Hamilelik

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ? İlk Belirtiler Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ? İlk Belirtiler Nelerdir?

Belli belirtilere dayanarak “acaba hamile miyim?” sorusunu belli  kendine soruyorsun. Bu konuda kafanı karıştıran bir çok şey var.  Peki, Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Bazı kadınlar için hamilelik belirtileri, gebe kalındıktan sonraki ilk bir kaç hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda adet gecikmesi yaşanmamış olsa bile şüphelendiğimiz durumlar olabiliyor. Hamile kaldıktan sonra vücut bazı erken uyarılar vermeye başlayabilir. Bazı kadınlar için gebeliğin erken belirtileri gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç haftada başlar. Gebelik belirtileri ayrıca yoğunluklarına, sıklıklarına ve sürelerine göre de değişebilir. Aşağıda ele alacağımız erken hamilelik belirtileri sadece bir kılavuz ve fikir verme amacındadır. Kesin bilgi niteliğinde değildir. Bu belirtilerin çoğu rutin adet döneminden önce yaşanan belirtilerle benzerlik sağlayabilir.

Adet dönemi öncesi farklı duygular ve fiziksel değişimler hissediyorsanız bu durumu iyi değerlendirmeli ve gebe kalmış olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar
hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Göğüslerde Hassaslaşma ve Şişme

Göğüslerinizdeki değişiklik, hamilelikle ilgili olarak  ilk sinyali verebilir. Gebe kaldıktan iki hafta sonra, hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas, ağrılı ve sancılı bir duruma getirebilir veya göğüsleriniz daha dolgun ve daha ağır olabilir.

Ayrıca göğüs uçlarınızın renginin koyu bir hal alması ve göğsünüzdeki damarların belirginleşmesi hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biri olabilir.

Aşırı Yorgun Hissetme

Yorgunluk ve halsizlik de hamileliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Hamileliğin erken döneminde, progesteron hormonu seviyesi yükselir. Yüksek dozlarda progesteron hormonu uykuya neden olabilir.  Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi, hamileliğiniz sırasında enerjinizi büyük ölçüde tüketebilir.

Hafif kanama veya kramp

Bazen az miktarda lekelenme veya vajinal kanama gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen, döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra döllenmiş yumurta uterusun astarına tutturulduğunda olur. Halk arasında buna “üstüne görme” de denir.  Adet kanamasından farklı olarak ufak lekelenmeler şeklindedir.

Bu tip kanama genellikle adetten biraz daha erken meydana gelir, normaden daha koyu renkte ve lekesizdir ve az miktarda olur.

Bazı kadınlar ayrıca hamileliğin başlarında karın krampları yaşarlar. Bu kramplar, adet sancılarına benzer. Çünkü rahminiz kendini bebeğe hazırlarken genişler ve bu tür kramplar ortaya çıkabilir.

Kusma ve Bulantı

Hamileliğin en yaygın belirtilerinden biri de bulantı hissidir.  Gündüz veya gece ani bir şekilde gelen bulantı hamileliğin klasik belirtilerindendir.  Genelde 6. Haftadan itibaren kendini göstermeye başlar. Bazı kadınlar için, bulantı, hamile kaldıktan iki hafta sonra başlar.  Hamile kadınların ayrıca koku alma duyusu da hassaslaşır bu nedenle çeşitli yiyecekler, yemek kokuları, parfüm veya sigara dumanı gibi kokular hamileliğin erken döneminde bulantılara neden olabilir.  Özellikle sabahları uyandığınızda midenizin bulandığını hissediyorsanız ve hatta kusma ile karşı karşıya kalıyorsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

İştahsızlık ya da aşerme

Hamileyken, kendinizi bir anda kahve veya patates kızartmasına burun çeviriyor halde bulabilirsiniz.

Bunun dışında aşırı yemek istekleri de oldukça yaygındır.  Gebeliğin diğer belirtilerinin çoğu gibi, bu yemek istekleri ​​hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk trimesterde meydana gelir.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Baş ağrısı

Hamileliğin erken döneminde hormonal değişikliklerin neden olduğu kan dolaşımının artması hafif ve sık baş ağrısını tetikleyebilir. Kaygı ve stresten kaynaklı olabilmektedir.

Kabızlık

Kabızlık başka bir hamilelik belirtisidir. Progesterondaki bir artış, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Dengesiz Ruh hali

Hamileliğin erken döneminde vücudunuzdaki hormonların taşması sizi alışılmadık duygusal ve agresif ruh haline getirebilir. Özellikle ilk üç aylık dönemde duygudurum dalgalanmaları da yaygındır.

Solukluk ve baş dönmesi

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştüğünde, başınızı hafif veya baş dönmüş hissedebilirsiniz. Hamileliğin erken döneminde, solukluk da düşük kan şekeri ile meydana gelebilir.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Yükselmiş bazal vücut ısısı

Bazal vücut sıcaklığınız sabah ilk uyandığınızda ağız sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan hemen sonra biraz artar ve bir sonraki döneme kadar bu seviyede kalır.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin belki de en belirgin erken belirtisi, adet döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası hamilelik belirtisi genellikle kadınların ilk gözlemlediği belirtidir.

Bazı kadınlar, normal adetlerden daha hafif bir adet geçirebilirler. Aylık adet döngünüzü kaçırdığınızı fark edene kadar aşağıda listelenen hamilelik belirtilerinden hiçbirini görmeyebilirsiniz.

Belirtilerden bağımsız olarak hamile olduğunuzu hissediyor olabilirsiniz.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamile olduğunuzu hissediyorsunuz

Birçok kadın hamilelik belirtileri hakkında sezgileri olduğuna inanmaktadır. Sezgilerinin çoğu doğru çıkabilir.

Belki sadece farklı hissediyorsundur; yorgun, karamsar, huzursuz ya da sersemlemiş.  Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık veya kendinizi tuvalete daha sık giderken  bulabilirsiniz. Belki de belinizde donuk bir ağrı veya sertlik hissedersiniz, ağrılı göğüsleriniz vardır veya aşırı hassas gözükürler veya her zamanki gibi hissetmiyorsunuzdur.  Bu durum da sizin için hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı olabilir.

Hamile olup olmadığınızı gerçekten nasıl anlayabilirsiniz?

Ne yazık ki, bu belirtiler sadece hamileliğe özgü değildir. Bazı belirtiler hastalık işareti ya da adet döneminizin başladığını gösterebilir.  Aynı şekilde, bu semptomların hiçbirini yaşamadan da hamile olabilirsiniz.

Yine de bu listeye göre belli belirtiler taşıyorsanız kendiniz bir gebelik testi yapabilirsiniz. Pozitif çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidin.Hamileliğiniz ne kadar erken onaylanırsa, gözlem süreci de o kadar erken başlar.

Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar deneyiniz. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna bu yazımızda cevap bulmaya çalıştık.  Hamilelikle ilgili bir çok bilgiye hamilelik kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Belirtilerin çoğu bende var eşime test yapmak istediğimi söyledim 3 5 güne test yapacağım inşallah pozitif çıkar. teşekkürler bilgi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu