BebekBeslenme

Formül mama ne zaman bırakılmalı?

Formül mama ne zaman bırakılmalı?

Bebekler için formül mama ne zaman bırakmalı?  Bu soruyu bir çok anne kendine soruyor. Bu geçişi kolay bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olmak için açıklamayı hak eden çok yaygın bir soru.

Formül mama ne zaman bırakılmalı?
Formül mama ne zaman bırakılmalı?

Bebekler 12 aylıkken formül mamayı bırakmalıdır. Bunun birkaç nedeni var.

  • Bir bebek bir yaşına geldiğinde, genellikle günde üç öğün ve iki ara öğün olarak beslenmektedir ve beslenmelerinin büyük çoğunluğunu yiyeceklerden almaktadır.
  • Formül mama kullanmaya devam etmek, çocuğun yemek yeme isteğini azaltabilir ve çeşitli yiyecek ve tatları benimsemede zorluklara neden olabilir.

Bebeklerin süt içmesi için neden 1 yaşında olması gerekiyor?

12 aydan küçük bebeklerin süt proteinlerini sindirmede çok iyi olmayan olgunlaşmamış sindirim sistemleri vardır.  İnek sütündeki proteinler ve mineraller bebeğin böbreklerini yorabilir ve ishale neden olabilir.  Neyse ki, bu durum bir yaşına geldiklerinde düzelir.

Bebekler için hangi süt en iyisidir?

Formül mamadan süte geçerken, tam yağlı süt kullanmalısınız, yarım yağlı veya yağsız süt kullanmamalısınız. Bir yaşındaki çocuklar doğru büyüme için yağa ihtiyaç duyar, bu nedenle içinde yağ olan süt kullandığınızdan emin olun.

Bebek ne zaman biberondan içmeyi bırakmalı?

Amerikan Pediatri Akademisi, 18 aydan itibaren biberonu bırakmanızı tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, bu geçişi sağlamak her zaman kolay değildir ve bazı bebeklerin bir biberonun duygusal desteğine biraz daha ihtiyacı olabilmektedir.  Bu nedenle, biberondan kesmenin bir süreç olduğunu ve biraz daha uzun sürebileceğini unutmayın.

Bebekler anne sütünü almayı ne zaman bırakmalıdırlar?

Bu durum, formül mamanın kesilmesinden çok daha farklı ve bireysel bir karardır. Bazı aileler 12 ay sonra anne sütünden uzaklaşmayı seçer. Eğer emzirme, çocuğunuzun öğünlerde yemek yemesini engelliyorsa  sütten kesmeye başlanılabilir. Anne sütünden önce yemek sunulabilir

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu