Bebek

Emzirme Önerileri (Yeni anneler için)

Yeni Anneler İçin Emzirme Önerileri

Bebekli bir dünyaya yeni yeni alışıyorsunuz. Emzirme konusunda sıkıntı yaşadığınızı biliyoruz. Bu yazımızda size emzirme önerileri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

emzirme önerileri

Rahat Bir Pozisyon Alın

Çapraz beşik pozisyonu: Bebeğinizin sırtını kolunuza yaslayın veya kucağınıza yerleştirilen bir yastığın üzerine koyun.  Bebeğinizi sol göğsünüzde besliyorsanız, sırtını sağ kolunuzla destekleyin; sağ memeyle beslerken sol kolunuzu kullanın. Avucunuzu bebeğinizin omuz bıçakları arasına yerleştirin, parmaklarınızla başının arkasını hafifçe destekleyin.

Bebeğinizi, besleyeceğiniz göğüs ile aynı taraftaki bir yastığa yerleştirin, vücudunu kendinize bacakları arkanızda uzanacak şekilde yakın tutun. Ön kol ile yaptığı destek ve yukarıdaki pozisyonda, kürek kemiğine, yavaşça kafasının arkasına parmaklarınız ile destek olun.

Bebeğinizi ikna etmeye çalışın

Bebeğiniz hemen ağzını açmıyorsa, bebeğinizi burnundan dudağının tepesine meme ucunuzla gıdıklayın; ya da biraz süt ile dudaklarına damlatmayı deneyin.

Memenizi kavraması için yardımcı olun

Meme ucunuzu ağzından ziyade bebeğinizin burnuna yakın bir yere yerleştirin. Bunu yaparak, memeyi daha rahat kavramasına  izin vereceksiniz ve meme ucunu ağzına daha iyi yerleştirecek ve bu da onun beslenmesini kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin Doyduğunu iyi gözlemleyin

Emzirme önerileri içinde en önemlilerinden biri de bebeğin doyması. Bebeğiniz rahatlamaya başlarsa veya göğsünüze olan ilgisini kaybederse, muhtemelen beslenmeyi bitirmiştir. Ona diğer göğsünüzü sunun, ama uykulu veya ilgisiz görünüyorsa, zorlamayın.

Yeterince Beslendiğinden emin olun

Bebeklerin genellikle 24 saatlik bir süre boyunca yaklaşık sekiz kez beslenmesi gerekir, her besleme yaklaşık 20 ila 40 dakika sürer.  Haftada 150 -200gr alıyor ve günde altı ila sekiz kez bezini ıslatıyorsa, muhtemelen yeterli miktarda besleniyordur.

Bkz. Bebeğimin ne kadar süte ihtiyacı var? (0-1 Yaş arası kılavuz)

Tahriş olmuş meme uçları için mutlaka bakım yapın

Bölgeyi nemlendirmek için meme uçlarınıza biraz süt sürün ve kurumasını bekleyin. Başka bir seçenek doktorunuza lanolin kremi kullanabileceğinizi sorun.

Rahatsızlığı Hafifletmek

Hormonlarınız dalgalanmaya devam ederken ve göğsünüzdeki bu yeni durumdan dolayı, hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ayak ağrısı hissediyorsanız, bir emzirme danışmanından yardım isteyin.Hassasiyet durumu, beslenmenin ilk 20 saniyesi içinde azalmalıdır. Azalmazsa, tekrar memeyi verip deneyin. Emişi engellemek için parmağınızı bebeğinizin ağzına sakız ve meme ucu arasında yapıştırın, sonra meme ucunu dışarı çekin.

Bebeğinizle birlikte vakit geçirdikçe kendi emzirme önerileri listenize yeni maddeler de ekleyeceksiniz. Zamanla en doğru emzirme rutinini kendiniz oluşturacaksınız.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu