BebekBebek gelişimi

Bebeklerde Ayrılık Korkusu ile Başa Çıkma Yolları

Bebeklerde Ayrılık Korkusu ile Başa Çıkma Yolları

Oğlum 3 aylıkken işe döndüm. O dönemler günlük bakımıyla ilgilenirken her şey çok normaldi. Hatta o da çok mutluydu.  Ancak, yaklaşık 7 ay civarında olduğunda her şey bir anda kabusa dönmeye başladı.  Ağlamalar, çığlıklar ve ayrılamama başladı. Tatlı, neşeli bebeğime ne olmuştu?  Daha önce ondan ayrıldığımda böyle bir sorun olmuyordu? Ah, ayrılık korkusu.

Ayrılık Korkusu, genellikle 12. ayda en üst seviyesine ulaşıp 2 yaşına kadar sürmektedir. Bu durum her çocukta aynı olmayabilir. 6 ila 24 ay arasında herhangi bir zamanda başlayabilir. Bebeklerin çoğu, genç yaşamlarının bir noktasında bunu yaşarken, bazıları için daha az yoğun, bazıları için ise çok daha sancılı olabilir.  “Her çocuk farklıdır” klişesi bu durumda tamamen geçerlidir.

Klinik pratikte, annelerin ağlamadan “bebeği yere indirememe” hakkındaki endişelerini duyuyorum. Bir çoğu, bebeklerini kanguru veya başka bir taşıya “bebeği ağlamadan işlerini yapmak” için koyuyor. Bu aslında sadece pratiklik sağlamıyor. aynı zamanda bazı ev işleri için oldukça tehlikeli (yemek pişirme gibi). Ayrıca annenin veya babanın odadan ayrıldığında bebeğin ağladığı bir hikayeyi çokça duyuyorum. Bu durum, yatmadan önce veya gündüz aktiviteleri sırasında ortaya çıkabilir.

Ayrılık korkusu ile birlikte ortaya çıkan bir başka durum da “yabancı kaygısı” dir. Yabancı kaygısı, bir bebeğin düzenli olarak görmediği insanların yanındayken görülür. Ebeveyne veya diğer aşina olduğu kişiye ( Bakıcı gibi)  sarılıp ağlar.Onu bırakmak istemez.  Akrabaları ziyaret ettiğinizde,  grup aktivitelerinde (ilk doğum günü partisi gibi) ve rutin doktor ziyaretlerinde ortaya çıkabilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Bu evrenin bir bebeğin duygusal gelişimi için tamamen normal olduğundan emin olabilirsiniz. Sonsuza dek sürmeyecek.

Bu gelişimsel dönüm noktası hiç kolay değildir.. Ancak, durumu daha yönetilebilir hale getirebileceğiniz bazı yollar var.

Ne zaman meydana gelir?

Sıklıkla işe gittiğinizde ya da ayrıldığınızda ona bakması için başka birine bıraktığınızda ortaya çıkar. Çocuğunuz, onu başka bir bakıcıya bıraktığınızda, bir hata yapıp çalışmadığı, işe ya da bir randevu gecesi olsun, ayrılık korkusu yaşayacaktır. Ancak, çocuğunuzu yatağa yatırdığınızda veya odadan herhangi bir sebeple ayrıldığınızda ve çocuğunuz sizi artık göremediğinde ayrılık korkusu kendini gösterebilir.

Neden oluşur?

Bebeğinizi ilk 4 ila 6 ayında sıkıntısız bir şekilde bir bakıcıyla ya da büyükannesine bırakabilirsiniz.  Çünkü, yeni doğan bebeğiniz görüş alanından çıkar çıkmaz var olduğunuzu unutur. Yok olduğunuzu düşünür.

7 ila 8 aylık (daha erken veya daha sonra olabilir) bebekler aniden sizi göremediklerinde, var olduğunuzu bilirler ve bundan hoşlanmazlar.

Bu aşamaya yürüme çağındaki bir  çocukla geçiyorsanız, durum biraz farklı olacaktır . Bağımsızlıklarını ilan edip  kendi yaşamlarında daha fazla kontrol sahibi olmak isterler.  Los Angeles’taki Aile Kaynakları Danışma Merkezi’nin genel müdürü Sara Abbot, bu durumu şöyle açıklıyor:

Artık geri döneceğinizi biliyorlar, ancak yakınınızda olmak istiyorlar. Ayrıca, ağlamanın genellikle bir tepki olacağını bildikleri için en iyi atışlarını bu şekilde yapıyorlar.

Çocuğunuza bu aşamada yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Oğlum her zaman ağlamaya başladığında, odayı terk ettiğimde ya da kreşe bıraktığımda, bbeni görmeden gizlice dışarı çıkmaya çalışarak hata yaptım.  Uzmanlara göre, bu tavsiye edilmez.  İşe yaramadığı kanıtlanmıştır.

Oğlumdan ayrılmamın ardından sakinleşmesi sadece bir iki dakika sürse de, her sabah sorun devam etti.  Bu taktiklerden  bazılarını keşfettikten sonra, özellikle sık sık ce eee oynayarak ve bir ritüel oluşturduktan sonra, oğlumun ayrılığımdaki tepkileri yavaşça değişmeye başladı.

Ayrılık Korkusu
Ayrılık Korkusu

Kaçınılması gerekenler

Bakmadıkları zaman gizlice uzaklaşma 

 Çocuğunuz her ayrıldığınızda onları kandırıdığınızı hissederse size güveni sarsılabilir.  Sonuçta, bu durum onların yokluğunuzu yenmesine yardımcı olmaz.

Uzun Vedalaşmalar 

Anladığım kadarıyla yapmak istediğin son şey ayrılmak. Tek isteğim oğlumu birkaç dakika daha rahatlatmaktı. Ancak bunu yapmak için uzun süren vedalaşmalar herkes için işleri daha zor hale getirir.  Kısa ve rahatlatıcı bir veda rutini oluşturmanın nasıl yardımcı olacağı konusunda aşağıda yararlı ipuçları göreceksiniz.

Kontrol etmek için geri dönmek

Bu durum çocuğunuz ve ona bakan için işi daha da zorlaştırıyor. Arkanızdan ağlamasının işe yaradığını düşünüp, her ayrılışınızda ağlamaya devam eder.  Gözyaşları sadece seni kalmaya ikna etmeye çalışmanın yoludur.

Ne yapmak lazım

Çocuğunuzu tanıdığı birisine bırakmaya çalışın.

Çocuğunuzu her zaman yanınızda bulundurmak ve sizden ayrılma konusunda pratik yapma şansı vermemek e davranışlarını pekiştirir.  Kısa bir süre için bile olsa, bir bebek bakıcısı veya aile üyesi tarafından bakılmasına müsade edebilirsiniz.

Yeni bakıcı geldiğinde yanında olun.

Bebeğinizin bilmediği yeni bir bakıcıya geçiş yapıyorsanız, küçük çocuğunuzun yeni bakıcı ile birlikte vakit geçirmesi faydalı olabilir.  Ayrı kalma süresini zamanla arttırabilirsiniz.

Ce ee oynayın

Ev bebek için  güvenli bir yer olduğundan, pratik yapmak için en iyi ortamdır. Küçük, ince bir örtü veya bezle ce eee oynamaya başlayabilirsiniz.  Ya da çocuğunuzun başka bir odaya girmesine izin verin, onun kısa bir süre boyunca denetimsiz kalması için güvenli bir yer olduğundan emin olun ve onu almadann önce birkaç dakika bekleyin.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Bebeğini “size bağımlı olma” alışkanlığını ortadan kaldırmak için,  Oyun alanlarını ebeveynlerin ev işlerini nerede yapmakta olduklarına bakmaksızın ayrı bir odaya, yerleştirmelerini öneririm. Bebek güvenli bir oyun alanındayken ona ayrılmanın kolay olduğu öğretilebilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Mümkün olduğunca beslenmeden ve uykudan sonra ayrılmayı deneyin

Yorgun ve aç bir bebek bu surumda çok rahat olmayacaktır.

Kısa Vedalaşmalar (Her seferinde aynı şeyi yapın).

Bebekler rutin halinde rahatlık duyarlar. Bu yüzden, her ayrıldığınızda aynı şeyleri söylemeyi ve yapmayı alışkanlık haline getirirseniz, güvenebilecekleri bir rahatlık duygusu yaratacaksınız. Örneğin kucaklaşma ve onun için geri döneceğinizi belirten ufak bir söz.  Ayrıca kısa tutmayı da unutmayın, çünkü vedalaşmaları uzatmak daha sonra sizi zorlayacaktır.

Neşeli olun.

Çocuğunuzu başka biriyle bıraktığınızda huzursuz olabilirsiniz.  Bunu sakın belli etmeyin. Bebeğiniz vücut diliniz sayesinde rahatlayacaktır ve sizden ayrı olmanın sorun olmadığını bilecektir.

Çocuğunuza her zaman geri döneceğinizi hatırlatın.

Bu, genellikle ne söylediğinizi anlayan daha büyük çocuklar için geçerli olacaktır. Bu gerçeği onlar için  vaatlerinizi yerine getirdiğinizi anlamalarına yardımcı olur. Sonunda buna güvenmeyi öğrenirler.

Bakıcıya çocuğunuzu oyalamasını söyleyin

Bakıcıya, dadıya, kreş öğretmenine veya aile üyesine bebeğinizi en sevdiği oyuncakla ya da daha büyükse,  özel bir görevle meşgul etmek yararlı olabilir.

Sabırlı olun

Bebeğinizin sizden ayrılması ve onun için geri döneceğinizi öğrenmesi zaman alacaktır.

Gece Ayrılık Korkusu ile Başa Çıkmak.

Gece ayrılık korkusu ile ilgili deneyebileceğiniz birkaç ipucu mevcut.

Yatmadan önce ekstra oyun zamanı yaratın

Onunla yatmadan önce ilgilenmeniz, yatmadan önceki saatlerde rahatlamasını sağlayacaktır..

Her gece için bir rutin oluşturun

Yukarıda bahsedildiği gibi, rutinler genellikle çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve sizden ayrılma korkularını hafifletmek için yararlı bir yol olabilir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Ebeveynlerinin yatağında veya evde başka bir yerde bebeklerinin uyumasına izin veren birçok ebeveynim var.  Uykuya daldıktan sonra ebeveyn bebeği kendi yatağına transfer götürmekte. Uykuya daldığı yerden farklı bir yerde uyanmak, ayrılık korkusunu güçlendirmektedir.

Dr. Leah Alexander, MD, FAAP

Ayrılık Korkusu için Ebeveynlere öneriler

Oğlum ayrılık korkusu çekerken, çok farklı duygular hissettim.  Bir yandan, bana bağlı olduğunu düşünmek beni mutlu ediyordu. Ama çoğu zaman çok sıkışmış hissediyordum.

Ayrı kaldığımız süre boyunca onun için endişelendim. Eşimle dışarıda yemeğe gideceğim için kendimi suçlu hissettim. Bunlar pek çok annenin ortak duygularıdır. Bu duygularla savaşmaya ya da onları görmezden gelmeye çalışmayın.

Ayrıca kendinize bunun geçeceğini hatırlatın.

Unutmayın bu dönem normal ve geçicidir.

Tüm bunları denedim ve hiçbir işe yaramadı. Ne yapmalıyım?

Durumunu değerlendirin

Bir bebeğin durumu, bazen yeni bir bakıcıya, yakın dönemde kardeşin gelişine, yeni bir eve taşınmaya veya ailedeki gerginliğin artmasına göre tetiklenebilir. Ne yazık ki, bu durumlardan bazıları kaçınılmazdır, bu nedenle çocuğunuza yeni bir duruma uyum sağlaması için zaman vermek ve yukarıdaki önerileri uygulamak yardımcı olacaktır.

Bağırsaklarına güven.

Çocuğunuz yalnızca öğretmenine veya çocuk bakıcısına tepki veriyorsa. Uyku sorunu veya ruh halinde değişiklikler varsa ya da iştahının artması ya da azalması gibi açıklanamayan başka belirtiler varsa,  bakıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Güle güle ritüelinizi değiştirin.

Hoşçakal demek için fazla zaman harcamadığınızdan emin olun. Endişeli  olduğunuzu hissetmemesi için beden dilinizi kontrol edin. Farklı bir ritüel oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin bebeğinize verdiğiniz elveda öpücüğünden hemen sonra onu yere bırakmak yerine oyuncağın olduğu yere bırakabilirsiniz.

Doktorunuza danışın.

Her zamanki gibi, çocuğunuzun yoğun veya uzun süreli davranışları sizi endişelendiriyorsa, doktorunuza mutlaka danışın.

Çocuğunuzun bunu yaşayacağının garantisi yoktur. Ancak, bebeğiniz bununla mücadele ederse, bunun sadece bir süreç olduğunan emin olabilirsiniz.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu