Bebek BakımıBebek

Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?

Bebeğinizi gece bez değiştirme için uyandırmalı mısınız?

Gece bez değiştirme konusu hakkında yeni ebeveynlerin kafasında çok fazla soru işareti var.  Bebeğimin bezini geceleri belli aralıklarda değiştirmezsem ona kötülük yapmış olur muyum? Ebeveynler bu soruyu sık sık kendilerine sorarlar.

Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?

Kanadalı Hemşire ve emzirme danışmanı olan Kathleen Mochoruk’ a en çok gelen sorulardan de gece bez değiştirme konusu.
Muhtemelen gece her emzirmeden sonra bebeğinizin bezini değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Bebeğiniz rahatsız görünüyorsa, elbette hızlı bir bez değişikliği yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz.
Peki bebeğinizin huzur içinde uykusunu bölmeyi ne kadar erteleyebilirsiniz?

Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?

Bebeğiniz bezine çiş yaptığında endişelenmenize gerek yoktur. Bezler idrarı büyük oranda içine emer. Bebek idrarı çok konsantre değildir yalnızca ıslaklık hissini sevmezlerse bebekler rahatsız olurlar.
Eğer bebeğinizin gözlemlediğiniz bir ağrısı yoksa ya da bezinde ciddi bir sızıntı yoksa bebeğinizi bezini değiştirmeden uyutmaya devam edebilirsiniz.

Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?

Gece bez değiştirme nasıl olmalıdır?

Geceleri yatmadan önce rutin olarak pişik önleyici kremi bariyer olacak şekilde uygulamak, bebeğinizin altını korumanın bir yoludur. Mochoruk’ a göre merhemi cömert kullanmanız gerekiyor, aksi takdirde idrar ve dışkılardan korunmak için bir bariyer oluşturamazsınız.
Bebeğinizi gece uykusunu yatırmadan hemen önce altını değiştirmeniz muhtemelen yeterli olacaktır.
Aynı şekilde bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa kaka yapar yapmaz bezini anında değiştirmemek de bir problem yaratmaz.
Mochoruk, yalnızca anne sütüyle beslenen bir bebeğin, kakasının cildine zarar vermeyeceğini düşünüyor. Bu sebeple bebeğiniz uyuyorsa ve yakında uyanacağını düşünüyorsanız, bir süreliğine bırakabileceğiniz görüşünde Mochoruk. Öte yandan, bebeğiniz mama ile beslenen bir bebekse eğer, kakanın cildini tahriş edebilme olasılığı olduğundan, bezinin hemen değişmesi gerektiğini söylüyor.
Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?
Gece bez değiştirme için bebeğinizi uyandırmalı mısınız?
Bu durumda odanızın ışığı loş olsun. Sessiz ve sakince hareket edin. Yakınınızda fazladan bez ve ıslak mendil bulundurun.
Bazı uyku tulumları ve pijamaları, alt değişimi için daha rahattır. Kundaklanmış bir bebeği uyandırmadan altını değiştirmek oldukça zordur.
Bebeğiniz büyüdükçe, uyku ritmi değişecek ve bez değiştirme süreniz değişecek. Endişeleriniz de doğru orantıda azalacaktır.
Bebek bakımı ile ilgili her türlü konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu