BebekUyku

Bebeklerde Uyku Regresyonundan (Uyku Gerilemesi) Kurtulma

Bebeklerde Uyku Regresyonundan (Uyku Gerilemesi) Kurtulma

Bu durum size muhtemelen tanıdık geliyordur. 8, 9 veya 10 aylık bebekleriniz uykuya dalarken aşırı şekilde direniyor ya da uyku süreleri normalden daha kısa sürüyor, gece boyunca daha fazla uyanıyor,  muhtemelen fazla telaşlı ve huysuz. Bebeğinizle bu inanılmaz zorlu döneme geldiğinizi düşünüyor musunuz?  4 aylık uyku regresyonunu aştınız ve bir başka uyku gerileme dönemiyle nasıl başa çıkabileceğinizi dülşündünüz mü ?!

Bu normal bir gelişim aşamasıdır

Gelişimin normal ve sağlıklı bir parçası olduğunu bilseniz bile yorgun ve sinirli olduğunuzda yardımcı olmayabilir, ancak gerçekten bilmeniz gereken şey, bunun neden olduğunudur.

Şu anda bebeğiniz için inanılmaz bir gelişim süreci yaşanıyor. Oturuyor, sürünüyor, keşfediyor veya kendisini çekiyor. En azından bu becerilerden bir veya daha fazlasına ustalaşmaya çalışıyor!  Dili taklit etmeye çalışıyor, dişlerini açıyor ve odadan çıkarken artık orada olmadığınızı fark etmeye başlıyor. Böylece ayrılık kaygısı da ortaya çıkabiliyor.

Geceleri Neden Daha Fazla Uyanıyorlar?

Beşik, tüm bu harika becerileri uygulamak için güvenli vbir yerdir. Normalde uyurken küçük bedenlerini kapatmalarını zorlaştırır.  Uyanıyorlar çünkü bu beceriler onları korkutuyor ve üzüyor. Bu huzursuzluk ya da sıkıntı duygularıyla, onların rahatlık ve güvenli hissetme ihtiyaçları doğaldır. Yanlış bir şey yapmıyorsunuz.  Seni manipüle etmiyor. Bebeğinin sadece sana ihtiyacı var!

Peki ona nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  1. Gün içinde bu becerileri uygulamalarına bolca fırsat verin. Bebek arabası yerine evde zeminde oynamasına fırsat verin.
  2. Henüz yapmadıysanız mutlaka uyku rutini oluşturun.  Bebekler tutarlılığı ve öngörülebilirliği arzu eder.
  3. Sakin bir uyku ortamı yaratın ve yatmadan önce uykuya geçmeden zaman geçirin.
  4. Bebeğinize bolca sarılıp onun güvende hissetmesini sağlayın
  5. Sabırlı olun, bu gerileme durumu 2 ila 6 hafta sürer.
  6. Kendinize göre işe yarayan yöntemleri uygulayın. Bebeğinizi rahatlatır ve onları bu kafa karıştırıcı ve heyecan verici zamanda kendilerini güvende ve sevgi dolu hissettirir.

Bu zorlu ve yorucu aşama, ebeveynlerin, bir uyku okulu ya da evlerine gelen bir uyku uzmanı aracılığıyla, profesyonel yardıma başvurmalarıdır. Yalnız mücadele etmeyin, orada yardım var.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu