SağlıkYemek

Çocukların beyin gelişimi için en iyi gıdalar

Çocukların beyin gelişimi için en iyi gıdalar

Beyni erken yaşta desteklemek esastır.  Weill Cornell Medical College’daki (ABD) Alzheimer Önleme Kliniği’nin ortak direktörlüğünü yapan Ph.D, Lisa Mosconi‘nin bir makalesinde beslenmenin beynin sağlığını doğrudan etkilediğine değinmiştir.  Sadece Alzheimer’ı önlemek veya azaltmak için değil, aynı zamanda ömür boyu bilişsel gücü korumak ve en üst düzeye çıkarmak için de beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Makalede yayımladıklarının çoğundan ziyade bir bebeğin beyin gelişimi bağlamında yazılanlar gerçekten bir dikkat çekici

“Bir çocuğun ilk üç yılının, özellikle beyin gelişimi için çok kritik olduğunu belirtilmiştir. Bu süre zarfında bir bebek, tam olarak oluşturulmuş bir bilişsel beceri kümesine zemin hazırlamayı düşünmeyi, öğrenmeyi, davranmayı ve keşfetmeyi öğreniyor.  Bunun beslenmeyle desteklenmesi de dikkat çekici”

Çocukların beyin gelişimi
Çocukların beyin gelişimi için en iyi gıdalar

Çocuğun beyin gelişimi için en iyi gıdalar:

  1. Yulaf

Yulaf E vitamini, çinko ve B kompleksi vitaminleri bakımından zengindir. Düşük glisemik indeks ile birleştiğinde yüksek lif içeriği yavaş yavaş kan dolaşımına glikoz salgılar ve çocuklara sürekli bir enerji akışı sağlar.

  1. Kırmızı meyveler

Kırmızı Meyveler (böğürtlen, yaban mersini, ahududu, kara kiraz, dut ve goji berry ) öğle yemeği için idealdir ve hafızayı ve bilişsel işleyişini artırmaya yardımcı olan vitaminlerle doludur. Ayrıca, sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan bir besin maddesi olan doğal şekerler ve liflerin harika kaynaklarıdır.

  1. Elma ve erik

Elmalar ve erikler, çocuğunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olan mükemmel antioksidan kaynaklarıdır ve aynı zamanda yumuşak, tatlı ve lif doludur. Elma püresi ve erik püresi, sindirime yardımcı olur. Katı gıdaya geçişte harika gıdalardandır.

  1. Yumurta

Yumurtalar, bir embriyonun büyümesi için gerekli olan tüm besin maddelerini içerir. Bu nedenle, omega-3 yağ asitleri, çinko, lutein ve kolin gibi beyin gelişimini destekleyen, bellek oluşumunu ve konsantrasyonunu destekleyen  B vitamini içeren maddelerle doludurlar.

  1. Yoğurt

Anne sütü en iyi bebek besinidir ondan sonra  yoğurt (organik, sade ve şekersiz) gelir. Yoğurttaki vitaminler ve yağ asitleri beyin hücrelerinin büyümesini ve fonksiyonlarını desteklerken, probiyotikler bağırsak sağlığını destekleyerek bebeğinizin bağışıklık sistemini ve davranışını güçlendirir.

  1. Balık

Somon, ton balığı, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengindir, bu da kelimenin tam anlamıyla insan beyninin içeriğini oluşturur. Beynin %50’den fazlası yağdır ve bu yağın çoğu omega-3 DHA ve sadece balık ve kabuklu deniz ürünlerinde bulunan özel bir yağ türünden oluşmaktadır.

  1. Yeşillikler

Zengin, koyu yeşil renkteki sebzeler (örneğin ıspanak, pazı, lahana), beyin hücrelerinin büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan folat gibi mükemmel antioksidan ve vitamin kaynaklarıdır.

  1. Avokado

Avokadoların yağ bileşiminin anne sütününkine benzer yapıda olduğu söylenmekte. Bu kremsi meyve beyne kan akışını kolaylaştıran zengin bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

  1. Et

Amerikan Pediatri Akademisi, eti ilk besin olarak tavsiye eder, çünkü mükemmel bir protein, çinko, demir ve yağ kaynağıdır. Ayrıca, gelişmekte olan bir beyin  yetişkin bir kişiden daha fazla doymuş yağa ihtiyaç duyar.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Çocukların gelişimi için besin çok önemlidir. Bunu düzenli ve stabil şekilde yapmak gerekiyor. Biraz protein alsın et yesin gibi değil, düzenli olarak et yiyip proteinini almalı. Tabiki yetişkinler içinde bu şekilde olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu