BebekBebek Bakımı

Bir Bebek ve Bir Çocuğu aynı anda nasıl yıkayabilirsiniz?

Yumuş yumuş bir bebeği ve yürümeye yeni başlayan bir çocuğu aynı anda yıkamak, tekini yıkamaktan iki kat daha keyifli olabilir, ancak bu kolay değildir.  Güvenli bir banyo sürecinden emin olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler burada.

İki çocuk sahibi olmakla ilgili en endişe duyduğum şeylerden biri de onlarla yalnız başına baş başa kalmaktı. . Yatma vakti rutinimizin bir parçası olarak sakin bir gece banyosu hayal etmiştim – ama bir bebekle bir yürümeye başlayan çocuğu birlikte yıkamak özellikle korkunç görünüyordu. Daha küçük bebekler hala çok yumuşak ve kaygandır. Genellikle iki el ile desteğe ihtiyaçları vardır. Tüm bu tatlı sosyal medya resimlerine bakılırsa, diğer ebeveynler çifte banyo zamanını iyi idare ediyor gibi görünüyor, ama cidden ben mücadele ettim.  Peki,  yürümeye başlayan çocuğunuzun geceleri dinlenmek için banyoya ihtiyacı olduğunda ve bebeğiniz salya kokusu ve arka arkaya sayısız bebek bezi kokusu aldığında ne yaparsınız?

Diğer ebeveynlere bir bebekle çocuğu aynı anda yıkamayı nasıl başardıklarını sorduğumda , becerikliliklerinden ve bu konudaki güvenlerinden etkilendim. Bazı anneler bana bebeği banyo lavabosundaki bir ek parçaya koyarken aynı anda küvette çocuğu izlediklerini söylediler. Bazıları iki çocukla birlikte banyoya giriyor. Diğerleri küvetin üzerine eğiliyor ve bebeklerini her zaman ayakta tutuyor. Bazı anneler, yürümeye başlayan çocuk için plastik bir taburede ve bebek banyo koltuğunda otururken küvette aşağı iniyor.

Toronto’da yaşayan iki çocuk annesi ve eskiden yatılı bakıcı olan Alison Sorbera gibi diğerleri, normal küvetin içine yerleştirilmiş, yürümeye başlayan çocuğun dışında yıkanmasına yetecek kadar suya batırılmış küçük bir bebek banyosu kullanıyor.

“Bebek küvetini büyük banyoya koyup ikisini aynı anda yıkardım. İşin püf noktası, büyük küveti o kadar çok suyla doldurmamak bebek küvetten yukarı çıkabiliyor ”diyor Sorbera.

Ancak Calgary’de bir çocuk doktoru ve Kanada Pediatri Derneği’nin (CPS) Halk Eğitimi Danışma Komitesi üyesi olan Janice Heard, bu bebek banyolarının yalnızca kuru ve düz bir yüzeyde, asla daha büyük bir küveti içinde kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Aslında, Heard gibi uzmanlar, en küçüğünüz altı aydan fazla olana ve tek başına oturana kadar yalnızca bir ebeveyn varken güvenli bir şekilde çift banyo yapılamayacağını söylüyor.

Kanada’nın yaralanmayı önlemeye adanmış ulusal hayır kurumu Paraşüt, boğulma nedeniyle benzer tedbirleri tavsiye ediyor. Paraşüt’te güvenlik uzmanı olan Stephanie Cowle, küçük çocukların hastaneye kaldırılmasını gerektirecek kadar ciddi yaralanmaların başlıca nedenleri  sıcak su haşlanmaları olduğunu söylüyor.

Cowle, eğer yine de deneyecekseniz, ebeveynin dengeyi koruması ve hızlı tepki vermesi için en güvenli pozisyonun küvetin dışında kuru, düz zeminde olması ve bebeği iki elle tutmak için eğilip aynı zamanda odaklanmanızı sağladığını söylüyor.

Ve online olarak ve mağazalarda bebek banyo koltukları bulabilseniz bile, bunlar Health Canada tarafından güvenlik cihazı olarak onaylanmamıştır. Bebeğinizi ayakta tutmaya yardımcı olması için bir bebek banyo koltuğu kullanacaksanız, ona güvenmeyin ve bebeğinizi asla tek başına bırakmayın. CPS ayrıca çocuk doktorlarına herhangi bir bebek banyosu oturağı veya küvet setinin kullanılmamasını tavsiye eder (bu, küvette bir bölme oluşturan bir cihazdır, böylece tüm havzayı doldurmanıza gerek kalmaz).

Heard, “(Bu cihazlar) ebeveynlere yanlış bir güvenlik duygusu veriyor ve ebeveynler gerektiği kadar dikkat etmiyor,” diyor. Bebek banyo koltuklarının (bazen halka koltuk olarak da adlandırılır) kullanımı, boğulma ölümleri Kanada’da bebekler bakıcılarının görüş alanı dışında sadece birkaç saniye kaldıklarında – bacak açıklıklarından kaydılar ya da dışarı çıkmaya çalıştılar. Bu ürünlerin çoğunun alt kısmında bulunan vantuzlar da gevşeyebilir ve koltuğun devrilmesine neden olabilir. “Bir bebeğiniz varsa ve banyoya yaslanıyorsanız ve onu tutmak için güzel bir yer varsa, sorun değil. Ama küvette başka bir çocuklayken değill. Dikkatinin dağılması çok kolay ve kötü bir şeyin olması çok kolay, ”diyor Heard.

Çocuklar saniyeler içinde boğulabilir iki buçuk santimetre su bile buna neden olabilir. Bu yüzden  onlara göz kulak olmanız ve uzağında kalmamanız gerekir. Banyodan çıkmanız gerekiyorsa (sadece bir havlu almak için bile), her iki çocuğu da yanınıza almanız gerekir.

Heard’ın diğer ipuçları arasında yürümeye başlayan çocuğu önce küvete koymak ve en son olarak çıkarmak; tüm malzemelerinizi önceden hazır ve banyoda bulundurmak; bebeği çıkarır çıkarmaz fişi çekmek; bebeği güvence altına almak onlar küvetten çıktıktan sonra banyo zemininde; ve banyo kapısını kilitleyerek çocuğunuzun siz odadan çıkmaya hazır olmadan kaçmasını önleyecektir.

Çocuklar küvetin içindeyse küvete asla sıcak su eklemeyin. Sıcak su ısıtıcınızı maksimum 49C’ye ayarlayabilirsiniz. (Bu sıcaklık, borularınızdaki bakterileri öldürecek kadar sıcaktır, ancak üçüncü derece yanıklara neden olacak kadar değildir.) Musluk kapakları ve haşlanma önleyici cihazlar da yardımcı olabilir.

Benim için en kolay şey, kızlarım biraz büyüyene kadar çift banyo yapmaktan kaçınmaktı. Kocamın yardım etmek için akşam eve gelmesini bekleme lüksüne sahiptim ya da yürümeye başlayan çocuğum kreşe gittiğinde bebeği yıkadım – hem makul hem de güvenli çözümlerdi.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu