BebekUyku

Bebekler rüya görür mü?

Bebekler rüya görür mü ?

Bir uyku doktoru ve pediatrik uyku danışmanı ışığında , bebekler rüya görür mü ? sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Bebeklerin mışıl mışıl uyurken gülümsediğine ya da gözlerinin seğirdiğine şahit olmuşuzdur ve bu durumun nedenini merak etmişizdir. Bu tarz durumlarda acaba  bebekler rüya görür mü? sorusu akıllara geliyor.  Université de Montréal’de psikoloji profesörü olarak görev alan Antonio Zadra “Biz sadece biri bize gördüğü rüyayı anlattığı zaman bunu bilebiliriz.  Bebekler bunu yapamaz.” diyor.

bebekler rüya görür mü
bebekler rüya görür mü

Araştırmacılar bebekler ve rüyaları hakkında ne düşünüyor?

Yetişkinlerde, REM uykusunda rüya görme muhtemeldir, buna rağmen rüyalar diğer uyku aşamalarında da olabilir.  Bu REM uykusu doğumdan önce bile başlayabilmektedir: REM uykusunda olanlara benzeyen beyin dalgaları, rahim içinde 25 ila 28 hafta arasındaki bebeklerde ölçülmüştür.  Bebekler uyku sürelerinin yaklaşık yarısını REM uykusunda geçirdikleri için, bazı araştırmacılar bu durumu rüyanın farklı bir formu olabileceğini düşünüyorlar.

Öte yandan, bazı bilim adamları, bebeklerin gelişimsel olarak soyut düşünme yeteneğine sahip olmadıklarını (herhangi bir şeyi görsel olarak hayal edebilme ve öz-farkındalık dahil) hayal kuramamalarının gerektiğini söylüyor.

Bebekler rüya görür mü? Görüyorsa bu nasıl olur?

“Eğer bebekler hayal kurabiliyorsa, hayallerinde büyük olasılıkla yetişkinlerin hayal ettikleri gibi zengin görseller ve etkileşimlere  sahip olmayacaklardır.” diyor Zadra.  Rüyaları muhtemelen uyanık olduklarında yaşadıklarına çok benzemektedir. Göğsü emmesi ya da yakın bir yüz görüntüsü gibi duyumlar topluluğu olabilir. Nasıl bir yetişkin önceki günü beyninde işliyorsa bebekler de aynı şekilde yaşadıklarını işlemektedir.

Bebeğim neden uykusunda gülümsüyor, emiyor ya da gözü seğiriyor?

REM uykusu sırasında  yetişkinlerin aksine, bebekler REM uykusunda bu tür hareketler yapabilirler.  Pediatrik uyku danışmanı Erin Neri, beyin formundaki sayısız yeni yolun, bebeğin kaslarını ve uzuvlarını nasıl kullanacağını öğrenmesi nedeniyle, bu durumu bebeğin gelişiminin bir parçası olarak görüyor. Iowa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uyurken bebeğin boyun seğirmesi ile başlarını kaldırma yetenekleri arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor.

Bebekler uykuda ağladığında veya tüm vücutlarını kastıklarında kabus mu görüyor?

Muhtemelen hayır. Bu Moro ya da irkilme refleksidir. Dört ila altı ay arasında kaybolan doğal yenidoğan refleksidir.  Neri, “Bu refleksin kollarını ve bacaklarını kullanamadıkları için gerçekleştiğini ama hareket kabiliyeti kazanmaya başladığını göstermektedir. “  demektedir.  “Gece olduğunda, onları uyandırabilir. ” Bir bebek uykusunda haykırırsa, basitçe o gün olan bir şeyi işliyor olabilir,

Yüksek sesle ürküyormuş gibi çıkardığı sesler bebekler için kabus olabilir. diyor Zadra,

Çocuklar ne zaman hayal görmeye başlar?

Bebekler rüya görür mü ? sorusuna Zadra, “ Çocuklar çok erken yaşlarda rüyalarını bildirmeye başlıyor, ancak  hayal ettikleri şeyleri kastediyorlarsa bu durum rüya olmayabilir.“ diyor. Araştırmalar çocukların dört ya da beş yaşlarında genellikle sahneleri ya da karakterlerin varlığını hatırlayabildiklerini gösteriyor, fakat bir çocuğun hayalleri beş ila yedi yaşları arasında bir yetişkininkine benzemeye başlıyor.

Bu durum gelişimsel olarak anlamlıdır, çünkü hayal kurmak oldukça üst düzey bilişsel becerileri gerektirir.

Zadra, “Bir kişinin uyuyan beyninin bu sanal dünyayı yaratması ve içine sokması gerekir;  “bu durum beyin için karmaşık bir görevdir.” diyor.  Muhtemelen yavaş yavaş ilerliyoruz.  Dört yaşındaki bir çocuk için 2000 parça yapboz almıyoruz; Onlara 20 parçalı bir yapboz alıyoruz. Hayaller de buna benziyor. Bunu yaratma konusundaki bilişsel kabiliyetimiz de zamanla gelişiyor.

Öyleyse, devam edin ve bebeğinizi yatağa yatırırken “tatlı rüyalar” diye fısıldayın. Belki rüya görüyorlar ya da görmüyorlar, ama seğirmeler, kıkırdamalar ve çığlıklar, muhtemelen uyku sırasında bile devam eden o süper vücut ve beyin gelişiminin bir parçası.

Bu yazımızda bebekler rüya görür mü ? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Bebeklerle ilgili tüm yazımıza bebek kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu