Ebeveynlik

Geç yaşta anne olmak ve avantajları

Geç yaşta anne olmak ve avantajları

Sadece birkaç kuşak önce, kadınlar 18 yaşında evleniyorlardı ve hemen ardından çocuk sahibi oluyorlardı Geç yaşta anne olmak konusunda herkesin endişesi vardı. 25 yaşına geldiklerinde bir kaç çocukları olmuş oluyor ve 30 yaşına kadar çocukları ilkokulu bitiriyordu. Artık günümüzde kadınlar kariyerlerine odaklanmak için bu süreci biraz erteleyebiliyor. Bu durum 30 yaşın üzerinde bebek sahibi olan annelerin nüfusunun günden güne büyüdüğü anlamına gelir. 50 yaşın üzerinde bile, günümüzde doğum yapmak imkansız değil.
1970’den 2006’ya kadar, CDC ye göre 35-39 yaş arasında hamile kalma oranı %1 den %14.2 ‘ye yükseldi. İleri yaşta anne olmanın hamilelikte sağlık riskleri ortaya çıkardığı tartışılıyor. Ancak, ileri yaşta anne olmanın, daha küçük yaşta anne olanlara göre çocuklarının daha avantajlı olduğu ortaya çıktı. Bu konunda endişeleriniz varsa geç yaşta anne olmak ve avantajları bu yazımızda.
Geç yaşta anne olmanın avantajları
Geç yaşta anne olmanın avantajları

Geç yaşta anne olmak ve avantajları. İşte bunlardan sadece birkaçı!

Araştırmalara göre , ileri yaşta anne olanların çocuklarında olumlu gelişmeler gözlemlenmektedir.
Almanya’daki Max Plank Enstitüsünden Mikko Myrskyla liderliğindeki ileri yaştaki annelerden doğan çocuklar hakkında yapılan bir araştırmanın şaşırtıcı derecede olumlu sonuçları ortaya çıktı.  Nüfus ve Gelişme İncelemesinde yayınlanan 1,5 milyon İsveçli üzerinde yaptığı çalışma, ileri yaştaki annelerden doğan çocukların standart testlerde daha iyi olma eğiliminde olduğunu ve okulu bırakma ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca yaşça büyük annelerin çocuklarının daha uzun boylu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Boston School of medicine de yapılan bir araştırmaya göre LLFS üzerinden yapılan veri analizinde, 33 yaşından sonra doğum yapan annelerin çocuklarının 95 yaşın üzerinde yaşama oranının genç yaşta annelere göre 2 kat olduğu ortaya çıktı.
Geç yaşta anne olmanın avantajları

Kariyerinizde daha fazla esnekliğe sahip olursunuz ve finansal açıdan daha rahat olursunuz.

Çocuk sahibi olmak için yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar beklemenin en iyi faydalarından biri, kariyerinizde daha çok ilerlemiş olma şansınız olmasıdır. Bu ilerlemede iki ana fayda var: Artan finansal özgürlük ve iş esnekliği. Yirmili yaşlardayken fazladan izin istemek bile zor olabiliyor. Ayrıca çocuk sahibi olmak gerçekten masraflı. Para biriktirmek için zamana sahip olmak, aile kurma ile ortaya çıkan finansal stresin bir kısmını hafifletir.

"Geç yaşta anne olmak ve avantajları

Çocuğunuza ayırabileceğiniz zaman artar

Kariyer hırsı ve gençlik heyecanları nispeten daha az olacağı için çocuğunuza ayırabileceğiniz enerjiniz ve zamanınız da fazla olacaktır.

Geç yaşta anne olmak ömrü uzatıyor

Boston Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre LLFS üzerinden yapılan veri analizinde, 33 yaşından sonra doğum yapan annelerin çocuklarının 95 yaşın üzerinde yaşama oranının genç yaşta annelere göre 2 kat olduğu ortaya çıktı.  Doğum yapmanın vücudu yenileyici etkisi de göz önünde bulundurulduğunda doğumdan sonra hayat kaliteniz de artacak.

Geç yaşta anne olmak ve avantajları göz önünde bulundurulduğunda endişe etmeniz için çok fazla neden kalmıyor.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu