BebekBebek gelişimi

Bebeklerde büyüme ataklarının belirtileri

Bebeklerde büyüme atakları

Büyüme atağı döneminde bebeğiniz normalden daha hızlı bir şekilde kilo alır, daha hızlı uzar ve baş çevresinin uzunluğu da aynı ölçüde artar. Ayrıca gelişimsel bir dönüm noktasına varabilir veya farklı bir beceri kazanabilir.

Birçok anne, bir büyüme atağının en dikkat çekici belirtisinin, bebeklerinin daha fazla beslenmesi olduğunu söylüyor, bu nedenle küçük bebeğinizin özellikle normalden çok daha aç olduğu zamanları iyi gözlemleyin.

Bebeğiniz emiyorsaa, emzirme normalden daha uzun sürebilir. Formül mama ile besleniyorsa, beslenmesine rağmen doymamış gözükebilir.

Bazı bebeklerde büyüme ataklarının bariz belirtilerini göremeyebilirsiniz.  Bu dönemlerde birden boylarının uzadığını ve ayaklarının tuluma sığmadığını farkedebilirsiniz.

Bebeğiniz bir büyüme atağı  döneminde, normalden daha fazla ya da daha az uyur. Bu dönemlerde bebeklerin huzursuz hale geldiğini göstern bir takım araştırmalar mevcut. Gece uykuları ve uyku düzenleri bu dönemde bozulabilir.

Büyüme atakları ne zaman olur ve ne kadar sürer?

Büyüme atakları herhangi bir dönemde meydana gelebilir. . Küçük bebeklerde genellikle bir veya iki gün sürer. Daha büyük bebeklerde bir hafta kadar sürebilir.

Bazı uzmanlar, bebeğinizin ilk yılındaki büyüme ataklarının belli haftalarda daha sık meydana geldiğini söylemektedir. Bunlar:

  • ikinci haftada
  • üçüncü haftada
  • altıncı haftada
  • üçüncü ayda
  • altıncı ayda

Her bebeğin ideal büyüme gelişimi farklıdır, bu nedenle bebeğiniz bu zamanlarda büyüme atağı geçirmiyorsa endişelenmeyin. Her şey normal.

Büyüme Atakları,  beslenme atakları ile aynı mıdır?

Hayır, ama ilişkilidir. Besleme atakları bebeğinizin normalden daha aç göründüğü zamanlardır. Büyüme atağıyla bağlantılı olabilir veya olmayabilir.

Beslenme atağı sırasında bebeğiniz daha uzun süre beslenebilir. Emiyorsa, göğüsteyken telaşlı olabilir. Formül mama ile besleniyorsa beslemelerden sonra aç görünebilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, beslenme ataklarının,  büyüme ile ilişkilendiren çok fazla araştırma yok. Ancak, bebeğinizin daha fazla beslenmesiyle, daha hızlı büyüyeceği bağlantılıdır.

Bu nedenle, aynı şeyi ifade etmek için “büyüme atağı” ve “beslenme atağı” terimleri  kullanıılır.

Daha fazla beslenmenin yanı sıra, bir büyüme atağının diğer belirtileri nelerdir?

Uyku

Büyüme atağının hemen öncesinde ve sırasında bebeğiniz normalden daha uykulu görünebilir. Geceleri daha az uyanmak, daha fazla uyumak enerjisini büyümeye yönlendirdiğinin bir işareti olabilir.  Küçük bir çalışma, büyüme atağı sırasında bebeklerin bir veya iki gün içinde normalden dört buçuk saate kadar uyuyabileceğini göstermiştir.

Bunun tam olarak neden gerçekleştiği belli değildir, ama beyinde uyku sırasında büyüme hormonu (HGH) adı verilen bir protein üretiliyor. HGH büyüme için çok önemlidir, bu nedenle uyku bebeğinizin büyümesi için gereken yakıtı sağlayabilir.

Bazı bebeklerin büyüme atağı sırasında daha az uykuya ihtiyacı var gibi göründüğünden, bebeğinizin gece daha sık uyandığını veya kısa uyuduğunu fark edebilirsiniz.

Bu değişiklikleri bebeğinizin rutin düzeninde görebilirsiniz. Kendinizi bunalmış hissediyorsanız, kendinize bir büyüme atağının sadece birkaç gün sürdüğünü telkin edin. Çok geçmeden bebeğinizin rutini normale dönecek.

Davranış

Büyüme atağı sırasında bebeğiniz normalden daha huzursuz olabilir.

Sürekli kucak ister ve onu bırakmaya çalıştığınızda ağlar.  Ya da normalde rahat ve sakin olduğu durumlarda huzursuz olduğunu ve rahatsız olduğunu fark edebilirsiniz.

Davranışta bu değişikliklere neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bebeğiniz enerjisini beslenmeye ve büyümeye adadığı için yorgun veya bunalmış hissediyor olabilir.

Ayrıca davranışsal değişikliklerin gelişimsel bir sıçramanın bir işareti olabileceği teorisi de vardır. Bu, büyüme atakları döneminde veya farklı bir zamanda olabilir. Bebeğiniz telaşlı ya da huysuz görünüyorsa, yuvarlanma ya da sürünme gibi yeni bir becerileri ortaya çıkarmaya hazırlanıyor olabilir!

Büyüme atağı sırasında ne yapmalıyım?

Bebeğinizin taleplerine cevap verin ve ihtiyaç duyduğu şeyleri, ekstra besleme, sabah uykusu veya sessiz ortam gibi. Onu istediğinde kucağınıza alın.

Anne sütüyle beslenen bebekler bir büyüme atağı sırasında yeterince süt alamıyor gibi görünebilirler. Endişelenmeyin, göğüsleriniz bebeğinizin ihtiyaçları için bol miktarda süt üretecek.

Ancak, normalden daha acıkıyorsa, vücudunuzun yetişmesi bir veya iki gün sürebilir, bu nedenle bir büyüme atağı ilk başta biraz zorlayıcı olabilir.

Bebeğinizin istediğinden daha fazla beslenmesini sağlamak için süt üretiminizi arttırın. Beslenmenize dikkat edip, bol sıvı tüketin, bol bol dinlenin ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan ev işlerinde yardımcı olma konusunda yardım isteyin.

Bebeğiniz formül mamayla besleniyorsa, yemekten sonra aç görünebilir.  İstediğinde ona fazladan bir şişe vermek sorun olmayacaktır.

Büyüme atağı mi, yoksa yanlış giden bir şeyler mi var?

Büyüme atakları bebekleri uykulu ve huzursuz yapar, ancak ateş, aşırı derecede sinirlilik veya halsizliğe neden olmazlar. Bunlar bebeğinizin iyi olmadığının işaretleri olabilir. Bebeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Emziriyorsanız ve bebeğinizin yeterince süt alamamasından endişe ediyorsanız, doktorunuzdan  tavsiye ve ilave destek isteyin.

Büyüme atakları, huysuz, aç bir bebek için tek neden değildir. Tatiller, diş çıkarma, hastalıklar, rutinde değişim, bebeğinizin beslenmesini, uyumasını ve davranışını da etkileyebilir.

Bebeğinizin rutini değiştiyse  beslenmede rahatlığı bulabilir. Bu yüzden normalden daha aç görünüyorsa, sadece sizinle temasa geçip, kendini güvende tutmak isteyebilir.

Bebeğinizin davranışı, beslenme veya uyku alışkanlıkları aniden değişirse ve endişeliyseniz, doktorunuza mutlaka danışın

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ben de çocuk. kafam rahat. ama çocuğu olanlar için çok iyi içerik ve dizayna sahip bir site .çocuklu ailelere çok kolay önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu