Sağlık

Cam Biberonlar Neden Daha Fazla Güvenlidir?

Cam Biberonlar Neden Daha Fazla Güvenlidir?

Plastik biberon satın almak herkes için çok cazip geliyor olabilir. Cam biberonlara kıyasla, daha ucuzlar, mağazalarda bulması çok daha kolay, daha hafif ve kırılma ihtimalleri daha düşük.

Ancak, daha ucuz plastik alternatifleri yerine toksik olmayan cam şişeleri kullanmayı düşünmeniz için iyi gerekçeler mevcut.

Cam ve Plastik biberonlarla ilgili bilmeniz gerekenler:

Cam şişelerde kimyasal madde yoktur.

Plastik bir şişeden bir yudum su içtiğinizde tadının daha farklı olduğunu fark ettiniz mi?
Çünkü plastik reaktif bir malzemedir, yani içeriğindeki içecek ile kimyasal reaksiyon gösterebilir. Plastik bir şişede çok sayıda kimyasal bulunduğundan, bazılarının sütün içine sızabilmesi en endişe verici olabilir.

2012 yılından bu yana, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) plastik biberonlarda BPA’yı yasakladı. BPA, sert plastik üretiminde kullanılan bir kimyasaldır ve maalesef bu özel kimyasal gıdaya kolayca karışır.  Aslında, 2000’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada,% 90’ından fazlasının idrarında BPA olduğu bulundu.

Cam şişeler daha dayanıklıdır.

Kendinizi düşünüyor olabilirsiniz: “cam şişeler kırılabilir, bu yüzden plastik daha iyi olmalı, değil mi?”

Bu endişeye sahip olduğunuz için sizi suçlamıyoruz. Demek istediğim, çocuğunun etrafında kırık cam biberon parçaları olması fikri kulağa iyi gelmeyebilir. Özellikle yürüme çağına ulaşan çocuğunuz için bu durum kaosa neden olabilir.

Plastik şişelerin damlalar söz konusu olduğunda daha dayanıklı olduğu doğru olsa da, cam şişeler çok 20 yıl önce olduğundan daha dayanıklı.

Günümüzde kırılması çok zor olan temperli ve darbeye dayanıklı camdan yapılmış biberonlar bulabilirsiniz.

Cam şişeler daha çevre dostudur.

Cam bebek şişeleri plastik muadillerine göre çok daha kolay geri dönüştürülebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda bir cam şişeyi işlemek ve üretmek çok daha az enerji gerektirir.

Şişeleri geri dönüştürürken, cam tekrar tekrar geri dönüştürülebilir ve herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmadan farklı cam şişelere dönüştürülebilir. Plastik şişeniz geri dönüştürülecekse (aslında, muhtemelen doğrudan çöp kutusuna gidecek), plastiği yeniden kullanmak için çok fazla kimyasal işlem gerektirir.

Cam şişeler çok uzun süre dayanır.

Uygun bakım ile cam biberonları uzun süre kullanabilirsiniz.  Plastik biberonlar,  yaklaşık dört ila altı ayda bir değiştirilmelidir.

Cam biberonları arkadaşınıza verip ya da gelecekte planladığını bebeğiniz için de rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Cam şişeler daha hijyeniktir.

Plastik, camdan daha kolay kokma eğilimindedir ve biberonunuzda kötü süt kokularından daha kötü bir şey yoktur.

Plastik şişenizde biriken tüm bu küçük çizikler, bakterilerin saklanması için mükemmel bir yuvadır.

Cam şişeler daha yüksek sıcaklıklara da dayanıklıdır, yani plastikten daha yüksek bir sıcaklıkta kaynatabilirsiniz.

Cam şişenizi bulaşık makinesinin üst rafına (önce üreticinin yıkama yönlerini mutlaka okuyun) veya bağımsız bir dezenfektana atabilirsiniz.

Ancak, cam şişeler daha ağırdır.

Evet, plastik şişelerin daha hafif olduğu doğrudur.

Ama çocukken sahip olduğunuz gibi eski, ağır cam şişeleri düşünürseniz, modern cam şişelerin eskisinden daha hafif olduğu gerçektir.

Cam şişeler daha pahalıdır… .

Plastik şişelerin genellikle camdan daha ucuz olduğu doğrudur.

Bununla birlikte, plastik şişelerin her dört ila altı ayda bir değiştirilmesi gerektiğinden, cam uzun vadede dahaekonomiktir, özellikle de camın diğer tüm faydalarını düşündüğünüzde.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu