BebekSağlık

Bebekler Neden Kusar?

Bebekler Neden Kusar ?

Bebeğim çok kusuyor. Bu bir problemin işareti midir?

Bebeklik döneminde yaygın olarak görülen kusma durumu bir çok hastalığın habercisi olabildiği gibi, bu dönemlerde bebeğinizin bu durumu yaşaması gayet normal olabilir.  Genellikle tedaviye ihtiyaç yoktur, fakat durumu hafife almamanız gerekli ve bebeğinizi gözlemlemelisiniz. Bu durum size bir şeylerin ters gittiğini düşündürüp sizi çaresiz hissettirebilir. Bebekler neden kusar sorusunun cevabını vermek adına kusmanın nedenlerini ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

bebekler neden kusar
bebekler neden kusar

Kusma ya da tükürme

Her şeyden önce, kusma ve tükürme arasında gerçekten bir fark vardır.  Kusma, mide içeriğinin ağızdan kuvvetle atılmasıdır. Tükürme (yaygın olarak bir yaşın altındaki bebeklerde görülür) mide içeriğinin ağızdan, sıklıkla bir geğirme ile kolayca akmasıdır.

Kusma, karın kasları ve diyafram, mide rahatlarken kuvvetli bir şekilde kasıldığında meydana gelir. Bu refleks durumu, aşağıdaki durumlar yaşandığında  “kusma merkezi” tarafından tetiklenir:

 • Enfeksiyon durumu
 • Kandaki kimyasallar (ilaçlar)
 • Rahatsız edici manzaralardan veya kokulardan kaynaklanan psikolojik uyaranlar
 • Orta kulaktan uyarıcılar (hareket hastalıklarından kaynaklanan kusmalar gibi)

Kusmanın Nedenleri

Tükürme veya kusmanın yaygın nedenleri yaşa göre değişir. Örneğin, ilk birkaç ay boyunca, çoğu bebek beslendikten sonraki ilk saat içinde az miktarda mamayı veya anne sütünü tükürecektir. Peynirimsi bu maddeler mideden, yemek borusu boyunca gelip ağzından çıkan kalıntılardır.  Bir çocuk sık sık geğirdiğinde ve yemeklerden hemen sonra az hareket ettiğinde daha az görülür. Bu tükürme, bebek büyüdükçe azalma eğilimindedir, ancak on ila on iki aylık olana kadar hafif bir şekilde devam edebilir. Tükürmek ciddi değildir ve ciddi kilo kaybına neden olmaz.

İlk ayda nadiren kusma görülebilir. Sık sık meydana gelirse veya alışılmışın dışındaysa, çocuk doktorunuzu arayın. Sadece hafif bir beslenme zorluğu olabilir, ancak daha ciddi bir şeyin işareti de olabilir.

Kalıcı Kusma Durumu

İki hafta ve  dört ay arasında, kalıcı kuvvetli kusma, midenin çıkışındaki kasın kalınlaşmasından kaynaklanabilir.  Hipertrofik pilorik darlığı olarak bilinen bu kalınlaşma, yiyeceğin bağırsaklara geçmesini önler.  Acil tıbbi yardım gerektirir.  Daraltılmış alanı açmak için genellikle ameliyat gerekir. Bu durumun önemli işareti, her beslenmeden yaklaşık on beş ila otuz dakika veya daha kısa bir sürede meydana gelen kuvvetli kusmadır. Bunu fark ettiğinizde, mümkün olan en kısa sürede çocuk doktorunuzu arayın.

Mide Problemleri

Arada sırada, ilk birkaç haftadan itibaren geçen tükürük, iyileşmek yerine daha da kötüye gidebilir   Bu, yemek borusunun alt ucundaki kasların aşırı gevşemesi ve besinlerin geri gelmesi durumunda gerçekleşir. Bu durum reflü hastalığı  olarak bilinir.

 • Aşırı beslemekten kaçının veya daha sık besleme yapın.
 • Bebeği sık sık geğirin.
 • Bebeği beslendikten sonra en az otuz dakika boyunca güvenli, sessiz ve dik bir konumda bırakın.
 • Bu adımlar başarılı olmazsa, çocuk doktorunuza mutlaka gözükün

Enfeksiyon

Yaşamın ilk birkaç ayından sonra, en yaygın kusma nedeni mide veya bağırsak enfeksiyonudur.  Enfeksiyon ayrıca ateş, ishal, bazen de mide bulantısı ve karın ağrısı ile de ortaya çıkarabilir. Enfeksiyon genellikle bulaşıcıdır.

Rotavirüsler, bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık görülen kusma nedenidir ve semptomlar sıklıkla ishal ve ateşe doğru ilerler. Bu virüsler çok bulaşıcıdır, ancak hastalığı önleyebilecek bir aşının bulunması nedeniyle geçmişte olduğundan daha az yaygınlaşmaktadır.

Zaman zaman sindirim sistemi dışındaki enfeksiyonlar kusmaya neden olur. Bunlar solunum sistemi enfeksiyonları, idrar yolu,  menenjit ve apandisit enfeksiyonlarını içerir.

Bu koşulların bazıları acil tıbbi tedavi gerektirdiğinden, çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun aşağıdaki belirtilere karşı dikkatli olun ve varsa çocuk doktorunuzu arayın.

 • Kusma sırasında kan veya safra (yeşil renkli bir madde)
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Yorucu, tekrarlanan kusma
 • Şişmiş veya sert karın
 • Ağız kuruluğu, gözyaşı yokluğu ve idrara çıkma azalması gibi su kaybı belirtileri
 • Yeterli miktarda sıvı içememek

Bu yazımızda bebekler neden kusar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bebeklerle ilgili diğer yazılarımızı bebek kategorisinden okuyabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu