DiğerEbeveynlik

Doğumdan sonra eşinizle güçlü bir ilişki kurmak

Doğumdan sonra eşinizle güçlü bir ilişki kurmak

Çocuğun doğumundan sonraki dönemden ilişkiler de etkilenmektedir. Bu dönemde birbirinize yabancılaşmış hissedebilirsiniz. Bebekli dünya, ev işleri, uykusuzlukla mücadele derken zaman hızla akıp gider.

Ancak bu her zaman böyle devam etmek zorunda değildir. İşleri güzelleştirmek için ilişkinizin yıpranmasını beklemenize gerek yok. Aranızdaki bağ zayıflamaya başlıyorsa, işleri eskisinden daha iyi bir şekile getirmenize yarayacak ipuçlarını sunuyoruz.

Önemsediğini göster

Bebekten önce, senin ve eşinin nasıl olduğunu hatırla. O zaman birbirimnize sevgi göstermek daha kolaydı çünkü bu kadar meşgul değildiniz. Bunun bitmesi gerekmiyor, eskisi kadar yoğun olmayabilir, ancak hala önemsediğini göstermenin basit ve kolay yolları var. Eşini en iyi sen tanıyorsun ve sevdiği küçük şeyleri de. Bunu rutin haline getir. Haftada bir kez bile olsa, eşinize yönelik mutlu olacağı jestlerde bulunabilirsiniz. İş yerine çiçek gönderebilirsiniz ya da bir not ile sevdiği bir tatlıyı evde görebileceği bir yere bırakabilirsiniz. Önemli olan burada fikir değil, arkasındaki düşüncedir. Eşiniz bunu çok sevecek.

Birlikte gezintiye çıkın

Bebekle birlikte romantik yürüyüşler yapmak için nasıl zaman yaratabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Aslında bu oldukça kolay!  Sessiz ve huzurlu bir akşam için bebeğinizin bebek arabasını dışarı çıkartın.  Sen ve eşin  yürüyüş yapmak için rahat kıyafetler giyin. Hava soğuksa uygun kıyafetleri seçin.  Bebeğin rahatsız olabileceği parlak ışıkların ve trafikten uzak doğal ve sakin bir ortam seçin. Eşinizle gezerken hoş bir sohbet edebileceğiniz bir gezintiyi tercih edin. Temiz hava sadece sizin için değil, bebeğinizin de daha hızlı uyumasına yardımcı olur. Bu bir kazan-kazan durumu olacaktır.  Bebeğiniz huzurlu bir uyku veya doğal bir manzaranın keyfini sürerken, eşinizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Günün nasıldı?

Bu soru, zorlu bir günün kargaşasının ortasında bile bir kişiyle sohbet etmek için harika bir yoldur.  Her zaman eşinizin gününün nasıl geçtiğini sormaya çalışın. Bu basit kelime, gününü nasıl geçirdiğini ve karşı karşıya kalabileceği mücadeleyi   gerçekten umursadığınızı göstermek için kolay bir yoldur. Gününüzün nasıl geçtiğini soranlar için kolaylıkla karşılık verilebilir.  Teşvik sözleri ile destekleyin, gülümseyin ya da sıkıntılı bir durumu paylaşın .  Günün gerginliğini hafifletmek için ihtiyaç duyduğu bir şey olabilir.

İkinizin de “Ebeveyn” Olarak Aynı Olmayabileceğini Unutmayın

Sen ve eşin birbirinizle ne kadar uyumlu olsanız da, ikiniz birbirinden farklı iki insansınız. Ebeveynlik konusundaki görüşleriniz her zaman aynı olmayabilir. Bu farklılıkları anlamaya çalışın ve kabul etmenin direnmekten daha kolay olduğunu unutma. Eşinle nasıl bir uzlaşmaya varacağın hakkında konuşabilirsin. İkiniz için en iyi olanı yapın. Birbirinizin farklılıklarına tahammül etmeyi öğrenin.  Bu, eşinizle daha güçlü bir ilişki kurmanıza ve ayrıca bebeğinizin büyümesi için sağlıklı ve elverişli bir ortam yaratmanıza yardımcı olur.

Terapiye ya da aile danışmanına gidin

Doğum sonrası ebeveynlik dönemini olabildiğince keyifli hale getirmek istersek, sevgi ve takdir edilmeninn yeterli olamayacağı durumlar olabilir. Yardım arama konusunda tereddüt etmeyin veya kendinizi kötü hissetmeyin.  EBu konuda hızlı hareket edin.  Eşinle ilişkini rayına sokmak için bir danışman veya terapiste gitmek konusunu konuşun. Biraz zaman alabilir, ancak yapılacak doğru şey belkide budur. Danışma oturumları ayrıca bebeğinizi yeni hayatınıza nasıl daha etkin bir şekilde sokacağınız konusunda  yardımcı olur.

Sonuç olarak;

Bebek sahibi olduktan sonra normale dönmek o kadar kolay değildir. Romantik jestler, basit takdirler, nezaket hareketleri, güçlü iletişim eşinizle olan ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Doğum dan sonra zaten eşler normal olarak çocuk olduğu için güçlü bir iliskiye ilk adımı atmış oluyor diye düşünüyorum asıl sıkıntı çocuksuz eşlerin yaşantısı.

  2. Doğumdan sonra genelde evin neşesi olan bir oyuncak olduğu için aile arası ilişkiler artıyor. Ancak özellikle bazı kadınlarda hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra fazla hareket etmeme sebebiyle ciddi kilo alımları oluyor. Eğer bir diyete girilip zayıflanmazsa bi kilolar kalıcı olabilir. bir noktadan sonra bu fiziksel değişimler ilişkileri olumsuz etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu