Hafta Hafta Hamilelik Takibi Rehberi

[vc_row][vc_column width=”4/6″][vc_tta_tour style=”flat” color=”turquoise” active_section=”1″ no_fill_content_area=”true”][vc_tta_section title=”1.Hafta” tab_id=”1567173016591-c114c22a-e387″][vc_custom_heading text=”1. Hafta”][vc_column_text]

Tebrikler!  Hayatının en heyecanlı ve mucizevi dönemine hoş geldin. Bu ilk iki hafta boyunca, vücudun kendini gebeliğe hazırlamaya başlayacak.

 

1 Haftalık Hamilelik

Hamilelik yaklaşık 40 hafta süren bir dönemdir. Hamile kalma süresi hesaplanırken son adet kanamanızın ilk günü başlangıç olarak kabul edilir. Aslında hamileliğin 1. haftasında gerçekten hamile bile sayılmazsınız.

Hamilelik 3 er aylık 3 döneme ayrılmaktadır. Bu dönemlerden her birine trimester denir.

1.Trimester: Bebeğin organ gelişimin başladığı ve annenin hamileliğe  hazırlandığı ilk üç ayı ifade eder. 1. trimester hamileliğin ilk 13 haftalık dönemini kapsamaktadır.

2.Trimester: Bebeğin gelişmeye devam ettiği 14-26. haftalar arası dönemdir.

3.Trimester: Doğum hazırlıklarının başladığı ve doğumun bittiği dönemi ifade eder. 27-40. haftalar arası geçen dönem 3.trimesterdir.

 

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2.Hafta” tab_id=”1567173016604-fc15a0a6-4c72″][vc_column_text]

Hamileliğin ilk haftalarında bebek daha meydana gelmemiştir. Bir kere embriyo rahminize yerleştiğinde, küçük top hücreler ikiye bölünür. Bir parçası embriyoyu ve diğer parçası da plasentayı oluşturacaktır. Hormonlarla beraber  metabolizmanız ve rahminiz birlikte çalışarak yeni oluşmaya başlayan embriyoya ve plasentaya oksijen ve besinleri taşıyacak olan yapıyı oluşturmaya başlamıştır bile.

Tam hamile kalınan zamanı tespit etmek zordur. Hamileliğin başlangıcı olarak son adet tarihinin ilk günü kabul edilir.

Hamilelik Haftası Hesaplama

Hamilelik başlangıcının hesaplanması biraz karışıktır. Gebeliğin gelişimi, kadının son normal adet döneminin (LMP) ilk günü olarak kabul edilir, fakat tıbbi olarak gebe kalma genelde son adet kanamasının başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir.

Son adet döneminden itibaren hesaplama aynı zamanda doktorların takip etmesi için standart bir ölçüm sağlar.

Vücudunuzda hangi değişiklikler oluyor?

Döneminiz yeni başladı ve hamile kalmayı düşünüyor olabilirsiniz. Yumurtlama zamanınız gebe kalmaya çalışırken anlamanız gereken en önemli şeydir. Yumurtlama, olgun bir yumurta yumurtalıktan salındığında, fallop tüpünü aşağı doğru ittiğinde ve döllenmeye müsait olduğunda meydana gelir.

Uterusun astarı döllenmiş bir yumurtaya hazırlanmak için kalınlaşmıştır. Gebe kalmazsa, uterin astar dökülür. Döllenmemiş bir yumurtanın ve uterus duvarının dökülmesi adet sırasında ortaya çıkar.

Yumurtlama hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler vardır:

Bir yumurtalık yumurtalıktan ayrıldıktan 12-24 saat boyunca canlı kalır

Normalde, her yumurtladığınızda yalnızca bir yumurta salınır.

Yumurtlama stres, hastalık, seyahat ve kilo, egzersiz ve uyku düzenindeki önemli değişikliklerden etkilenebilir.

Bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif lekelenme yaşayabilir. Bu, gerçek bir periyot olarak kabul edilmez, aksine bir uyarıcı kanamadır.

Bebeğinize neler oluyor?

Henüz hiçbir şey olmuyor, ancak sahne ayarlanırken sabırlı olun.

Yumurtlamayı nasıl izlersiniz?

Bir kadının aylık döngüsü, adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Ortalama olarak, bir kadının döngüsü normalde 28-32 gün arasındadır. Yumurtlama, adet döneminin başladığı gün olan döngünün ilk gününden başlayarak hesaplanır.

Kadınların çoğu, döngülerinin 11. – 21. Günleri arasında herhangi bir günde yumurtlarlar. Birçoğu, bir kadının döngüsünün “doğurgan zamanı” ya da “doğurganlık penceresi” olarak adlandırdığı şeydir, çünkü bu zaman zarfında cinsel ilişki hamilelik şansını arttırır.

Yumurtlamanın izlenmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen bakınız:

Doğurganlık Farkındalığı

Yumurtlamayı Anlamak

Yumurtlama Takvimi

Şu anda ne planlamalısınız?

Yolda gebe kalma ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmak için şu anda bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Yeterli egzersiz ve dengeli bir diyete başlamak önemli faktörlerdir.

Aşağıdaki besinleri bırakmanız gerekmektedir

Kafein

Yapay tatlandırıcılar

Alkol

Rekreasyonel ilaçlar

Nikotin

Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, böyle bir ilacın hamilelikte güvenli olup olmadığını görmek için sağlık uzmanınıza danışın. Hamilelikte beslenme ile ilgili daha fazla bilgi için, lütfen hamile kalma öncesi beslenme hakkındaki bilgilerimize bakın.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”3.Hafta” tab_id=”1567173029389-bc64ad4f-8048″][vc_column_text]

3 Haftalık Gebelik

Eğer şansınız varsa sperm ve yumurta gebelikte 3.hafta içerisinde mucizevi bir şekilde birleşecek eğer uyumlu sperm ve yumurtaysa döllenme gerçekleşecektir.

Kadınlarda her adet döneminden sonra (10 yaş sonrası) binlerce yumurta hücresinden biri olgunlaşmaya başlar, yumurta hücresi kadın vücudunda yumurtalıklardan salındıktan sonra yaklaşık 1 gün (24 saat) yaşayabilir. Bu nedenle gebeliğin oluşabilmesi yumurtanın 24 saat içerisinde spermle karşılaşmasına bağlıdır.

Sperm hücresi ilişki sonrası kadın vajinasına ulaşmasından itibaren ortalama 3-5 gün yaşayabilir. Bu nedenle yumurtlama olmadan 3 gün öncesine kadar yaşanan her ilişki gebelik durumu oluşturabilir. Fakat yumurta hücresi en fazla bir gün yaşayabildiği için yumurtlamanın üzerinden 1 günden fazla süre geçtiğinde yaşanan ilişki hamilelik oluşturmayacaktır.

Sperm hücresinin başında bulunan eritici madde sayesinde yumurta hücresinde bir delik oluşur bu delik başka spermler içeriye girmesin diye dakikalar içerisinde onarılır.

Bir yumurta hücresinin etrafını çok sayıda sperm sarmasına karşın bu spermlerden biri yumurta hücresinin içerisine girip döllenmeyi gerçekleştirebilir. Diğer spermlere izin verilmez. (Bir spermin yumurtanın içine girebilmesi 20 dk sürer) Bu şanslı sperm minik kelebeğinizin ilk başarısıdır onunla gurur duyabilirsiniz.Bir sperm hücresinin yumurtaya ulaşabilmesi bir erişkin bireyin 5kmlik bir yolu gitmesine eşdeğerdir. Bu nedenle güçsüz zayıf ve bozuk spermler yumurta hücresine ulaşamazlar.

Sperm hücresi yumurta hücresinin içine girerken spermin kuyruğu koparak dışarıda kalır.  Sperm hücresi yumurtanın içerisinde çekirdeğe ulaşarak eşinizden gelen 23 kromozomu yumurta hücrenizde bekleyen sizin genetik kodunuzu içeren 23 kromozomla buluşturmuş ve birleşme gerçekleşmiştir.

Sperm hücreleri XY kromozomu taşıyabilir yumurta hücreleri ise sadece XX kromozomlarından oluşur. Yani çocuğunuzun cinsiyetini belirleyen babadan gelen spermlerdir.

Döllenmiş yumurta (zigot) fallop tüplerinizden rahme kadar 3 günlük bir yolculuğa çıkar bu süreçte rahim içerisinde gelişmeye devam eder.

Gebelikte 3. Hafta

Anne adayı artık hamiledir diyebiliriz. Fakat bu gebelik durumu henüz testlerde ortaya çıkmaz testlerde pozitif gebeliğin görülebilmesi için 1-2 hafta daha geçmelidir.

Eğer göğüs hassasiyetiniz varsa !

Daha çok egzersiz yaparken veya geceleri rahat uyumanıza destek olabilecek destekleyici bir sütyen giyin.
Yüz üstü yani midenizin üzerine yatmayın.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”4.Hafta” tab_id=”1567173030115-44ded244-b13e”][vc_column_text]

4 Haftalık Gebelik

Bir anne adayı gebelikte 4. hafta yaşanırken kendini gebeliğin ilk haftasındaymış gibi düşünebilir. Tıbben siz aslında gebeliğinizin 4. haftasındasınız. Minik kelebekle ilk randevunuza yaklaşık  252 gün kaldı!

Gebelikte 4. hafta anne adayının adet kanamasın geciktiği haftadır. Gebelikte 4. hafta da olmanız gebe olduğunuzu bileceğiniz anlamına gelmez hamilelik henüz ultrasonda çıkmayabilir. Ancak en yakın sağlık ocağına giderek kan testi verebilirsiniz veya eczanelerde satılan hamilelik testlerini alarak idrarınızla hamile olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Sizden ve eşinizden gelen hücreler birleşerek mükemmel bir yapı ortaya çıkarmışlardır birazcık siz birazcık eşinizdir fakat bu yapı kendine özgü ayrı bir birey olacaktır.

Gebelikte 4. Hafta Annedeki Ve Bebekteki Değişim

 • 3. gebelik haftasında yumurtlama gerçekleşmiş ve yumurta babadan gelen spermle döllenmişti.
 • Bebeğinizin ilk hücresi oluşmuş (Zigot) ve bu hücre hızla büyüyerek bölünüp çoğalmaktadır. Bu bölünmelerden sonra birkaç hücre oluşmuş bu hücre yığınına Morula adı verilmektedir.
 • Bebeğinizin hücreleri gelişip bölünerek çoğalırken bu Morula diye adlandırılan yapı follop tüpleri üzerinden yaptığı gezintiyle rahme ulaşmış ve rahimde büyüyüp gelişeceği yerini almıştır.(Döllenen yumurta hücresi 4 gün içerinde rahime ulaşır. Morula diye adlandırılan yapı 32 hücreye (blastomer) sahiptir. Bu sırada blastomerlerin arasına sıvı girer ve birikir. Böylece iç tarafta sıvı dolu bir boşluk oluşur. İçinde sıvı dolu bir boşluk olan morulaya artık blastosist adı verilir.
 • Embriyo rahim iç tabakasına yerleşir. Embriyo için en mükemmel yerleşim alanı damarlanmanın fazla olduğu rahimin arka duvarının üst kısmıdır.
 • 4. gebelik haftası sonunda gebelik hormonu kanda ve idrarda çıkabilecek.
 • 4. gebelik haftası sonunda gebe olup olmadığınızı öğrenebileceksiniz.
 • Embriyo yerleşmeye çalışırken kılcal kanamalar görülebilir bu durum implantasyon olarak adlandırılır endişe etmeye gerek yoktur.
 • Gebeliğin 4 haftasında anne adayında bulantı oluşabilir, anne adayının hassasiyetine bağlı olarak yoğun mide bulantıları yaşanabilir.
 • Hafif baş dönmesi belirtileri yaşanabilir.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”5.Hafta” tab_id=”1567173031464-9c122682-b552″][vc_column_text]

5 Haftalık Gebelik

Gebelikte 5. hafta ve Beta HCG değerleri ile ilgili geniş bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte 5. Hafta Annedeki Değişim

Gebeliğin 4. haftasını geride bıraktık. Bebeğiniz rahminizin iç tabakasına yerleşti.

Vücudunuzda Beta HCG denilen bir hormon salgılayarak sinyaller göndermeye başladı. Beta HCG testi gebelik olup olmadığını belirleyen, güvenilir ve hızlı sonuç veren bir hormon testidir. Gebelik varsa, döllenme sonrası 8. günden sonra Beta HCG hormonu kanda hızla artmaya başlar. Gebelik biliniyorsa Beta HCG hormonun miktarı annenin gebelik haftası hakkında fikir verir. Aşağıda son adet tarihinden sonra gebeliğin haftasına göre Beta HCG değerlerini belirten tablo verilmiştir. Bu tablodan Beta HCG değerine bakarak hamile olup olmadığınızı anlayabilir veya kaçıncı gebelik haftasında olduğunuza dair bilgiler edinebilirsiniz. Hamileyseniz ve son adet tarihinizi biliyorsanız kaç haftalık hamile olduğunuzu gebelik haftası hesaplama aracıyla hesaplayabilirsiniz.

Gebelik Haftası ve Beta HCG Değerleri

Gebelik Haftası          Beta HCG Değeri – (mIU/ml)

3 hafta                                10 – 50
4 hafta                                 5 – 425
5 hafta                                 20 – 7300
6 hafta                                 1,080 – 56,000
7 -12 hafta                          7,650 – 290,000
13-16 hafta                         13,300 – 250,000
17-24 hafta                         4,000 – 165,000

Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde,

Gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG Değerleri:
En Düşük Beta HCG,    En Yüksek Beta HCG,    Ortalama Beta HCG
12.gün:   17                                  119                                48
13.gün    17                                  147                                59
14.gün    33                                  223                                95
15.gün    17                                  429                               132
16.gün    70                                  758                               292
17.gün   111                                 514                               303
18.gün   135                                 1690                             464
19.gün   324                                 4310                            1061
20.gün   185                                3279                             1287
Şunu unutmayalım  ki gebeliğin kesin haftasını söylemek için, jinekolojik ultrason işinin uzmanı doktorlarca yapıldığında çok daha güvenilir sonuçlar verir.

Gebelikte 5.hafta bebeğinizin ultrasonda henüz görülmeyebilir. Vajinal ultrasonda dahi milimlik bir gebelik kesesi görülecektir.

Gebelikte 5. Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğinizin şekli 0,2-0,4 mm uzunluğunda oval bir disk gibidir.

5. haftada bebeğinizin organları oluşmaya başlar. Ektoderm denilen yapı bebeğin; beyin-omirilik, duyu organları, sinir sistemi, cilt, saç, diş, tırnak, ağız içi, sinüs, gözün kornea tabakası, ter, meme, gözyaşı salgı bezlerini oluştururken, Endoderm denilen yapı; sindirim sistemi, karaciğer, pankreas, safra kesesi, solunum sistemi, idrar torbası, ve troid bezini , Mezoderm denilen yapı ise;  kaslar, kemikler, lenf sistemi, , dalak, kalp, dolaşım sistemi, böbrekler ve üreme organlarını oluşturacaktır.

Gebelikte 5. Hafta Uyarıları

Kokulara veya bazı besinlere karşı hassasiyetiniz artabilir. Evde pişerken kokusunu aldığınız yemeği canınız çekmeyebilir. Yemekler pişerken yemek kokularından uzak durabilme şansınız varsa kullanın.

Bazı besinleri canınız aşırı çeker biz buna aşermek diyoruz 3 ve 4. aya kadar sürer.

Sebze, meyve ve  protein, kalsiyum, omega 3 içeren besinlerle beslenmeyi tercih edin.

Eğer gebelik haftanızı tam olarak bilmiyorsanız aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Hesaplama yapabilmek için son adet tarihinizi araca girmeniz gerekiyor.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”6.Hafta” tab_id=”1567173032024-33122a26-40ec”][vc_column_text]

6 Haftalık Gebelik

Gebelikte 6.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 6. hafta içerisinde östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma miktarında ve salgılanma hızlarında değişiklikler yaşanacaktır. Bu durum hızlı duygusal değişimlere neden olabilir.

5 dk öncesine kadar gülümserken şimdi ağlıyor olabilirsiniz. duygusal değişim 4. hafta ve sonrasında hormon salgılanmasındaki değişiklikten ötürüdür .

Gebelikte 6.hafta itibariyle sabah bulantılarınız, hormon salgılanmasındaki değişikliğe bağlı olarak artabilir. Bulantılarınızın olması gebeliğinin normal seyrinin belirtisidir. Aksi durumda bulantısı olmayan kadınların aklına benim gebeliğim normal değil mi sorusu gelebilir. Bazı kadınlar çok ciddi bulantılar yaşamadan da normal bir gebelik süreci geçirebilirler. Bulantı yaşamadınız diye üzülmeyin sizin de gebeliğiniz normal seyrindedir.

Kokulara karşı duyarlılığınız artacaktır. Pişen yemeğin kokusu sizi rahatsız edebilir, hatta eşinizin kokusundan bile rahatsız olabilirsiniz. Bunların hepsi değişen hormon düzeylerinden kaynaklanmaktadır.

Tat ve kokular size değişik gelebilir, ağzınızda metalik bir tat oluşmuş olabilir.

Sık idrara çıkma (rahminiz büyüdüğü için idrara depolayacak fazla yer yok),  yorgunluk hissi, uykuya eğilim, stres ve açlık kaynaklı baş ağrısı diğer yaşayabileceğiniz gebelik belirtileri veya sıkıntılarıdır.

Meme uçlarınız ileriki gebelik haftalarında daha koyulaşacak, daha dolgunlaşmaya ve büyümeye başlayacaktır. Memelerdeki büyüme nedeniyle ağrı hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk kalp atışlarını duymak size tarif edilmez bir mutluluk verecektir.

Gebelikte 6.Hafta Bebekteki Değişim

Embriyo 6.gebelik haftası itibariyle 4-6 mm boyutlarına ve 3 gr ağırlığa ulaşacaktır.

İlk oluşmaya başlayan dolaşım sistemi vücuda kan pompalamaya başlar.

Embriyonun kalbi 2 mm boyutunda olup aktif bir şekilde çalışmaktadır embriyonun hemen, hemen vücudunun büyük bir kısmı kalpten oluşur.

Görüntü olarak C ye benzer bir şekil oluşturmuştur.

Embriyonun beyin ve sinir sistemi gelişimine devam etmektedir. Yüz ve göz bölgeleri oluşmaya başlamış fakat bunlar henüz ultrasonda fark edilememektedir.

Gebelikte 6.Hafta Önerileri

 • Daha rahat bir gebelik için uykuya daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Uyumak, gebelik sıkıntılarının daha az hissedilmesinde size yardımcı olacaktır.
 • Yemek yemekte zorlanıyorsanız, yemek pişerken kokusundan uzak kalarak yemek piştikten sonra yemeyin kokusuna maruz kalmadan yemeyi deneyebilirsiniz.
 • Çiğ et içeren besinler; pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğköfte uzak durmalısınız. İyi pişmemiş tavuk ve balık tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Yemekleriniz fazla acı, baharatlı olmamalı içecekleriniz asitli ve gazlı olmamalı.
 • Az, az sık, sık yemek yemeniz sizin için daha sağlıklı bir beslenme stilidir. (kabızlık ve şişkinliği giderme konusunda size yardımcı olacaktır.)
 • Bulantılarınızı azaltabilmek için tatlı ürünler yerine hafif tuzlu besinler tercih edebilirsiniz.
 • Genellikle memeleri alttan destekleyecek sutyenler kullanmanızı öneriyoruz memelerinizdeki büyüme size rahatsızlık verebilir.
 • Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda bulunan kadınların ilk haftalarda düşük riskinin yüksek olduğu sonlara doğru da erken doğum riskiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle sigarayı bir anne adayı olarak tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Gebelik dönemi sigarayı tamamen terk etmek için güzel bir dönem.
 • Kulaktan dolma bilgilere inanmayın gebelik süresince hiç duymayacağınız kadar batıl inanaçla karşılaşacaksınız hazırlıklı olun. Jinekolojik muayene, Pap smear (Pap smear rahim ağzının dış tarafından hücreler alınması. Hastanın vajinasına bir spekulum sokularak serviksten hücre örneği alınarak yapılan tarama yöntemi) ve vajinal ultrasonografi uygulaması bebeğinize zarar vermez.
 • Gebelikte 6.hafta görüşüp danışabileceğiniz bir doktor seçmenin vakti geldiği haftadır. Sıklıkla sizinle görüşmeye açık, rahat ulaşabileceğiniz ve size olup bitenleri anlatabilecek bir doktor seçmeniz ve yola onla devam etmeniz önerilir.
 • Gebelikte 6. hafta ve sonrası düşük riskinin arttığı önemli haftalardandır, kanama ve ağrı düşüğün önemli belirtilerindendir. Her kanama ve ağrı düşük olduğu anlamına gelmez fakat önlem olsun diye doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz önerilir.
 • Saçlarınızı boyamaktan, tırnaklarınıza oje yapmaktan kimyasallarla aşırı makyajdan kaçınmalısınız. Alkol ve uyuşturucu kesinlikle kullanılmamalı.
 • Günlük en az 2-3 litre su tüketmeye çalışın.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”7.Hafta” tab_id=”1567173061416-22a0c627-4c9f”][vc_column_text]

7 Haftalık Gebelik

Gebelikte 7.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 7.hafta aşerme haftasının başlangıcıdır diyebiliriz. Tat ve koku hislerinizdeki değişim size alışık olmadığınız bir beslenme tablosu çizecektir. Siz bile kendinize hayret edeceksiniz.

Baş dönmesi, bulantı, sürekli uyuma hissi ve yorgunluk hazımsızlık ve kabızlık yaşayabilirsiniz.

Meme uçlarınız koyulaşmaya devam ederken, büyüklükleri artmaya bu nedenle gerginleşmiştir.

Rahminiz iki kat büyüklüğe ulaşmıştır. İdrara çıkma sıklığı giderek artmaktadır bu durum böbreklerinizin sürekli çalıştığının göstergesidir.

Rahminiz sümüksü bir akıntı ile ağzını kapatarak rahim içini korumaya almıştır.

Hamilelik öncesine göre vücudunuzdaki kan miktarı %10 oranında artmış olup gebeliğin son haftalarına doğru bu oran % 40 olacaktır.

Doktorunuzu henüz seçmediyseniz artık vakit kaybetmeden doktorunuzu seçmelisiniz. Doktorunuz ilk muayeneye gittiğinizde size tüm hamilelere sorulan bir takım klasik sorular yönelteceklerdir.

Duyacağınız klasik sorular;

 • Adet döngülerinizin düzeni ve ne kadar sürdüğü
 • Son regl döneminizin başlangıç tarihi ( hamileliğin sonlanacağı zamanı belirlemek için)
 • Son reglinizden itibaren gözlemlediğiniz anormallikler
 • Geçmişte yaşadığınız jinekolojik problemler ( cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi)
 • Daha önce hamile kaldıysanız onlar hakkındaki bilgiler
 • Kronik rahatsızlıklarınız ve kullandığınız ilaçlar
 • İlaç alerjileri
 • Psikiyatrik problemler
 • Hastane geçmişiniz ve geçirdiğiniz ameliyatlar
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu alışkanlığınız
 • Psikolojik durumunuzu etkileyebilecek taciz ve tecavüz gibi durumlar
 • Ailenizde görülen kronik hastalıklar ve ciddi sorunlar
 • Eşiniz veya ailenizdeki kromozomal hastalıklar veya genetik sorunlar
 • Son reglinizden beri aldığınız ilaçlar, besin takviyeleri, alkol ve uyuşturucular

Gebelikte 7.Hafta Bebekteki Değişim

Embriyo 7. gebelik haftası itibariyle 10-12 mm boyutlarında olup bir fasulye tanesi büyüklüğündedir.

Bebeğiniz 6. hafta da ki büyüklüğünün iki katı olmuştur.

Gebelikte 7. hafta ve sonrasında bebeğinizin yüzü şekillenmeye başlar. Göz, göz kapakları, burun kökü, burun delikleri, ağız ve kulak taslakları oluşmuştur.

Minik kelebeğinizin yemek ve soluk borusu oluşmaya başlar.

Kol ve bacak yumruları oluşmaya devam ederken, parmak ve tırnaklar taslak olarak kendini göstermeye başlamıştır.

Embriyonun beyin ve sinir sistemi gelişimine devam etmektedir. Beynin her iki lobu da hızlı gelişmektedir.

Gebeliğin 7.haftasında gelişen apandisit ve pankreas da sindirime yardımcı olan insülin hormonunun salgılanmasında rol oynamaktadır.

Gebelikte 7.Hafta Önerileri

 • hafta hafta gebelik ekibi olarak size şunu söyleyebiliriz daha rahat bir gebelik için uykuya daha fazla zaman ayırmalısınız. Uyumak, gebelik sıkıntılarının daha az hissedilmesinde size yardımcı olacaktır.
 • Sabah uyandığınızda bir iki tuzlu kraker veya biraz tuzlu köy nohudu yemek bulantılarınız konusunda size yardımcı olacaktır. Ekşi ve tuzlu gıdalarla beslenmek sizi iyi gelecektir.
 • Günlük öğün sayınızı arttırın az, az sık, sık yemek yemeniz sizin için daha sağlıklı bir beslenme stili olacaktır. (kabızlık ve şişkinliği giderme konusunda size yardımcı olacaktır.)
 • Fazla yemek yemenin bebeğe bir katkısı yoktur dengeli beslenmeye çalışın.
 • Yemek yemekte zorlanıyorsanız, yemek pişerken kokusundan uzak kalarak yemek piştikten sonra yemeyin kokusuna maruz kalmadan yemeyi deneyebilirsiniz.
 • Çiğ et içeren besinler; pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğköfte uzak durmalısınız. İyi pişmemiş tavuk ve balık tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Yemekleriniz fazla acı, baharatlı olmamalı içecekleriniz asitli ve gazlı olmamalı.
 • Bulantılarınızı azaltabilmek için tatlı ürünler yerine hafif tuzlu besinler tercih edebilirsiniz.
 • Genellikle memeleri alttan destekleyecek sutyenler kullanmanızı öneriyoruz memelerinizdeki büyüme size rahatsızlık verebilir.
 • Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda bulunan kadınların ilk haftalarda düşük riskinin yüksek olduğu sonlara doğru da erken doğum riskiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle sigarayı bir anne adayı olarak tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Gebelik dönemi sigarayı tamamen terk etmek için güzel bir dönem.
 • Kulaktan dolma bilgilere inanmayın gebelik süresince hiç duymayacağınız kadar batıl inançla karşılaşacaksınız hazırlıklı olun. Jinekolojik muayene, Pap smear (Pap smear rahim ağzının dış tarafından hücreler alınması. Hastanın vajinasına bir spekulum sokularak serviksten hücre örneği alınarak yapılan tarama yöntemi) ve vajinal ultrasonografi uygulaması bebeğinize zarar vermez.
 • Gebelikte 7. hafta iş yerinizdeki yöneticiye hamile olduğunuzu söylemek size bazı konularda kolaylık sağlayacaktır. Gebeliğinizi paylaşmanın vakti gelmiştir.
 • Gebelikte 7. hafta ve sonrası düşük riskinin arttığı önemli haftalardır, kanama ve ağrı düşüğün önemli belirtilerindendir. Her kanama ve ağrı düşük olduğu anlamına gelmez fakat önlem olsun diye doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz önerilir.
 • Saçlarınızı boyamaktan, tırnaklarınıza oje yapmaktan kimyasallarla aşırı makyajdan kaçınmalısınız. Alkol ve uyuşturucu kesinlikle kullanılmamalı.
 • Günlük en az 2-3 litre su tüketmeye çalışın.
 • Gebeliğinizi keyifli hale getirebilmek için göbeğinizin her hafta fotoğrafını çekerek değişim sürecini takip edebilirsiniz. Ayrıca bu fotoğraflar sizin için de güzel bir hatıra olacaktır.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”8.Hafta” tab_id=”1567173062409-d754564e-3c9d”][vc_column_text]

8 Haftalık Gebelik

Gebelikte 8.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 8.hafta gebelik şikayetlerinin en yoğun hissedildiği haftalardan biridir. Sürekli mideniz bulanıyor bazı yemekleri yemek size işkence gibi gelebilir. Başkasına güzel gelen bir parfüm kokusu size iğrenç gelebilir.

Annelerin yaşadığı bu sıkıntıları babalar anlayamayabilirler. Çünkü bu duyguları hiç tatmadılar. Size karşı biraz sabırlı olmaları gerekiyor.

Östrojen hormonu vajinal salgıları arttırabilir ve bu hormonal değişim mide bulantısı ve baş ağrısına da neden olabilir.

Rahminiz bir portakal büyüklüğündedir. Rahim mesaneye baskı yaptığı için sık idrara çıkma şikayeti devam ediyordur.

Gebelikte 8.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz 8.gebelik haftası itibariyle 13-15 mm boyutlarında olup yaklaşık 2gr ağırlığındadır. Gebeliğin 40. gününe kadar bebeğiniz her gün yaklaşık 1mm büyür.

Gebelikte 8.hafta ve sonrasında bebeğinizin el ve ayakları oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin bacak ve dirseği ultrasonda net olarak görülebilir.

El ve ayaklarında parmaklar henüz perdeli durumdadır.

Minik kelebeğiniz minik hareketler yapmaya başlamıştır fakat siz bu hareketleri hissedemezsiniz. Bu hareketler bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısı tarafından emilir anne adayı istese de hissedemez.

8. hafta itibariyle bebeğinizin kulakları oluşmuş ilk uğultularını duymaya başlamıştır bile.

İç organlardan akciğer oluşmaya başlamış, gelişimi doğuma kadar devam etmektedir.

Diş ve damakların kökleri oluşmuştur.

Gebelikte 8. Hafta Önerileri

 • Folik asit takviyesi alıyorsanız bunun artık çok fazla gerekli olmadığını doktorunuzun da görüşünü aldıktan sonra folik asit takviyesi kullanmayabilirsiniz.
 • Çeşitli meyvelerle beslenerek mide bulantınızı azaltabilirsiniz.
 • Düşük tehlikesi gebelikte 8.hafta boyunca kadınların korkulu rüyasıdır. Düşük ihtimalini yükselten yorucu çalışmalara girmemenizi öneriyoruz. Kanama ve ağrı düşüğün önemli belirtilerindendir. Her kanama ve ağrı düşük olduğu anlamına gelmez fakat önlem olsun diye doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz önerilir.
 • Günlük öğün sayınızı arttırın az, az sık, sık yemek yemeniz sizin için daha sağlıklı bir beslenme stili olacaktır. (kabızlık ve şişkinliği giderme konusunda size yardımcı olacaktır.)
 • Fazla yemek yemenin bebeğe bir katkısı yoktur dengeli beslenmeye çalışın.
 • Yemek yemekte zorlanıyorsanız, yemek pişerken kokusundan uzak kalarak yemek piştikten sonra yemeyin kokusuna maruz kalmadan yemeyi deneyebilirsiniz.
 • Çiğ et içeren besinler; pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğköfte uzak durmalısınız. İyi pişmemiş tavuk ve balık tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Yemekleriniz fazla acı, baharatlı olmamalı içecekleriniz asitli ve gazlı olmamalı.
 • Bulantılarınızı azaltabilmek için tatlı ürünler yerine hafif tuzlu besinler tercih edebilirsiniz.
 • Genellikle memeleri alttan destekleyecek sutyenler kullanmanızı öneriyoruz memelerinizdeki büyüme size rahatsızlık verebilir.
 • Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda bulunan kadınların ilk haftalarda düşük riskinin yüksek olduğu sonlara doğru da erken doğum riskiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle sigarayı bir anne adayı olarak tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Gebelik dönemi sigarayı tamamen terk etmek için güzel bir dönem.
 • Günlük en az 2-3 litre su tüketmeye çalışın.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”9.Hafta” tab_id=”1567173063354-a92995b2-d089″][vc_column_text]

9 Haftalık Gebelik

Gebelikte 9.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 9.hafta  embriyolojik sürecin son haftasıdır. 8. haftadan itibaren bebeğiniz fetüs adlandırılır.

Varis ve hemoroid bu haftadan itibaren karşılaşabileceğiniz sıkıntılı durunlardır. Hemoroid ve varisi önlemek için yapmanız gerekenler bu yazının devamında öneriler bölümünde var okuyabilirsiniz.

Göbeğiniz, poponuz ve göğüsleriniz gebelikten önceki dönemlerinizden daha büyüdüğünden giyim tarzımızın da değişmesi gerekir bu büyümenin devam edeceğini düşünerek elbise alırken biraz büyük almayı tercih edebilirsiniz.

İç çamaşırlarınız ve elbiselerinizin %100 pamuk veya penye olmasına özen gösteriniz. Naylon elbiseler sizi ve bebeğinizi rahatsız edebilir.

 Gebelikte 9.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz 9.gebelik haftası itibariyle 16-25 mm boyutlarında olup yaklaşık 2gr ağırlığındadır.

Gebelikte 9.hafta olmasına rağmen bebeğinizin cinsiyeti henüz netleşmemiştir. Fakat pelvik boşluğunda bebeğinizin testis veya yumurtalıkları oluşmaya başlamıştır.

Minik kelebeğiniz minik hareketler yapmaya başlamıştır fakat siz bu hareketleri hissedemezsiniz. Bu hareketler bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısı tarafından emilir anne adayı istese de hissedemez. Bazı anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissettiklerini söyleseler dahi hissettikleri şey bağırsaklarındaki gerginlik nedeniyle oluşan gazın bağırsakları hareketlendirmesidir.

Bebeğinizin bağırsakları henüz karnın dışındadır. İlerleyen haftalarda içerdeki yerini alacak.

9. haftaya kadar bebeğinizin baş bölgesi gelişirken diye yapılar daha yavaş gelişiyordu fakat bu haftadan sonra bebeğiniz C şeklinden kurtulmaya başlayacak boyun yapısı gelişerek başı dik tutmayı başaracak.

Bebeğinizin göz kapakları oluşmuş kulak kepçeleri görülebilir. Kulaklar başın aşağı kısmında görülmektedir kafa yapısı büyüdükçe normal yerlerini alacaklardır.

Bebeğinizin gözleri birbirinden ayrık durmaktadır ilerleyen haftalarda gözler birbirlerine daha yaklaşacak böylelikle bebeğiniz size daha yakışıklı veya daha güzel görünecektir.

Gebelikte 9.Hafta Önerileri

Hafta Hafta Gebelik Öneriyor !

 • Günlük 30 dk yı geçmeyen hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hafif tempoda yürüyüş size iyi gelebilir.
 • Varis ve hemoroid bu haftadan itibaren karşılaşabileceğiniz sıkıntılı durunlardır.

Varisi önlemek için şu önerilerde bulunabiliriz;

Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın.

Aralıklarla uzanın ve ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırın.

Hızlı kilo almamaya çalışın.

30 dk geçmeyen yürüyüşler size iyi gelecektir.

Eğer gerekliyse varis çorapları alarak giyebilirsiniz.

Gebelikte Hemoroid oluşumunu önlemek için yapabilecekleriniz;

Beslenirken meyve sebze ve bol posalı gıdalar tercih edin.

Ekmeğinizi lifli veya kepekli ekmeklerden tercih edin.

Dışkılama ihtiyacınız varsa bekletmeyim hemen ihtiyacınızı giderin.

Tuvelette ıkınmayın ve 1-2 dk dan fazla beklemeyin hemen yapın ve çıkın.

Kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin

 • Genellikle memeleri alttan destekleyecek sutyenler kullanmanızı öneriyoruz memelerinizdeki büyüme size rahatsızlık verebilir göğüs masajları yapmak size iyi gelecektir.
 • Günlük öğün sayınızı arttırın az, az sık, sık yemek yemeniz sizin için daha sağlıklı bir beslenme stili olacaktır. (Mide yanmaları ve Reflüyü önlemek için)
 • Çalışan kadınlar masalarındaki, “bilgisayar ışınlarının” bebeğin üzerinde olumsuz etkiler yaratmasından endişe duyuyor olabilir, bilgisayarlar ve monitörlerin iyonize değildir (“canlı dokuya zarar vermez”). Endişenizi gidermek için iş yerinizdeki monitörlere filtre takılmasını sağlayabilirsiniz.,
 • Fazla yemek yemenin bebeğe bir katkısı yoktur dengeli beslenmeye çalışın.
 • Yemek yemekte zorlanıyorsanız, yemek pişerken kokusundan uzak kalarak yemek piştikten sonra yemeyin kokusuna maruz kalmadan yemeyi deneyebilirsiniz.
 • Çiğ et içeren besinler; pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğköfte uzak durmalısınız. İyi pişmemiş tavuk ve balık tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Yemekleriniz fazla acı, baharatlı olmamalı içecekleriniz asitli ve gazlı olmamalı.
 • Bulantılarınızı azaltabilmek için tatlı ürünler yerine hafif tuzlu besinler tercih edebilirsiniz.
 • Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda bulunan kadınların ilk haftalarda düşük riskinin yüksek olduğu sonlara doğru da erken doğum riskiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle sigarayı bir anne adayı olarak tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Gebelik dönemi sigarayı tamamen terk etmek için güzel bir dönem.
 • Günlük en az 2-3 litre su tüketmeye çalışın.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”10.Hafta” tab_id=”1567173063969-d84901cd-43e5″][vc_column_text]

10 Haftalık Gebelik

Gebelikte 10.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 10.hafta ve sonrasında aşermenin olumsuz etkilerinden daha az etkilenmeye başlayacaksınız. Önümüzdeki haftalar en rahat geçireceğiniz haftalar olacak sonlara doğru yine sıkıntılı haftalar sizleri bekliyor. 10.hafta ve sonrasında mide bulantısı ve baş dönmeleri kısmen azalacak.

Bebeğinizde genetik ve işlevsel bir bozukluk yoksa düşük tehlikesi de azalacaktır.

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalıdır?

Bu soruyu anne adaylarımızı 3 anne tipine ayırarak cevaplandırabiliriz.

Gebelik öncesi zayıf bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 15-20 kilo

Gebelik öncesi normal kilolu bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 12.5-17.5 kilo

Gebelik öncesi kilolu bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 7.5-12.5 kilo alırlar.

Bu durum çoğul gebelik durumunda değişir. (Gebelik öncesi kilo durumuna göre yaklaşık 12.5-25 kilo)

Gebeliğin 10. haftası ve sonrasında her hafta ortalama 400 – 500 gr kadar kilo almanız normaldir.

Çok kilo alacağım diye endişe etmeyin zira endişe eden kadınlar daha fazla kilo alacaklardır. Gebeliğiniz boyunca zorunlu bir sağlık problemi oluşmamışsa kesinlik diyet yapmayın diyet yapıp az kilo alayım diye aklınızdan geçirmeyin. Gerektiği kadar yiyin kendinizi bu konuda sıkmayın. Zira sadece siz yemiyorsunuz minik kelebeğinizde sizinle beraber… Fazla yemek yemenin bebeğe bir katkısı yoktur dengeli beslenmeye çalışın, gereksiz kalori yapan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın…

Gebelikte 10.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz tıbben fetüs olarak adlandırılır, fetüs 10.gebelik haftası itibariyle baş popo mesafesi 22-35 mm boyutlarında olup yaklaşık 4-5 gr ağırlığındadır. Bebeğinizin ultrasonografide yapılan kilo ölçümü gerçek kilodan %12.5 daha az veya daha fazla çıkabilir.

Ultrasonda 14. haftaya kadar size söylenen bebek uzunluğu “boyun” baş ile popo arasındaki mesafedir bacak uzunluğu dahil edilmemiştir.

Gebelikte 10.hafta ve sonrası bebeğinizin kıkırdak dokusu yerini kemik dokuya bırakacak bu hafta ve sonraki haftalarda bebeğinizin kemikleri gelişecektir… Uzun kemikler ilk kemikleşecek yapılar olacaktır.

Bebeğinizin böbreklerinde idrar oluşmaya başladı. İlk idrarını ve içerdeyken ki idrarını

amniyon kesesinde yapacaktır.

Bebeğinizin karaciğeri 10.hafta çalışmaya başlar ve kan üretimi görevini yerine getirir.

Bebeğinizin göz kapakları ve gözün iris tabakası oluşmakta fakat göz kapakları henüz yapışıktır.

Fetüsün perdeli olan el ve ayak parmaklarındaki perde kaybolmaya başlar parmaklar ayrımlaşmaya başlayıp, ultrasonografide artık bir insan şekline benzer.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”11.Hafta” tab_id=”1567173064729-b4fccd66-0759″][vc_column_text]

11 Haftalık Gebelik

Gebelikte 11.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 11.hafta rahim bir greyfurt büyüklüğündedir. Büyüyen rahminiz nedeniyle ağırlık merkeziniz yer değiştirir ve bel ağrıları çekmeye başlayabilirsiniz.

Mide bulantıları azalmış fakat baş dönmeleri hala devam etmektedir. Yaşayacağınız her stres bebeğinizi strese sokacak ve olumsuz etkileyecektir mümkün olduğunca rahat olun ve sıkıntılarınızı kafanıza takmamaya çalışın.

Hormonların etkisiyle duygusal haftalar yaşamaktasınız.

11.hafta ve sonrası anne adaylarının saçları ve tırnakları normalden daha hızlı uzar bu sizi şaşırtmasın.

Gebelikte 11.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz tıbben fetüs olarak adlandırılır, fetüs 11.gebelik haftası itibariyle baş popo mesafesi 7 cm boyutlarında olup yaklaşık 8 gr ağırlığındadır.

Gebelikte 11.hafta bebeğinizin el ve ayak tırnakları oluşmaya başlamıştır.

İç kulak ve dış kulak oluşumu devam etmektedir 11.gebelik haftası bebeğinizin dış dünyayı tanımaya başladığı haftadır diyebiliriz bebeğiniz sesleri duyar fakat henüz ayırt edemez. Koku ve tat alma duyuları önümüzdeki haftadan itibaren gelişecektir. Bebeğiniz anne rahmini ve kendi bedenini dokunarak tanımaya başlamıştır. ,

İlk tanıştığı bilgileri beynine kaydetmeye başlamıştır.

Oğlunuz olacaksa skrotum ve penis, kızınız olacaksa vajina gelişimi başlamıştır.

Anne adaylarının geneli hamilelik dönemlerinde tercih ettiği besinlerin doğumdan sonrasında bebeklerinde vazgeçilmez besinleri olduğu söylenmektedir.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları arasındaki perdeler bu haftadan itibaren kaybolacaktır.

Bebeğiniz henüz hareketlerini size hissettirecek kadar güçlenmemiştir.

Bağırsaklar karın içine geçişini henüz tamamlamamıştır.

Gebelikte 11.Hafta Önerileri

 • Bel ağrılarınızı azaltabilmek için bazı ufak bilgiler bel ağrısı çekmeden bir gebelik süreci yaşamanızı sağlayabilir;
 • Evde , işte veya arabada otururken bel boşluğunuzu destekleyecek bir yastık katlanmış nevresim veya bel yastıklarıyla belinizi her zaman destekleyin. Yerden bir şey alırken belinizi bükerek değil dizlerinizi kırarak yere eğilin. Karnınızı içeri çekerek yürümek size rahatsızlık verebilir rahat olun ve bebeğinizle gurur duyun.
 • Bu haftalarda annenin üzülmemesi bebeğinizi olumlu etkileyecektir, üzüntülü durumlar yaşıyorsanız bebeğinizde sizinle o stresi yaşayacaktır.
 • hafta hafta gebelik sürecinde günlük 80 ile 100 miligram arasında C vitamini almanız gerekiyor. C vitamini fetüsün yeni hücreler oluşturmasına ve sağlıklı kemikler ile dişler geliştirmesine yardımcı olur. Portakal, mandalina, kivi, çilek, brokoli, kırmızı veya yeşil biber yüksek oranda C vitamini içerdiğinden bu besinleri tüketmek, günlük C vitamini gereksiniminizi karşılamanın en iyi yoludur. C vitamini içeren besinler uzun süre haşlanırsa vitamin değeri kaybolur.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”12.Hafta” tab_id=”1567173078457-5e297ef0-54de”][vc_column_text]

12 Haftalık Gebelik

Gebelikte 12.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 12. hafta itibariyle bulantılar azalacak böylece kilo alımı daha hızlı gerçekleşecektir, rahminiz kasık kemiğinizin üzerindedir onu hissedebilirsiniz. 12. gebelik haftası itibariyle gebelik sürecinin en güzel haftalarına girdiniz diyebiliriz. Çok fazla kilo almadınız eski halinizden çok farklı değilsiniz.

Çoğu kadında karnın alt kısmında kahverengi veya siyah Linea nigra diye adlandırılan dikey bir çizgi oluşur. Bu çizginin bebeğin kız veya erkek olmasıyla hiçbir ilgisi yoktur, halk arasındaki bu tür söylentiler her zaman vardır. Ağızdan alınan doğum kontrol haplarının da bu çizgilerin ve renk farklarının oluşmasına neden olduğu belirtilmektedir. Bu lekeler ve çizgiler doğumdan sonra yok olur veya renkleri açılır.

Bazı kadınlarda gebelik sürecinde yüzde veya boyunda değişik boyutlarda kahverengi lekeler oluşur. Bu lekeler kloazma ve hamilelik maskesi olarak adlandırılır.

Kılcal damarlar belirginleşebilir. bu belirginleşme sarışın kadınlarda %65 ken esmer kadınlarda %10 oranındadır. Bu durum gebelik sürecinde kadınlardaki yüksek  östrojen seviyesinden kaynaklanmaktadır.

Gebelikte Kilo Alımı

Kadınların gebelikte kilo alımı gebelik süresince ve öncesinde merak ettikleri konuların başında gelir.

Gebelik süresince yetersiz beslenmenin anne ve bebek için zararlı etkileri olduğunu kanıtlamış durumda. Bunun yanı sıra aşırı kilo alımı da hem bebek hem de anne adayı açısından riskli olabilir. Gebelikte alınması gereken günlük kalori miktarı yaklaşık 2500  kalori olmalı bu kolori miktarı daha çok protein içeren besinlerle sağlanmalı. Gereksiz kilo alımından korunmak için karbonhidrat ve yağ alımında dikkatli olmak gerekir.

Kilosu normal olan bir kadın gebelik süresince ortalama 12 kg alır. Bu kilo artışı dönemlere göre şöyle dağılır; ilk 20. haftanın sonuna kadar yaklaşık 3.5 kilo 20. haftadan sonra gebeliğin sonuna kadar her hafta yaklaşık 400gr-500gr kadar kilo alınır.

 

Gebelikte 12.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz 12.gebelik haftası itibariyle baş popo mesafesi 50-60 mm boyutlarında olup yaklaşık 13-14 gr ağırlığındadır. Bir limon büyüklüğündedir.

Tiroid, pankreas ve safra kesesi görevlerini yerine getirmeye başlamıştır…

Kalp atışları doppler adı verilen aletle duyulabilir.

Böbrekler aktif olarak çalışmaya başlamıştır.

Sindirim sistemi yiyecekleri ince bağırsağa iten sindirim kasılmaları çalışmaktadır.

El ve ayak parmakları ayrılmış tırnaklar uzamaktadır.

Ses telleri oluşmaya başlarken, kalıcı diş tomurcukları gelişir.

Bebeğinizin vücudunun çeşitli yerlerinde ince tüyler belirir.

Dış üreme organlarının işaretleri oluşmaya başlamıştır.

Bebeğiniz rahim içerisinde minik hareketler yapabilmektedir, fakat bu hareketleri anne adayı hissedemez.

Gebelikte 12.Hafta Önerileri

 • Gebelik süresince pişmemiş et ve şarküteri ürünler tüketilmemeli.
 • Kadınlar hamileyken beslenme kavramını yanlış algılarlar hamileliğin başında fazla kilo almak siz ve bebeğiniz için sağlıksızdır. Unutmayın ki  gebelik sonrası bu kiloları vermek kolay olmayacaktır. Çok fazla şeker ve yağ içeren ürünlerden sakının fas-fut ve ayaküstü yenen beslenme şeklinden uzak durun.
 • Geç saatlerde beslenmek mide yanması, hazımsızlık ve kusma gibi sıkıntılara neden olarak size rahatsızlık verebilir.
 • Gebelik çatlaklarından korunmak istiyorsanız nemlendirici kullanmanızı öneriyoruz.
 • Gebelikte sıklıkla sıvı alınmalıdır.. Yemeklerde ve yemek aralarında bol su içilmesi önemlidir. Vücudunuzda şişlik ve yüksek tansiyon yoksa tuz kısıtlamasına gerek yok.
 • Hamileyken günlük 80 ile 100 miligram arasında C vitamini almanız gerekiyor. C vitamini fetüsün yeni hücreler oluşturmasına ve sağlıklı kemikler ile dişler geliştirmesine yardımcı olur. Portakal, mandalina, kivi, çilek, brokoli, kırmızı veya yeşil biber yüksek oranda C vitamini içerdiğinden bu besinleri tüketmek, günlük C vitamini gereksiniminizi karşılamanın en iyi yoludur. C vitamini içeren besinler uzun süre haşlanırsa vitamin değeri kaybolur.
 • Gebelikte sigara ve alkol kullanmak ciddi sıkıntılar doğurabilir. Unutmayınız ki gebelik sürecinde sigara, bebeğin anne karnında gelişememesine, dış gebeliğe, düşüklere, ölü doğumlara sebep olabilir. Alkol kullanan gebelerde bebek anomalisinde artış gözlenmiştir.
 • Az az sık sık yemeyi alışkanlık haline getirmeniz sağlığınız açısından olumlu olacaktır.
 • Hergün düzenli olarak yarım kilo süt içmelisiniz.
 • Bu haftalarda protein açısından zengin besinler tüketmenizi öneriyoruz.
 • Protein açısından zengin besinler; Tavuk göğsü, az yağlı dana eti, barbunya, yumurta, yoğurt, süt, fındık, fıstık, badem, yulaf, makarna, karides, esmere pirinç, mezgirt, hamsi, brokoli…
 • Yüzde oluşan diğer lekeler ve koyulaşmalar (melazma, gebelik maskesi), çiller, meme uçlarında koyulaşma gibi diğer renk değişimi tespit edilebilir…
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”13.Hafta” tab_id=”1567173079185-b36e51ee-40d0″][vc_column_text]

13 Haftalık Gebelik

Gebelikte 13.Hafta Annedeki Değişim

Gebeliğinin 13.haftası hala hamile olduğunuza inanmıyorsanız veya istem dışı hamilelik yaşıyorsanız ultrason sonucu bebeğinizle ilk kez karşılaştığınızda bu sizin için inanılmaz bir deneyim olacaktır. Hamilelikte ilk üç ay düşük riski yüksektir. Aynı zamanda ilk üç ay sıkıntılı bir süreçtir. Doktor kontrollerinde başka hamilelerle bir arada olup sohbet etmek gelişimden ve bebekten bahsetmek size keyif verecektir.

Hamileliğinizin 13.haftası  kilonuz biraz artmıştır… Bulantınız henüz geçmemiş olabilir eğer kusmaya devam ediyorsanız kilo da almamış olabilirsiniz. Sindirim sistemiyle ilgili sorunlarınız devam edecektir bunun sebebi Progesteron hormonudur. Bağırsaklarınızdaki tembellik ve ağırlık hissinden kurtulabilmek için lifli gıdalar, taze meyve suları özellikle erik ve portakal suyu, su, kepekli un ve tahıllı gıdalar tüketmeniz ve bol egzersiz yapmanız gerekmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için doğal yöntemleri deneyin ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamileliğinizin üçüncü ayını bitirdiğiniz halde 13.haftada hala mideniz bulanıyorsa daha sık aralıklarla yemek yerseniz bu sorunu aşarsınız. Sık aralıklarla yemek yemeniz kan şekerinizin düşmesine engel olacaktır.

Hamileliğiniz ilerledikçe karın bölgeniz git gide daha da yuvarlaklaşıp şekillenecektir rahminiz greyfurt büyüklüğündedir.  Fakat bu durum kıyafetlerinizde baştan aşağı bir değişiklik yapmanızı gerektirmiyor henüz. Sadece şu anki bedeninizden bir beden büyük kıyafetler giymenizi öneririz.

Hamileliğinizin bu dönemine dek sürekli kendinizle ve bebeğinizle ilgilenip eşinizi biraz ihmal ettiyseniz enerjinizin yerine gelmesiyle beraber eğlenip zaman geçirmeniz gerekiyor. Çünkü eşiniz de zor bir dönemden geçiyor ve size ihtiyacı var.

Hamileliğin 13.haftasında göğüslerinizin büyümesi sizi rahatsız edebilir ve bunun için geniş kıyafetler giymenize sebep olabilir. Fakat bu çok etkili bir yöntem değildir. Bu durumu bu kadar dert etmeyin göğüsleriniz doğacak olan bebeğinizi beslemeye hazırlanıyor. Bir müddet sonra hem siz hem de çevrenizdekiler bu duruma alışacaktır.

İlk üç aylık kritik ve sizin için tuhaf olan dönemi atlattıktan sonra hem ruhsal hem de fiziksel olarak hamileliğe alışmaktasınız. Bulantılarınız bitmiş, sık tuvalete gitmeleriniz bir müddetliğine sona ermiştir. Artık tam olarak hamileliğe alıştınız.

Gebelikte 13.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz 12.haftaya göre artık daha büyük yaklaşık 6,5-8 cm uzunluğunda(baş-popo mesafesi) 12-20 g ağırlığındadır. Minik kelebeğiniz bir elma büyüklüğündedir.

13.haftadan itibaren baş kısmındaki büyüme yavaşlayarak vucuttaki büyüme hızlanacaktır.

Bebeğinizin birbirinden ayrık olana gözleri birbirine yaklaşarak daha iyi bir yüz şekli oluşmaktadır.

Bebeğinizin üreme organları geliştiğinden ultrasonda  cinsiyet ayırımı yapılabilmektedir.

Gebelikte 13.Hafta Önerileri

 • Alışverişe çıkmayı deneyebilir daha rahat elbiseler alarak moralinizi yükseltebilirsiniz(bebeğinizin getireceği masrafları düşünerek aşırıya kaçmamakta fayda var)
 • Gebelik çatlaklarından korunmak için yavaş kilo almalısınız,  hızlı kilo alan kadınlar Stria diye adlandırılan gebelik çatlaklarıyla karşılaşabilirler. Karında, göğüslerde, kalçalarda ve baldırlarda oluşan bu çatlaklar hamilelik sonrasında da kalırlar. Çatlakları gidermek için steroid kremler kullanılabilir fakat bu kremlerin karın içerisine geçerek bebeğinize zarar verebilir doktorunuza danışmadan bu tarz kremlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Gebelik çatlaklarından korunmak için:

Sık sık su için sağlıklı gıdalarla beslenin kırmızı, turuncu veya sarı meyve ve sebzeler tüketmeye çalışın.

Proteinli ve az yağlı besinler alarak cildinizin esnekliğini koruyun.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”14.Hafta” tab_id=”1567173239219-c0fb6d82-2839″][vc_column_text]

14 Haftalık Gebelik

 Gebelikte 14.hafta ve sonraki  haftalarda bedeniniz daha da ağırlaşmadan doğum öncesi egzersiz programlarına yazılmanız da fayda var. Bu egzersizlerden leğen kemiğini güçlendiren egzersizleri yapmanız önem taşıyor. Eğer bu programlara katılmayı düşünürseniz size tavsiyemiz sizin gibi hamile bir bayan arkadaşınızla katılmanız dır. Eşinizden sonra sizi en iyi anlayacak kişi yine sizin gibi bebek bekleyen bir anne adayıdır.

Hamileliği üç zaman dilimine ayırınca (1.Trimester 2. Trimister 3.Trimester) şuan da siz ikinci üç aylık dönemin (2.Trimester) ilk haftasındasınız. Anne adaylarının daha rahat olduklarını belirttikleri dönemdesiniz. Karnınız henüz sizi yoracak kadar büyümemiştir ve bulantılarınız geçmiş ya da geçmek üzeredir. Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz hormonlar salgılandıkça daha enerjik ve zinde olacaksınız.

Gebelikte 14.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 14.hafta ara ara unutkanlık yaşayabilirsiniz. Yine bütün bunların sorumlusu hormonlardır.

Östrojen hormonu yüzünden vücudunuzdaki lekeler daha da artacaktır. Yüzünüzde koyu bir maske varmış gibi yüzünüzün rengi değişir. Bunun bir diğer sebebi de oral yoldan alınan kontraseptif adındaki haptır. Eğer hiç hap kullanmadıysanız bunun nedeni östrojen hormonudur ve merak etmeyin bu durum geçici bir durumdur.

14. gebelik haftası sonrası  karnınız diğer günlerden daha şiş görebilirsiniz  bunun sebebi de muhtemelen tembelleşen bağırsaklarınızdır.  Eğer bu şişlik sizi çok rahatsız ediyorsa bağırsaklarınızı rahatsız eden ve şişkinlik hissine sebep olan gıdaları daha az tüketmeye çalışmalısınız.

Karnınız büyüyüp kilo aldıkça bu kiloları nasıl vereceğim gibi endişeleriniz artabilir. Bu durum, canınızı sıkıp strese girmenize sebep olacaktır. Tek yapmanız gereken az ve sık yemek yemektir. Çok yemek yerine kaliteli gıdalarla beslenmelisiniz. Bu durumda hem bebeğiniz yediklerinizle büyüyecek hem de siz aşırı kilo almamış olacaksınız. Bunun dışında yürüyüş gibi hafif egzersizlere devam etmenizde aşırı kilo almanızı engelleyecektir.

Piercing kullanan bir anne adayıysanız karnınızdaki piercingi şimdilik çıkarmalısınız, çünkü karnınız büyüdükçe giysilerinize takılıp sizi rahatsız edecektir.

Hamileliğin bu döneminde kendinizi hıçkırıklara boğulmuş gözyaşları içinde bulabilirsiniz veya birden bire kahkaha atarken bulmanız gayet normaldir. Başta size ve çevrenize tuhaf gelen tüm durumlara ileride alışacaksınız. Çünkü bunların tek sorumlusu sürekli çalışmakta olan hormonlarınız. Bütün anne adaylarında bu tür duygusal dalgalanmalar olmakta.

Hamilelikte 14.hafta ve sonrasında ateş basma durumları hissederseniz bunun sebebi  dolaşım sisteminizdeki kan hacminin fazla olmasıdır. Bundan sonraki alyuvar sayınız hamile olmadan öncesine göre çok daha fazladır. Tahıl, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı et gibi demir içeriği yüksek besinler tüketip bu durumu desteklemelisiniz.

14. gebelik haftasıyla beraber anne veya anne adayları için hamile elbiseleri giymek artık zorunlu olabilir. Hamile kıyafetleri giymek zorundasınız. Hamile modasını takip edebilir. Eski pantolon ve eteklerinizin düğmeleri kapatmak ve fermuarlarını çekmek eskisi kadar rahat değil. Hamile bayanların bir kısmı pantolon düğmelerinin üste kalanlarını kapatmazken lastik, kemer ve çengelli iğnelerle idare etmeye devam ederler. Önceki haftalarda yaşadığınız gebelik şikayetleriniz giderek azalarak vücudunuz gebeliğe hazır hale gelmiştir.İlerleyen haftalarda daha fazla kilo alacağınızı unutmayın iyisi mi şimdiden birkaç tane lastikli pantolon ve etek edinin.  Karnınız büyüdüğü için kaslar gerilmiştir. Hamile olduğunuz bu haftadan sonra fark edilebilir. Keyfini çıkarın.

Rahminiz öne doğru değil de arkaya dönükse 14. haftada dikleşebilir. Rahminizin bu durumu idrarınızı yaparken sizi rahatsız edebilir. Bu konuyla ilgili herhangi bir problem yaşarsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Gebeliğin 14. Haftasında kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Büyümekte olan rahminizin kalın bağırsağa baskı yapması nedeniyle de daha sık tuvalete çıkmalı ve tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz. Meme uçlarındaki büyüme ve kararma devam eder. Sinirlere gelen baskı nedeniyle ellerde karıncalanma ve uyuşma yaşayabilirsiniz

Gebelikte 14.Hafta Bebekteki Değişim

14. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık olarak 8-9,5 cm uzunluğunda (Baş-Popo mesafesi) ve 25 gr ağırlığındadır. Bir portakal kadardır.

Bebeğinizin kalp atış hızı sizinkinin yaklaşık iki katı kadardır. Düzenli gittiğiniz muayenelerde bebeğinizin kap atışlarını duyduğunuzda sizinkinden daha hızlı olduğunu anlarsınız.

14. gebelik haftasıyla beraber bebeğin boyun kısmı belirginleşmeye başlar. Çenesi belirginleşir ve kulakları olması gereken yerde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Gebelikte 14.hafta bebeğinizin saçları da çıkmaya başlayabilir. Ayrıca bebeğin göz kapakları hala kapalıdır. Gözleri tam olarak gelişmesine rağmen göz kapakları göze yapışık vaziyettedir. Bunun sebebi gözlerini tahriş edebilecek her şeyden korunmasını sağlamaktır, çünkü gözleri oldukça hassastır.

GI ve parmaklar oluşarak parmak izleri de oluşmaya başlar.

Bebeğinizin nefes alma, nefes verme, yutma ve emme refleksleri gelişmeye devam etmektedir.

Cinsiyet organları gelişmeye devam etmektedir.

Eğer hamileliğiniz ikiz gibi çoklu bir hamilelikse karnınız beklediğinizden daha büyük olacaktır çünkü orda bir değil iki veya daha çok bebek büyümeye çalışmaktadır. Bebeklerin sayısı da ultrason ile görülebilecektir.

Bebeğiniz her geçen gün biraz daha büyüdüğü için ileriki haftalarda karnınızdaki kıpırdanmaları daha iyi hissedebileceksiniz. Kıpırdanmalar dışında bebeğiniz artık somurtma ve gözlerini kısma gibi yüz hareketleri de yapmaktadır.

Gebelikte 14.Hafta Önerileri

 • Hamileliğiniz esnasında acıktığınız gibi yemek yemenizi tavsiye ederiz, az ve sık yemeniz kan şekerinizi dengede tutmanız için gerekli.
 • Bu dönemde kilo aldım diye diyet falan yapmayı düşünmeyin bu durumda bebeğinize zarar vermiş olacaksınız. Diyet yapma zamanı değil bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olma zamanı.
 • Eğer kendinizi daha iyi hissedecekseniz kısa bir tatile çıkmak hem size hem de eşinize iyi gelecektir. Bavulunuzu toplayın ve tatilin tadını çıkarın, çünkü siz bunu hak ettiniz. Tabi tatile gitmeden doktorunuzdan da seyahatin sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından sakıncalı olup olmadığını öğrenmeniz de şart.Eğer tatile çıkamıyorsanız alışverişe gidip kendinize zaman ayırmanız da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hala gidip hamile kıyafeti almadıysanız şimdi tam zamanı derim.
 • Bol su içmeye, lifli besinle tüketmeye, taze meyve suyu içmeye, yeterli kalsiyum almaya ve tahıllı gıdalar tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini de unutmayın.
 • Hemoroit  problemi yaşayabilirsiniz bu problem ilerleyen haftalarda daha fazla sizi rahatsız edebilir. Eğer hemoroit sorun olmuşsa;Her gün ayaklarınızı ve kalçanızı yüksek bir yere dayayarak 1 saat dinlenebilirsiniz. Ilık (Sıcak değil!) duşlar alabilirsiniz. Uzun süre oturmayın ve ayakta kalmamaya çalışın.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”15.Hafta” tab_id=”1567173255509-47f5f99a-f29a”][vc_column_text]

15 Haftalık Gebelik

Gebelikte 15 hafta bebeğinizin gelişmesi hızla devam eder. Ultrasondan bakınca nefes alış verişi dudak hareketleri gözlenebilmektedir. Bebeğiniz yaklaşık 50 gr, yüz hatları belirginleşmeye devam etmektedir ve  büyük bir zamanı uyku ile geçmektedir.

Gebelikte 15.hafta bulantılar genellikle yerini açlık hissine bırakır. İştahınızın arttığı çabuk acıktığınız ve kola, kolay doymadığınız bir döneme girmiş bulunmaktasınız tabi ki bunların sebebi sizden çok  içinizde büyümeye çalışan bebeğinizin enerji gereksinimi. Bu dönemde beslenmenize önem vermeniz ve değişik tatları denemeniz bebeğinizin ileriki dönemlerinde sağlığı açısından son derece önemlidir.

Gebelikte 15.Hafta Annedeki Değişim

Hamilelikte 2. üç aylık dönemdesiniz (2. Trimester) bunun tadını çıkarın. Genellikle hamileliğin en güzel dönemleri bu dönemlerdir. Kadınlar bu haftalarda daha az sorun yaşarlar.

15. Gebelik haftası karnınız daha belirgindir. Elinizi karnınızda gezdirdiğinizde elinize yumuşak bir top hissi veren bir kitle gelebilir. İşte bebeğiniz bu kitlenin içerisinde büyüyor. Artık dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılabilir.Pantolonlarınızın size dar gelmesi normaldir. Artık hamile kıyafetleri almak için alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu haftalarda farklı duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Mutlu olacağınız işler yapmaya çalışın ruhsal yorgunluk yaşamamaya çalışın.

15. gebelik haftası ve sonrasında bebeğinizin minik tekmelerini hissedebilirsiniz.(çoğu kadın hissetmez.)

Hamileliğin 15.haftasında uyku problemleri yaşayabilirsiniz, yorgunluk bacaklarda kas ağrısı gibi durumlar da yaşayabilirsiniz.

Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde ve ellerinizde şişlikler oluşabilir bu duruma ödem denir. Bu durum sizi rahatsız etmesin gebeliğin normal seyrettiğinin habercisidir. Hafif egzersizler yapmak, ayağınız ara ara yukarı kaldırmak ve bol miktarda sıvı almak ödemi önlemede size yardımcı olacaktır.

Hamileliğin bundan sonraki dönemlerinde kendinizi daha güzel hissedebilirsiniz. Cildiniz size daha yumuşak gelebilir. Saçlarınızı biraz kısaltmanız güzelliğinize güzellik katabilir.

Göğüsleriniz büyüdüğü ve dolgunlaşması nedeniyle her zaman kullandığınız sutyenler artık dar gelebilir. Numarasını biraz büyütürseniz iyi olur çünkü bebeğiniz doğduktan sonra da süt verirken size kolaylık sağlar.

Damarların genişlemesi ve vücudunuzdaki kan miktarının iki katına çıkmış olması sonucu küçük çapta geçici burun kanamaları olabilir endişelenmeyin

Gebelik haftaları ilerledikçe kilonuz artacak geceleri rahat uyumakta zorlanacaksınız. Yatağa sırt üstü ve yüz üstü uyumayın hem siz  hem bebeğiniz rahatsız olabilirsiniz yan yatmaya alışmalısınız.

Bebeğiniz bu haftada tüylenme başlayacak, saç ve kıl oluşumları devam ederek değişen hormon düzeyleri nedeniyle anne mide ekşimeleri, yanmaları ve bulantı yaşayabilir.

Gebelikte 15.Hafta Bebeğinizdeki Değişim

Gebelikte 15.hafta bebeğiniz uzunluğu (baştan kalçaya kadar) 9.3-10.3 cm’ dir. Ağırlığı yaklaşık 60 gram. Yaklaşık bir elma kadardır.

15. gebelik haftası ve sonrasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren (eğer tembel bir bebek değilse!) kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilecek durumdadır. Minik tekmeler hissedebilirsiniz.

İç organları ile ilgili olarak duyma duyusu gelişir iç kulaktaki kemikler gelişmeye başlar. Henüz sizi duyamaz fakat  siz o sizi duyabiliyor diye düşünüp hazır fırsatını yakalamışken konuşun onunla. Doğduktan sonra hep siz onu dinleyeceksiniz. Bebeğinizin dışardan sesleri duyması 23 . hafta sonrası gerçekleşecektir.

Bebeğiniz uzamaya devam eder özellikle bacaklarında uzama görülür. Kemikleri güçlenmeye devam eder. Röntgen çektirirseniz artık röntgende bebeğinizin de iskeletini görebilirsiniz.

Lanugo tüyü diye adlandırılan ince tüyler bebeğinizin derisini kaplar gebelikte 26. haftaya kadar dökülmezler.  Kirpikler ve saç telleri kalınlaşmaya başlamıştır.

Bebeğinizin derisi şeffaf olup derinin altındaki damarlar görünebilir. Derideki şeffaflık ilerleyen haftalarda kaybolarak deri doğal rengini alacaktır.

Bebeğinizin dilinde tat alma sinirleri oluşmaya başladı. İlerleyen haftalarda bebeğiniz yediğiniz tatları hissedecektir.(Ekşi, tatlı, acı)

Ultrasonda bebeğiniz parmağını emiyor olarak size poz verebilir şaşırmayın.

Gebelikte 15.Hafta Önerileri

 • Düzenli beslenmenize özen gösterin. Yemeklerden önce ve sonra bol bol su için. İçtiğiniz su diğer besinler gibi bebeğinizin gelişimine yardımcı olur özellikle bebeğinizin diş gelişimi için su faydalıdır.uyun içindeki florür bebeğinizin diş oluşumuna ve koruyucu mine tabakasının oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tükürüğünüzün sulanmasına ve zihinsel uyanıklığınızın sağlanmasına yardımcı olacaktır. Günlük minimum 8 bardak su içmeye çalışın, akşam saat 18:00’den sonra fazla su içmeyin yoksa gece uykunuzu bölerek idrara çıkmak zorunda kalırsınız
 • Babanın evden uzakta olması gebelik döneminde annenin evde yalnız kalması tercih edilen bir durum olmamalıdır. Eğer böyle bir zorunluluk varsa ailenin diğer bireylerinden destek alınmalıdır.
 •  Her gün aynı saatlerde uyuyun ve uyanın..
 • Kafeinli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Düzenli yürüyüş yapın.
 • Uyurken yastık kulanın.(Mide ekşimesi daha az yaşarsınız.)
 • Oda sıcaklığında olan bir yatak odasında uyumayı tercih edin(20°) çok sıcak veya çok soğuk sizi rahatsız edebilir.
 • Sıcak banyo, jakuzi ve hamamları gebelik süresince hayatınızdan çıkarın.    
 • Bu dönemde size faydalı olabilecek diğer bazı içecekler nar suyu, yeşil çay ve kızılcık şerbetidir. Bu içecekler içerisindeki vitaminler sayesinde bebeğinizin dokularının gelişimine yardımcı olur ve vitamin desteği sağlar
 • Sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için temizliğinize özen gösterin. Cinsel ilişkilerden sonra iyice temizlenin.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”16.Hafta” tab_id=”1567173256239-68e6c0a0-12f3″][vc_column_text]

16 Haftalık Gebelik

16. gebelik haftası artık ayakları daha sağlam yere basan, kötü düşünceleri ve endişeleri yenebilen daha kontrollü bir anne adayısınız. Enerjinizin yükselmesiyle kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. Gitgide ağırlaşan vücudunuz tempolu ve uzun bir günün ardından ayakta çok kalmanızın sonucu olarak yorgun ve bitkin hissetmeye devam edecektir.

Doğum izni ile ilgili araştırmalar yapıp işe başlayana kadar geçecek olan dönemle ilgili olarak planlar yapmaya başlamalısınız.

16. haftaya kadar en az 2 kez doktor kontrolünden geçmiş olmanız gerekir. Kontrol amaçlı özel kan testleri yapılır. Eğer doktorunuz daha önceden bu testleri yaptırmadıysa doktorunuza başvurup bu testleri yaptırmalısınız. Bu tür kan testleri hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gereklidir.

Bu testlerin arasında neler mi var? İşte bu testlerin bazılar: kan sayımı, kan grubu ve belli hastalıklara karşı bağışıklık testleri. Bunlar önemli ve yapılması gereken basit testlerdir.

Bebeğinizin gelişimini merak ediyor ve bununla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız bebek gelişimiyle ilgili kitaplar okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu ilk doğumunuz değilse kardeşiyle beraber bu kitapları okumanız iki kardeş arasında bağ kurmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Kromozom problemleri yaşayan bir bebeğe sahip anne kategorisine giriyorsanız doktorunuz sizden Amniyosentez veya Koryonik Villus testlerinden birini yapmanızı isteyebilir. Bu testin yapılması önceki haftalarda da muhtemeldir fakat 16.hafta ve sonrasında yapılması daha kesin sonuçlar verir. Bebeğinizin ve plasentanın anne karnındaki konumlarını kontrol etmek için yapılan bu testler sonucunda doktorunuz ultrason tetkiki de isteyebilir.

Gebelikte 16.Hafta Annedeki Değişim

Rahminiz göbek deliğinin hemen altında yer edinmiştir. Bu bölgeye dokunarak rahminizi hissedebilirsiniz. 15.haftada 140 gr olan rahminiz 16. Hafta itibariyle 250 gr ağırlığına ulaştı.

Bazı kadınlar bebeklerinin minik hareketlerini bir kelebeğin kanat çırpmasına benzetmektedirler. Bu haftalarda hissedeceğiniz hareketler çok minik ve güçsüz canlanma hareketleridir. Hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz gebeliğin 16. haftası sonrası içinizdeki kıpırtıları hissetmeye hazırlıklı olun. Bu oldukça muhteşem bir duygudur. Bu haftalardan sonra hem kendinizi hem de bebeğinizi riske atacak durumlardan kaçınmanız gerekecektir.

Gebelikte 16.hafta sonrası mide bulantıları giderek azalacak ve hamileliğin en güzel haftalarına gireceksiniz.

İştahınız giderek artacak minik kelebeğiniz onu beslemeniz için sizi yönlendirecek. Aç olduğu zaman siz de acıkacak ve onu beslemek için besleneceksiniz. Yeterli miktarda beslenmeye ve beslenirken çeşitliliğe önem verin.

Doktorunuz muhtemelen geceleri yan yatarak uyumanızı önerecektir. Sırt üstü yatmak kalpten çıkan damarlara baskıyı artırabilir. En ideal uyuma pozisyonu sol tarafınıza yatarak uyumaktır.

Gebelikte 16.hafta hala kabızlık hissi yaşamanız normaldir çünkü bağırsaklarınızın çalışmasında hala bir yavaşlama vardır. Bu durumu gidermek için posalı gıdalar ve bol sıvı tüketmenizde yarar var. Su, posalı yiyecekler, meyve ve sebze, tahıllı besinler, bol egzersiz bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gibi sindirimi de kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Gebelikte kabızlık konulu makaleden detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Gebeliğin 16. Haftası ve sonrasında yüzünüzde ve vücudunuzun güneşlenen bölümlerinde lekelenmeler oluşabilir. Östrojen hormonunun seviyesindeki artış da deride lekelenmelere neden olabilir. Bu lekeler çok derinde oluşmamışsa kalıcı değildir.

16.gebelik haftasında sizden üçlü tarama testi istenebilir. Down sendromu olan bir bebek taşıyıp taşımadığınızın anlaşılabilmesi için önem taşıyan bir testtir. Bu testle HCG ve alfa-fetoprotein seviyesi ölçülür. Bu test genç annelerde daha doğru sonuçlar vermektedir.

16. ve 18. Haftalarda uygulanan diğer bir test ise Amniyosentez’ dir

Amniyosentez ; bebeğinize ve plesantaya zarar vermeden rahminizin olduğu yere karın bölgesinden bir iğne yerleştirilerek şırıngayla sıvı çekilir ve bu sıvı incelenir. Bebekte oluşabilecek anormalliklerin %40’ı bu sıvının incelenmesiyle ortaya çıkar.

Amniyosentez hangi durumlarda istenebilir?

*Down (Kromozom hastalığı) sendromunun incelenmesinde,

*Anensefali (beyin ve kafatası kemiklerinin oluşmaması) sinir sistemi hastalığı,

*Kan uyuşmazlıklarından kaynaklanan hastalıklar,

*Doğuştan gelen metabolizma kusurlarının incelenmesi ,

*Hemofili (Kan pıhtılaşması durumu) ve duchenne(kas hastalığı) hastalıklarının incelenmesi durumlarında istenebilir

Not:  Amniyosentez yaptırmanın bazı riskleri de vardır.

Ceninin, plesantanın veya kordonun zarar görmesine, enfeksiyon kapmasına veya düşüğe  neden olabilir.

Hamileliğin 16.haftası sonrası kasıkların iki yanına keskin ağrılar girebilir. Bu ağrılar korkacak bir durum değildir sadece karın kaslarının büyümeye tepkisidir. Uzun süre ayakta kalmaktan ve ani hareket yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer işiniz buna uygun değilse üstlerinizden daha hafif tempolu işler yapmayı talep edebilirsiniz.

Diş etlerinizin hassaslaşmasıyla her dişlerinizi fırçalamanızda diş eti kanması olduğunu fark edersiniz. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmenizde ve yumuşak tipte olanları kullanmanız diş etlerinizin kanamasını bir miktarda olsa azaltacaktır. Düzenli olarak diş hekiminize gitmenizde yarar vardır. Diş çürüklerini engellemek için günde 2 kez dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve diliniz fırçalamayı ihmal etmeyin. Böylelikle daha sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. Diş eti iltihaplarının erken doğuma sebep olan faktörlerden biri olduğunu bilmenizde yarar var. Bu yüzden ağız ve diş sağlığınıza her zamankinden daha fazla özen göstermenizde yarar var.

Hamileliğinizin ilerlemesiyle sürekli olarak bebeğinizi düşünüp ilerisiyle ilgili planlar yaparken bulabilirsiniz kendinizi. Bu sizin unutkan ya da dalgın olmanıza sebep olabilir. Unutmayın ki bunları hisseden ilk anne adayı değilsiniz ve bu durum normal bir süreçtir.

Rahmin kalça kemiğine uzaklığını yaklaşık olarak 16 santimetre civarındadır. Bu da etraftakiler tarafından hamile olduğunuzun anlaşılması anlamına gelir. Annelik duygularıyla beraber annenizi artık daha iyi anlayacak ve geçmişteki davranışlarından dolayı ona daha hak vereceksiniz. Bebek sahibi olmak aynı zamanda annenizle aranızdaki bağı daha da güçlenmesine sebep olacaktır.

Vajinal akıntınız varsa bunda artış olabilir. Her vajinal akıntı enfeksiyon belirtisi değildir. Vajinanın üretmiş olduğu mukus enfeksiyondan koruyucu özelliğe sahiptir. Hamilelikte şeffaf veya süt beyazı bir akıntı olması normaldir, akıntınız koku ve kaşıntı yapmıyorsa enfeksiyon yok demektir. Aksi durumda doktorunuza danışınız.

Gebelikte 16.Hafta Bebekteki Değişim

Gebelikte 16.hafta bebeğiniz yaklaşık 11-12 cm uzunluğunda 90 gr ağırlığındadır.(Baş popo mesafesi)

16. Hafta 20. Hafta 24. Hafta
16. Hafta 20. Hafta 24. Hafta

Bebeğiniz sağlıklı olduğunu size gösterebilmek için sık sık hareket edecektir. Kemikleri ve kasları ilerleyen haftalarda daha da güçlenecek ve siz bebeğinizin hareketlerini daha iyi hissedeceksiniz.

Bebeğiniz her geçen gün daha da hareketleniyor. Eğer ilk hamileliğiniz ise bu hareketliliği hala fark etmeyebilirsiniz, fakat daha önce de bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğinizin hareketlerini şimdiden hissetmeye başlayabilirsiniz. Kadınlar içerideki bebeklerinin hareketlerini bir kelebeğin kanat çırpmasıymış gibi algılamaktadırlar.

Hamileliğin ilerlemesiyle bebeğiniz bu haftalarda göbek kordonunu bulup tutacaktır. Bu tutuş ona zarar vermez bu sizi korkutmasın.

Bebeğiniz dudaklarını oynatmaya başlar, ağzını açıp kapatabilir ve yutkunma eylemleri yapmaya başlar. Bebeğinizin çevresini saran amniyon sıvısı sürekli olarak yer değiştirdiği için bebeği koruyup desteklemektedir.

Bebeğinizin başında ince lanugo tüyleriyle dolmaya başlamıştır.Lanugo Tüyleri

Hamileliğin 16. haftası bebeğinizin gözlerini hareket ettirmesini sağlayan göz kasları çalışmaya başladığı için bebeğiniz gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Gözleri hala kapalı olan bebeğinizin, içerisinde yüzdüğü sıvı sebebiyle gözüne gelen ışığa gözlerini yumma tepkisi verir.

Bebeğinizin ayak parmaklarındaki tırnaklar da uzamaya başlamıştır.

Sinir sisteminin geliştiğini gösteren bazı refleks hareketleri ultrasondan izlenebilir.

Gebelikte 16.Hafta Önerileri

Hamilelikte 16.hafta ve bundan sonraki haftalarda cildinizi yaşlandıran ve yakan güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakınmalısınız. Güneş ışınları cildinizdeki sivilce ve lekelerin rengini daha da koyulaştırır. Cildinizi güneşten korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Bu tür kremleri kullanmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Bu haftalarda cildin gerilmesi ve hızlı kilo alınması nedeniyle kalça, basen, göbek, baldır ve memelerde gebelik çatlakları oluşabilir. Doktorunuza danışarak nemlendirici kremler veya çatlak kremleri kullanabilirsiniz ama doktorunuza danışmadan bu kremleri kendi kafanıza göre kullanmayın. Bazı kremler emilim yoluyla bebeğinizde olumsuz etkiler yaratabilir.

Masa başında çalışan anneler saatte bir 10-15 dk ‘lık molalar vererek yürümeli ve pozisyon değiştirmeliler.

16.gebelik haftası ve sonrasında sırt üstü ve yüz üstü uzanmayı unutun. Bu pozisyonlar bebeğinize giden kan akışını azaltabilir.

Sık sık beslenin 3 ana öğün 3 veya 4 ara öğün olacak şekilde 6-7 öğün beslenmeye çalışın.

Beslenme tercihiniz iyi yıkanmış sebze ve meyveler, fazla yağlı olmayan kuruyemişler, iyi pişmiş et ve yumurta yönünde olabilir

İleride bebeğinize hatıra bırakmak istiyorsanız bebeğinizin ultrason görüntülerini, kendinizin ve eşinizin resimlerinden oluşan bir albüm hazırlayabilir ya da ileride çocuğunuza izletebileceğiniz bir dizi video çekebilirsiniz. Bu hem eğlenceli hem de değişik bir deneyim olacaktır sizin için.

Başka çocuklarınız varsa ve hala onlara bir kardeşleri olacağını söylemediyseniz işte bu dönem bunu söylemenin tam zamanı. Kardeşiyle iletişime geçmesi doğum sonunda meydana gelebilecek kıskançlıkları da önleyecektir.

Eğer hamileliğiniz kış aylarında geçiyorsa ve zayıf bir bünyeye sahipseniz grip olmamak için aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Grip aşıları hamilelikte bebeğe zarar vermez annenin hastalıktan korunmasına yardımcı olur.

Bu dönemi daha rahat ve huzurlu geçirmek için kitap okumanızda, sizi rahatlatacak yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmanızda, sağlıklı ve dengeli beslenmenizde yarar vardır.

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”17.Hafta” tab_id=”1567173256820-dd99fe5a-7fff”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”18.Hafta” tab_id=”1567173257494-db0bc86c-ea56″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”19.Hafta” tab_id=”1567173258583-c7fba613-93c4″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”20.Hafta” tab_id=”1567173259563-1171c954-aeea”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”21.Hafta” tab_id=”1567173260221-ff111177-5e1c”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”22.Hafta” tab_id=”1567173261446-c7af6530-c1c0″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”23.Hafta” tab_id=”1567173262220-1ead1f77-40ec”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”24.Hafta” tab_id=”1567173262820-dde436a2-1bb6″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”25.Hafta” tab_id=”1567173263507-28771bee-b583″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”26.Hafta” tab_id=”1567173373887-80f68c8d-a754″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”27.Hafta” tab_id=”1567173374869-5547b25c-286a”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”28.Hafta” tab_id=”1567173375521-b16692f1-020d”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”29.Hafta” tab_id=”1567173377427-0a470a41-5791″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”30.Hafta” tab_id=”1567173379305-5b29fb19-6c06″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”31.Hafta” tab_id=”1567173379986-9e20c87b-0e4b”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”32.Hafta” tab_id=”1567173381070-358b43ab-86a2″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”33.Hafta” tab_id=”1567173381906-710ea528-4b68″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”34.Hafta” tab_id=”1567173382912-7f2abaf6-d2ca”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”35.Hafta” tab_id=”1567173383805-41205e1a-a301″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”36.Hafta” tab_id=”1567173384674-0461cc66-8b6e”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”37.Hafta” tab_id=”1567173385745-ea583cc9-758d”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”38.Hafta” tab_id=”1567173386645-3608d828-8242″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”39.Hafta” tab_id=”1567173387224-8c85e8f8-c549″][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”40.Hafta” tab_id=”1567173556130-6b86d23a-b433″][/vc_tta_section][/vc_tta_tour][/vc_column][vc_column width=”2/6″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”home-loop”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”home”][/vc_column][/vc_row]
Başa dön tuşu