BebekSağlık

Bıngıldak Nedir? Bıngıldaktaki değişim hastalık habercisi olabilir.

Bıngıldak nedir ?

Parmaklarınızı bebeğinizin kafasında hafifçe gezdirdiğiniz de, kemik yerine birkaç yumuşak nokta hissedersiniz.  Peki bıngıldak nedir ? Bebeğinizin kafatası kemiklerinin birbirine kaynaşmamış olduğu bu yumuşak kısıma bıngıldak denir. Bıngıldak normal gelişimin bir parçasıdır.  Bıngıldaktaki değişim bazen bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Bıngıldak sert bir doku tabakası ile korunmaktadır. Sert bir darbe almadığı sürece bıngıldağa dokunmanın çok zararı yoktur. Hafif çarpma gibi durumlarda zarar görmez.

Bıngıldağın işlevi

Yetişkinlerin aksine, bebeklerin birbirine sıkı bir şekilde birleştirilmemiş kafatasları vardır. Kafatası kemikleri arasındaki boşluk, bebek doğum kanalından geçerken kemiklerin hareket etmesine ve hatta üst üste gelmesine yardımcı olduğu için önemlidir. Bu boşluk ayrıca bebeğin beyninin büyümesine de yardımcı olur.

Kafatası içinde oluşabilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri esnek yapıda olmadığı için genişleyemez. Bıngıldak sayesinde bu etkile azalabilir.

Başın önünde böyle bir boşluk veya başın arkasında bir başka küçük boşluk görebilirsiniz.

Bıngıldak ne zaman kapanır?

Zamanla, bıngıldak sertleşir ve kapanır. Bebeğinizin kafasının arkasındaki bıngıldak genellikle bebeğinizin 2 – 3 aylık olduğu zaman kapanır.  Tepede yer alan  bıngıldak, genellikle 7 ay ile 18 ay arasında kapanabilir.

Bıngıldak hangi dokulardan oluşmaktadır?

Bıngıldak bağ dokusundan oluşmaktadır.  Üstünde bebeğinizin saçı altında ise yağ dokusu yer almaktadır.

 

 

Bıngıldak Nedir
Bıngıldak Nedir

Bıngıldağı gözlemleyin

Bazı ebeveynler bıngıldağa dokunulduğunda endişe duyabilir.Bıngıldak sert bir doku tabakası tarafından korunmaktadır.

Bıngıldaktaki değişiklikler veya anormallikler bebeğinizin gelişimi ve sağlığı hakkında ipuçları verebilir.

Bu nedenle bebeğinizin doktorunun veya hemşiresinin muayeneler sırasında bebeğinizin bıngıldağını  incelemesi normaldir. Örneğin, gecikmiş bıngıldak kapanması veya genişlemiş bir bıngıldak, bir dizi tıbbi durumla ilişkilendirilebilir.

Batık Bıngıldak

Bıngıldak hafif içe doğru kavisli duruma gelebilir. Bu durum sıvı kaybının habercisi olabilir. Bu durumda doktorunuza görünebilirsiniz.

Şişkin Bıngıldak

Bebeğinizin bıngıldağı ağladığında şişebilir veya yükselmiş gibi görünebilir, ancak bebeğiniz ağlamadığında ve yüz üstü pozisyonda olduğunda düz veya hafifçe kavisli olarak gözükebilir.  Bu endişe nedeni değildir.

Normale dönmeyen şişkin bir bıngıldak beyinde enfeksiyon veya şişlik gibi ciddi bir durumun işareti olabilir. Özellikle bebeğinizin ateşi varsa veya alışılmadık bir şekilde uykulu ise derhal doktorunuza görünün. Bu yazımızda bıngıldak nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bebeklerle ilgili diğer yazılarımızı bebek kategorisinden okuyabilirsiniz.

 

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu