Bebek

Diş Çıkarma Belirtileri. Diş çıkarma hakkında bilmeniz gerekenler

Diş Çıkarma Belirtileri. Diş çıkarma hakkında bilmeniz gerekenler

Diş çıkarma belirtileri, bebeğinizin acısını hafifletmenin güvenli yolları ve diş çıkarma hakkında bilmeniz tüm detaylar bu yazıda…
Her bebek fotoğrafı sevimlidir özellikle de bebeğinizin ilk dişini gösterdiği fotoğraflar. Fakat bu ana ulaşmak kolay değil.  Diş çıkarma, çok fazla yaygara, ağlama ve uykusuz gece anlamına gelmektedir.  Diş çıkarma hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için yazımıza devam edin.

Bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar?

Genelde ilk dişler, ilk 6 ay civarı çıkar fakat bu 6-13 ay arasında herhangi bir dönemde meydana gelebilir.  Kaliforniya Santa Monica’daki Sağlık Merkezi’nde çocuk doktoru olan Jeffrey Bourne “Dört ay gibi erken bir zamanda dişlerin geldiklerini gördüm, ancak bu çok nadir bir durum” diyor.

Bebek dişleri hangi sırada geliyor?

İlk önce ön dişler çıkmaktadır. Genelde alt ön dişler ilk önce çıkar fakat üsttekilerin de önce çıktığı görülmüştür. Daha sonra köpek dişleri takip eder.   Bebeğinizin sekiz azı dişi genellikle ilk ve üçüncü doğum günleri arasında çıkar. Diş çıkarma süreci uzun bir süreçtir!
Diş Çıkarma Belirtileri
Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım?

İki ya da üçüncü ayda; bebeğiniz kendi parmaklarını, sizin parmaklarınızı ve küçük minik elleri ile tutabildiği  her şeyi kemirmeye çalıştığını  fark edeceksiniz. Bu durum diş çıkarma belirtisi değildir. “Dişler gözükmeye başladığında diş çıkarmadan emin olabiliriz.”
Çıkan dişleri başlangıçta görmeyebilirsiniz, ancak bir veya iki gün içinde diş etleri üzerinde küçük yumrular şeklinde hissedebilirsiniz.  İşte o zaman bebeğiniz için acı başlıyor.
Muhtemelen ateş ve ishalin diş çıkarma belirtilerinden olabileceğini duymuşsunuzdur, ama bu doğru değil. Bourne, “Diş çıkarma, sadece huzursuzluğa neden olabilir” diye açıklıyor. “İnsanların diş çıkarmasının ateşe, ishale ve diğer semptomlara neden olduğunu düşünmesinin nedeni bebeklerin çok fazla viral hastalığı diş çıkardığı dönemde geçirmesidir. Bu tamamen tesadüftür.  Ancak diş çıkarma ateşe neden olmaz. ” diyor.
Diş Çıkarma Belirtileri
Bourne, diş çıkarma belirtileri olarak sadece huysuzluk ve salya artışını göstermektedir.

1. Huysuzluk

Diş çıkarma işlemi sırasında bebeğinizi huysuz olduğu için suçlayamazsınız: Çünkü Acıyor! Sinirlilik diş çıkarma belirtileri içinde en başta gelir.  Bu süre zarfında bebeğiniz öfkeli olur ve çok ağlar.

2. Salya artışı

Diş çıkarırken tükürük bezleri uyarılır, bu yüzden önlüklerinizi bu dönem hazır tutun. Diş çıkarma belirtileri içinde salya artışını  her durumda gözlemlemeyebilirsiniz.

Ne yapmalı?

Bazı çocuk doktorları tarafından onaylanmış diş çıkarma çareleri:

1. Soğuk bir nesne çiğnemek

Temiz ve ıslak bir bezi plastik bir torbaya koyup buzdolabında soğutabilirsiniz. Bebeğiniz bunu  kemirmeyi sevecektir.

2. Diş çıkarma halkaları

Bu klasik oyuncaklar gerçekten işe yarıyor! Diş çıkarma halkasını  bebeğiniz çiğnediğinde oluşan basınç ağrıyan diş etlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir.  Bourne, “Ebeveynler, aynı zamanda buzdolabında bir diş çıkarma halkasını soğutup verebilirler” diyor.

3. Diş kaşıma oyuncakları

Bir kaç farklı diş kaşıma oyuncağı, fakat diş çıkarma oyuncaklarının hepsi aynı etkiyi gösteremiyor.  Aldığınız diş çıkarma oyuncaklarının malzemesine ve kolay temizlenebilmesine dikkat edin.  Bebeğiniz bu oyuncağı ağzına sokacak, güvenli malzemelerden yapıldığından ve kolay temizlenebilir olduğundan emin olun.

4. Ağrı kesici ilaçlar

Bazı ağrı kesiciler, altı ay ve daha büyük bebekler için diş çıkarma ilacı olarak tamamen güvenli kabul edilmektedir.  Doktorunuza danışıp ilaç konusunda tavsiye isteyebilirsiniz.
Diş Çıkarma Belirtileri
Diş Çıkarma Belirtileri

Neleri yapmamalısınız?

Benzokain ile diş çıkarma jelleri

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ebeveynlere doktor gözetimi altında iki yaşından küçük çocuklarda benzokain diş jeli kullanmamalarını tavsiye etmektedir. Benzokain, ölüme neden olabilecek ciddi bir durum olan methemoglobinemiye neden olabilir.

Kehribar kolyeler

Şu ana kadar bu kolyelerin gerçekte işe yaradığı konusunda bir araştırma yok.  Doktorlar ayrıca ebeveynleri kolyelerin boğulma ve boğma tehlikesi oluşturdukları konusunda uyarmaktadırlar.
Kolayca kopabilen bu kolyelerden düşen boncukları bebeğiniz yutabilir.

Sert Sebzeler

Pişmemiş sert sebzeleri bebeğinize dişini kaşıması için vermemelisiniz. Bebeğiniz bu sebzeleri bir şekilde koparıp yutabilir ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.
Bu süreçte sabırlı olun, bebeğinizin canının ne kadar yandığını anlamaya çalışın. Diş çıkarma belirtileri yazımızı beğendiyseniz bebek kategorisinde benzer yazıları takip edebilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu