BebekUyku

Bebeklerin gece uyanması normal midir?

Bebeklerin gece uyanması normal midir?

Başkalarının bebeği gece boyunca uyurken, sizinki hala gece boyunca bir kaç kez uyanıyor mu? Başka ebeveynlerin senden farklı olarak ne yaptıklarını merak mı ediyorsun? Bir daha asla uyuyamayacağınızı ve bebeğinizle ilgili bir şeylerin ters gittiğini mi düşünüyosunuz?

Bebeklerin uzun süre rahat bir şekilde uyumamaları gerektiği doğru değil.

Gece uyanma bir bebek için gelişimsel olarak normaldir

Bebeklerin gece boyunca uyuması gerektiği düşüncesi 20. yüzyıl inancıdır ve bir bebeğin daha uzun süre uyumasının daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Yetişkinler geceleri uyanırlar ve bir bebek de farklı değildir, ancak bu durumda uyumak için yardıma ihtiyaçları olabilir.

Bebekler, hayatta güdüsüyle, sık sık kucaklanmak, beslenmek ve orada olduğunuzu bilmek isterler. Mideleri küçük ve hızlı gelişim evresindedir, yani düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bütün bebeklerin farklı beslenme alışkanlığı vardır ve bebeğiniz açlıktan uyanıyor olabilir.

Bebeğiniz ayrıca gündüzleri uykusunu alıyor olabilir.  Bu sayede geceleri sizinle birlikte daha fazla vakit geçirebilirler.  Özellikle siz ve bebeğiniz gün boyunca ayrıysanız avantaj olacaktır. İşe yeni başladıysanız, gece uyanma oranınızın arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum küçük çocuğunuzla  bağlantı kurmak için fırsat yaratacaktır.

Bebekler ayrıca sık sık yeni bir gelişim becerisi kazanırken geceleri uyanırlar. Bu, bebeğinizin yuvarlanma, emekleme ve dünyalarını fark etmeyeceğimiz şekilde anlamlandırmaya çalıştığı gibi yeni numaralar öğrendiği zamanlardır. Çoğunlukla, gece boyunca yeni becerilerini uygulamak isterler, ya da yeni bilgi ve duygular ile boğulmuş küçük zihinleri bedenlerini kapatmakta zorluk çekebilir.

Bebeklerin gece uyanması
Bebeklerin gece uyanması

Gece uyanma bebeğiniz için yararlıdır

Bristol SIDS doktoru Peter Fleming, gece uyanmanın ilginç bir faydasını buldu. Gece boyunca uyanan bebekler daha yüksek zeka ve daha iyi zihinsel sağlık ile ilişkilidir.

Psikoloji profesörü Narvaez, ebeveynlerine daha yakın tutulan ve gereksinimleri kolayca karşılanan çocukların “daha ​​fazla empati ve daha fazla öz ddenetim” sahibi olduğunu iddia ediyor.

Bu, uyanık bebeğinizin çok zeki, mutlu, empatik ve sakin olabileceği anlamına gelir. Kuşkusuz, uykudan mahrum ebeveynler için bu harika bir haber.

Uzun süre uyumak, bebeğiniz hazır olduğunda ulaşacağı gelişimsel bir dönüm noktasıdır. Yürümek ve konuşmak gibi, bebeğiniz bunu kendi kendine öğrenecektir. Şimdilik, rahatlayın, içgüdülerinize güvenin ve bebeğinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Ne kadar yorgun olsanız da bebeğinizin birçok nedenden dolayı uyanması doğaldır.

Konforun, beslenmenin, sıcaklığın ve güvenliğin nihai kaynağısın. Başka bir deyişle, bebeğinin dünyasısın.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu