BebekBeslenmeSağlıkYemek

Ek gıdaya geçişte meyve vermek sağlıklı mıdır?

Ek gıdaya geçişte meyve vermek zorunda değilsiniz

Bebeğiniz için katı gıdaya geçiş heyecan verici ve önemli dönüm noktalarından biridir. Bu süreç ilk başta oldukça yorucu ve karmaşık gelebilir.  Kurallar ve uzman görüşleri günden güne düzenli olarak değişirken, hangi gıdalarla başlanılacağı konusunda çok fazla kafa karıştırıcı bilgiler mevcut.

Eğer bebeğinize ilk olarak ne vermek konusunda fikriniz yoksa, ek gıdaya geçişte meyve veya sebze ile başlanması gerektiğini düşünmeniz normaldir.

Eğer ilk ne sunmak hakkında kafanız karışıksa, bir bebeğe ek gıdaya geçişte meyve ve sebze ile başlamak gerektiğini düşünmeniz doğaldır.  Bunun dışında, bebeğe anne sütü ya da formül mamanın tüm gıdalardan daha tatlı geldiğine dair yanlış kanı vardır.

Bebeğiniz tatlıya aşırı düşkünse ne yapmak gerekir?

Elma püresi veriyorusunuz  veya armutu brokoli ile karıştırıp sunuyorsunuz, bebeğiniz düzenli olarak bu gıdaları yiyorsa tatlı yiyecekler için seçici davranmaya başlayabilir. Örneğin, bebeğiniz muz yiyor, ancak kabağı reddediyor mu? Sadece meyve ile karıştırınca mı sebze püresi yiyor? Küçük çocuğunuzun tatlıya düşkün olduğunu düşünüyorsanız, yeni lezzetler sunmak için geç değil. Bebeğinizin farklı tatları keşfetmesine izin verin

"<yoastmark

Tatlı yiyecekleri tercih etmek insan doğasıdır, ancak bebekler erken dönemlerde çeşitli tat ve dokulara maruz kalırlarsa, yeni yiyecekleri deneme olasılıkları daha yüksektir. Çeşitliliği ortaya koyan bu önemli pencere bebeğinizi maceracı bir yiyici olmaya ayarlayacaktır. En başından seçici bir şekilde yemekten kaçınırsanız, herkesin hayatı çok daha kolay olacak!

Bebeğinizin damak zevkini çeşitlendirmek için yapabilecekleriniz

Bebekler genellikle yeni tatlar denemeye açıktır, ancak kabul etmeden önce yeni bir gıdaya beş, on, hatta yirmi kez maruz kalabilir.  Yeni gıdaları reddetmek, özellikle acı gıdalar söz konusu olduğunda, tehlikeyi önlemek için içgüdüsel bir durumdur.  Bu gıdaları reddetse bile ona sunmaya devam edin

Ek gıdaya geçişte meyve yerine çeşitliliği sağlayın

İdeal olarak çeşitli tatlar sunup yavaş yavaş farklı gıdalara dönmek istiyorsunuz. Ek gıdaya geçişte tatlı ile başlamak zorunda değilsiniz.  Örneğin bunun yerine ıspanak püresi verin.  (her zaman ilk önce doktorunuzla görüşüp alerjiler hakkında bilgi sahibi olun). Dünyanın bazı bölgelerinde köri gibi ağır baharatlarla başlayan bebekleri düşünün.

Bebek mamalarında dikkat edilmesi gerekenler

Meşgul bir ebeveynseniz, bir şekilde süpermarketteki bebek maması seçeneklerine ulaşmak zorunda kalabilirsiniz. Dikkatlice seçin ve etiketleri okuyun. Meyve eklenmemiş olan lezzetli seçeneklere gitmek iyi bir fikirdir.  Bebek atıştırmalıklarına bakıyorsanız, meyve suyu ile tatlandırılmamış olanları seçin. Bebekler o kadar çok şekere ihtiyaç duymazlar.

Kendi bebek yemeklerininizi yapmak zor değildir.

Bebeğiniz için yemek hazırlarken, gerçekten aşırı karmaşık bir şeye gerek yoktur. Kendi akşam yemeğinizi yaptığınızda, pişmiş sebzelerden bazılarını bir kenara bırakın (tuz olmadığı sürece). Buharda pişirin… ancak kendinize ayırdığınız dilimlerden daha ufak olmaları gerekir.

Ek gıdaya geçişte meyve vermek yerine aşağıdaki kombinasyonlar size fikir verebilir:

  • Kabak, bezelye ve nane püresi
  • Patates, ıspanak ve pırasa
  • Kızarmış kabak, tatlı patates ve kırmızı biber
  • Buğulanmış yeşil fasulye, karnabahar ve patates
  • havuç ve brokoli

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu