BebekUyku

Bebekler Neden Uyumaz?

Bebekler Neden Uyumaz?

Tüm anneler mutlaka bu soruyu kendilerine sormuştur. Bu yazımızda bebekler neden uyumaz sorunun sebeplerini açıklamaya çalışacağız.

bebekler neden uyumaz
bebekler neden uyumaz

Sağlık Durumları

Bebeğiniz uyumakta zorlanıyor ya da geceleri ağlayarak uyanıyorsa buna sağlık sorunları neden olabilir.  Soğuk algınlığı, kabızlık, karın ağrısı, gaz ağrıları gibi sağlık sorunları bebeğinizin uykusuna engel olabiliyor olabilir. Ayrıca burnunun tıkanık olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Odanın nem seviyesini iyi ayarlamalı burnu tıkanıksa açmalısınız.

Diş Çıkarma

Diş çıkarma dönemlerinde bebekler genelde çok huzursuz ve huysuz olurlar. Genelde 6 aylıkken diş çıkarma belirtileri başlar. Kaşınan ve acıyan diş etleri bebeğinizi huzursuz edip uykusuna engel olabilir. Diş çıkarma döneminde uygulayabileceğiniz yöntemleri ve sıkıntıları en aza indirebilmeniz gerekli olanlar için aşağıdaki bağlantıdan yazıya ulaşabilirsiniz.

bkz. Diş Çıkarma Belirtileri. Diş çıkarma hakkında bilmeniz gerekenler

Açlık

Karnı aç bir bebek rahat bir şekilde uyku çekemeyecektir. Yeni doğan bebekler genelde çok uzun süreler uyur ve çok sık beslenirler. Açlık bebeği uykusundan kaldırıp huzursuz edebilir. Bebeğinizin tok olduğunu düşünebilirsiniz fakat doymamış olabilir ya da acıkmış olabilir. Tekrar onu besleyip uykusuna devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Ortamdaki uyaran sayısının fazlalığı

Ortamın gürültülü olması, ışık seviyesi gibi uyaranlar bebeğinizin uykusuna engel olabilir. Televizyonlar ve elektronik aletlerin ekranları (ve diğer yapay ışıklar) uyku hormonu olan melatonini azaltır, bu yüzden ekranlardan yatmadan en az bir saat önce kapandığından emin olun. Evdeki ışıkları kısın, gürültüyü  azaltın. Gece boyunca akıllı telefonunuza baktığınızda, telefondan gelen mavi ışık melatonin üretimini engelleyebilir. Bu da uykuya dalmayı zorlaştıracaktır.

Uzun gündüz uykuları

Yenidoğan bebekler günlerinin büyük bir kısmını uykuda geçirirler. Bu dönemden sonra uyku süreleri orantılı olarak azalmaktadır. 3. Aydan itibaren uyku düzeni yavaş yavaş oturmaya başlar. Uyku düzeni dışında gündüzleri çok fazla uyuyan bebekler geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebilirler.

Uzun süre uykusuz kalma

Uzun süre bebeğiniz uykusuz kaldığında uyumakta zorlanır. Uykusuzluğun verdiği huzursuzluk ve ağlamayla uykuya dalması daha da zorlaşır. Bu yüzden uyku rutinine uymak oldukça önemlidir.

Yattığı yer

Bebeğin yattığı yatak da oldukça önemlidir. Uygun bir yatak seçmelisiniz. Çok sert ve yumuşak olmamalıdır. Ayrıca yattığı yerde çok fazla oyuncak ve uyaran da olmamalıdır.

Ayrılma korkusu

1 Yaşına yaklaşan bebeklerde anneden ayrılmaya karşı duyarlılık oldukça artar. Annenin ortamdan azıcık uzaklaşması bile bebekte ayrılık korkusuna yol açabilir.

Bu yazımızda bebekler neden uyumaz sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Uyku bölümünü takip edip uykuyla ilgili daha çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu