek
  • Mümkünse ayaklarınızı kaldırın
  • 4 Kilonun üzerindeki eşyaları kaldırmaktan kaçının

Unutmayın, iyi haber, hamilelik sırasında lekelenme yaşayan kadınların çoğunluğunun sağlıklı bir hamilelik geçirmeye devam ettiğidir. Bununla birlikte, bu durumu mutlaka doktorunuza anlatın hamilelikte akıntı ve kanamayı doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Hamilelikle ilgili tüm yazılarımıza hamilelik kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte akıntı – Kaynaklar:

1. Sağlıklı Bir Gebelik İçin Mayo Klinik Rehberi, New York, NY: HarperCollins Publishers Inc.

2. Kadın Hastalıkları ve Doğum: Klinik Bakımın Temelleri. New York, NY: Thieme New York

3. Danforth’un Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ninth Ed. Scott, James ve diğerleri, Ch. 17

4. Williams Obstetrics, Yirmi İkinci Ed. Cunningham, F. Gary ve arkadaşları, Ch. 51

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu