BebekBebek Bakımı

Bebeklerin gazı nasıl çıkar? Gazın nedenleri nedir?

Bebeklerin gazı nasıl çıkar? Bebeklerde gazın nedenleri nelerdir?

Gaz, basit olarak mide veya bağırsaklarda yer alan havadır, fakat çoğu bebek için çok acı verici hale gelebilir.
Bir bebeğin gazı olduğunda, midesinde veya bağırsaklarında küçük kabarcıklar meydana gelir, bu kabarcıklar basınçla midede ağrıya neden olabilir. Kimi bebek gaza karşı çok duyarlı değilken, bazı bebekler aşırı huzursuz olurlar. Hatta gazları giderilinceye kadar uyumayabilirler ve saatlerce ağlayabilirler.
Evde uygulanabilecek birtakım yöntemlerle  bebeğinizi yatıştırabilir ve gaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Çoğu durumda yenidoğanlarda görülen gaz  endişelenilecek bir durum değildir.
Bu yazımızda size gazın oluşma nedenlerine, belirtilerine ve gazın nasıl giderileceği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.  bebeklerin gazı nasıl çıkar sorusuna cevap bulmaya çalışacağız

Gazı Oluşturan Nedenler

Bebekler genellikle beslenirken gaza neden olan havayı yutarlar. Neredeyse tüm bebekler gaz alır.
Gaz, bebek biberonu ya da annesini emerken havanın sindirim sistemine girmesiyle oluşur. Gaz bir şeyin yanlış yapıldığı anlamına gelmez.
Gaza aşağıdaki durumlar neden olabilir;

Hava Yutma

Bebekler, memeyi doğru kavrayamadıklarında veya belli bir pozisyonda biberonu emerken hava yutabilirler. Hatta ağızları açıkken bile havayı yutabilirler.

Aşırı ağlama

Bebekler ağlarken havayı yutma eğilimindedirler.  Ağladığı için mi gazı var? yoksa gazı olduğu için mi ağlıyor? Bu sorunun cevabını vermek oldukça zordur.  Her iki durumda da, bebeğinizin gereksinimlerine eğilimli olmak ve onu mümkün olan en iyi şekilde rahatlatmak önemlidir.

Küçük sindirim problemleri

Bebekler kabız olduklarında gazlanabilirler.
Çok yaygın olmamakla birlikte, gaz, reflü gibi bir gastrointestinal duruma işaret edebilir. Özellikle gaz çok fazla olursa veya çok şiddetli ise, mutlaka çocuk doktorunuzdan bilgi alın.

Sindirim sisteminin olgunlaşmamış olması

Bebeklerin bedenleri yemeğin nasıl sindirileceğini öğrenme sürecinde olduğu için, yetişkinlerden daha fazla gaz alma eğilimindedir.

Gastrointestinal virüs

Bazen bu tarz bir virüs, gaz, kusma ve ishal gibi mide problemlerine neden olur.

Yeni yiyecekler

Katı gıdaları yemeye başlayan daha büyük bebeklerde, alışık olmadığı bu yeni gıdalar gaza neden olabilir. Bazı bebeklerde, sık gaz, o gıdaya karşı hassasiyetinin habercisi olabilir.

Gazın Belirtileri

Bir bebekte gazın en sık görülen belirtileri şunlardır:
Bebeğin aç veya yorgun olma ihtimalinin düşük olduğu durumlarda ağlaması.
Arkaya doğru yaylanma hareketi
Bacakları kaldırmaya çalışmak
Şiş ve sert bir karın

Teşhis

Gaz tıbbi bir durum değildir.  Çoğu bebek için geçici ancak bazen acı veren bir durumdur.
Ufak gaz sancıları için direkt doktora gitmenize gerek yoktur, ancak doktor randevusunda durumu doktora danışmak oldukça önemlidir.
Gaz aşırı şiddetliyse, çocuk doktoru nedenini belirlemek adına bir takım testler yapabilir.
Doktorlar, gazın neden olduğu rahatsızlığı teşhis etmek adına aşağıdaki yöntemleri kullanabilir:
Anne sütü ile beslenen bebekler için annenin yemek listesini tutmasını isteyebilir.
Başka bir problem olup olmadığını hastalık belirtilerine bakarak araştırması
Bebeğin dışkısını isteyebilir.
Doktor farklı bir durumdan şüpheleniyorsa, sindirim sistemi ile ilgili görüntüleme çalışmaları isteyebilir.

Bebeklerin gazı nasıl çıkarılır

Gaz ağrısı için uygulanabilecek çözümler

Evde uygulayabileceğiniz basit çözümler ile gaz kabarcıklarını vücutta daha hızlı hareket ettirerek bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir.
Bebeği yüz üstü başı ileri gelecek şekilde karınlarının üzerinde yerleştirebilirsiniz.
Bebeklerin gazı nasıl çıkartılır? Bir bebekte gazı rahat çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri deneyin:

Bacakları dairesel olarak hareket ettirin

Bebeği sırtüstü yatırın ve bacaklarını dizleri bükülerek kaldırın.  Bebeğin sıkışmış gazını rahat çıkarabilmesi için bisiklete biniyormuş gibi hareket ettirin

Başını kaldırın

Yüzüstü gelecek şekilde başı havada kalacak şekilde karnının üzerine koyun. Dik pozisyonda tutup geğirmesini sağlayabilirsiniz.

Arabayla gezintiye çıkın

Bebek arabaya binmeyi seviyorsa, bir gezintiye çıkın. Hafif sarsıntılar ağrıyı azaltabilir ve bebeği sakinleştirebilir.

Kundaklama

Kundaklama yenidoğanlara ve genç bebeklere yardımcı olabilir. Ancak, tüm bebekler bundan hoşlanmayabilir.

Yüz Üstü elinize yatırın

Bebeği yüzü aşağı gelecek şekilde elinizin üzerine yatırın.  Bebeğin başını hafifçe kaldırarak destekleyin ve hiçbir şeyin bebeğin yüzünü veya burnunu kapamadığından emin olun.

Karnına masaj yapmak

Bebeğin midesini yavaşça ovalayın. Hafifçe saat yönünde veya saat yönünün tersine hareketlerle çok hafif bastırmayı deneyin.

Geğirmesine yardımcı olun

Bebeğin nazikçe sırtını okşayarak geğirtin.

Dikkatini dağıtmak

Daha büyük bebekler sıkıldıklarında acıdan daha fazla ağlayabilirler. Şarkı söylemek, dans etmek, oyuncak ve karşılıklı oyun oynamak bebeğin gazın acısından uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

Gaz damlaları

Simetikon gaz damlaları bazı bebeklere yardım eder ve ebeveynler  dozajını takip ettiği sürece günde 12 kereye kadar verebilir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışın.

Probiyotik takviyeleri

2011’de yapılan bir araştırma, ciddi kolik bebeklerin probiyotik takviyesi ile daha iyi olabileceğini göstermektedir. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler işe yaramazsa ve bebeğin gazı çok kötüyse, bir çocuk doktorunuzdan probiyotik kullanma hakkında bilgi alın
Araştırmacılar bebekler için probiyotik takviyelerin güvenliğini kanıtlamıştır.

Bir bebeğin beslenmesi gazı nasıl etkiler?

Anne sütü, bebekler için biyolojik olarak normal bir besindir ve genellikle en sağlıklı seçimdir. Bebeğin gaz almasından dolayı emzirmeyi kesmeye gerek yoktur. Belirli yiyeceklerin bebeklerde gazı tetikleyip tetiklemediğini belirlemeye yardımcı olabilecek bir liste tutmaya çalışın.
Bebek maması da bir suçlu olabilir. Bebek mamasını karıştırmak, bebeğin yiyeceklerinde hava kabarcıklarının oluşmasına neden olarak gaz riskini artırabilir. Bunun yerine önceden karıştırmayı deneyin.
Bazı bebekler soya veya laktoz gibi gıdalara karşı duyarlı olabilir. Küçük ölçekli bir çalışmada, bebeklerin kolay sindirilebilen düşük laktozlu gıdalarla beslenmesinin gazı ve koliği tetiklediği öne sürülmüştür. Mamayı değiştirmeden önce bebeğinizin çocuk doktoru ile konuşun.
Bir bebek katı gıdaya başladığında, bir yiyecek listesi tutun. Bu, gazı tetikleyen gıdaları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gazın önlenmesine yardımcı olabilecek bazı stratejiler şunlardır:

Besleme pozisyonunu değiştirme. Bebeğin, başının karnının biraz üstünde olmasını sağlamak için yemek yerken pozisyonlarını değiştirmeyi deneyin.

Meme ucunun ağıza iyi tutturulması

Bazen bebeğin meme ucunu ya da biberonu iyi kavrayamaması çok fazla hava yutmasına neden olur.

Yavaşlatan besleme.

Mama ile beslenen bebeklerin yemek yeme hızını yavaşlatmayı deneyin. Bazı bebekler çok hızlı bir şekilde biberonu bitirir ve havanın yutulmasına neden olur. Yavaş akan bir meme ucu kullanmayı deneyin.

Farklı Biberon denemek.

Bazı bebekler, kavisli şişeler gibi farklı şekilli şişeler kullanıldığında daha az gaz alırlar. Şişenin türünden bağımsız olarak, şişenin tabanı hava yerine sütle dolu olacak şekilde yeterince tuttuğunuzdan emin olun.
Bebeği daha sık geğirtin. Bebeği geğirmek için her beslemenin ortasında bir mola vermeyi deneyin. Her yemekten sonra bebeği geğirtmeye çalışın.

Özetle;

Bazı bebekler gazdan rahatsız olmazken, bazıları için bu durum hem kendileri için hem de ebeveynleri için sinir bozucu durumda olabilir.
Gaz ağrıları,  zaman içinde kendi kendine kaybolan normal bir durumdur.
Bebek büyüdükçe, geliştikçe ve yeni yürümeye başlayana kadar, gaz günleri  tarih olacak.
Bebeklerin gazı nasıl çıkar?  Bebeklerle ilgili tüm bilgilere bebek kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu