Bebek

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebeğinizin emeklemeye başladığını görmek için ne kadar hevesli olduğunuzu biliyoruz. Bebeklerin emekleme dönemine ulaşmasını ve bunun fiziksel gelişim açısından ne anlama geldiğini açıklamaya çalışacağız. Muhtemelen siz farkına bile varamadan bebeğiniz emeklemeye başlayıp sizi peşinden sürükleyecek! Bebekler ne zaman emeklemeye başlar sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.
bebekler ne zaman emeklemeye başlar
Bebeğiniz bu döneme kadar ulaşımını pusette ya da kucağınızda yaptı. Yakında nasıl sürüneceğini öğrenecek ve belli mesafeyi tek başına katedebilecek. Emeklemek bebekler için büyük dönüm noktalarından biri çünkü harekete başlaması için atılan ilk adım.
Kendi başına hareket edebilmek, bebeğinizin özgüvenini arttırıp, büyük bir güç ve başarı duygusu verir. Aynı zamanda kendi dünyasında yeni keşiflere yol açar. Emeklemek; ayağa kalkmak, yürümek ve sonunda koşmak gibi daha karmaşık hareketler için ilk adımdır.  Bebeğiniz harekete geçtiğinde, ulaşabileceği her şeyi keşfetmesine izin verin. Halınız yoksa, birkaç kaymaz halı veya renkli paspas satın alın, böylece bebeğinizin küçük dizleri sert yüzeylerden korunmuş olur. Evinizde ahşap zeminler varsa, bebeğinize zarar verebilecek açıkta çiviler veya gevşek kıymıklar olmadığından emin olun. Emeklemek için dizlikleri de tercih edebilirsiniz
  • Bebekler Ne Zaman Dönüyor?
  • Bebekler Ne Zaman Oturur?
  • Bebekler Ne Zaman Yürür?
  • Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?

Motor, görsel ve bilişsel beceri türleri

Emekleme zor bir iştir. Dr. McAllister, emekleme için bebeğin hem zihnini hem de vücudunu kullanmasını gerektirdiğini söylüyor. İlk olarak, sırtındaki, boynundaki, omuzlarındaki, kollarındaki ve karnındaki kaslar  ağırlığını destekleyecek ve dengesini korumasına yardımcı olacak kadar güçlü olmalıdır.  Görüş de önemli bir rol oynar. Bebekler sürünürken,  binoküler vizyon olarak bilinen her iki gözü ile birlikte bir hedefe odaklanmayı kullanırlar.  Uzaklığa ve eline bakmak için ileri geri giderler ve bu da derinlik algısı oluşturmaya yardımcı olur. Bebeğinizin zihinsel kasları da bu sayede egzersiz yapar.
McAllister “Emeklemek bebeklerin yön bulma becerilerini ve belleğini geliştiriyor” diyor.
“Mesela, oyuncak sepetine ulaşmak için sehpanın etrafından dolaşmaları gerektiğini öğrenmeliler” diyor.

Emeklemeyi Ne Zaman Başlatacaksınız?

Bebekler genelde 6 ila 10 ay arasında emeklemeye başlar, ancak bazıları emekleme aşamasını tamamen atlayabilir ve doğrudan yürümeye geçebilir. Emekleme döneminde karnının üzerinde bebeğinizi kontrollü bir şekilde tutup emeklemesine yardımcı olabilirsiniz. Karnın üzerinde durmak başını kaldırıp,boyunda, omuzlarda, kollarda ve gövdede güç kazanmasına yardımcı olur.
Karnı boyunca ayaklarını hareket ettirdiğinde, kalçalarını ve bacaklarını kuvvetlendirir.  Bazı bebekler karınlarının üzerinde olmaktan hoşlanmazlar, bunun için onu motive edebilirsiniz. En sevdiği oyuncağı hemen almasını sağlayın ya da dikkatini çekmek için önüne yatıp  göğsünüzün üstünde göğüsünü yatırın ve onunla konuşup, oynayın.  Küçük çocuğunuzun mini şınav çekmeye başladığında, kollarını kaldırırken veya ilerletirken neredeyse emeklemeye hazır olduğunu bileceksiniz. Daha sonra, hem kolları ile hem de dizleri ile kendini kaldırmayı öğrenecek. Sonra ileriye ve geriye doğru sallanmaya başlayacaktır. Sonunda, dizleriyle ittiği zaman kendi başına hareket edebileceğini anlayacaktır!
bebekler ne zaman emeklemeye başlar
bebekler ne zaman emeklemeye başlar

Emekleme ve Ebeveynlerinin Beklentileri

Çocuğunuzun emekleme tarzı ilk başta garip görünebilir.
Bazı emekleme stilleri şunlardır:
  • İleriye doğru  hareket etmek için bir kolunu ve diğer bacağını aynı anda birlikte hareket ettirebilir)
  • Yerde sürünmeye çalışabilir.
  • Bir diz bükülmüş, diğeri uzatılmış, öne veya yana doğru hareket etmeye çalışabilir.
  • Karnın üzerinde düz bir şekilde uzanıp, ileri gitmek için kollarını kullanabilir
David Elkind  “Bu stiller genellikle bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. En önemlisi, bebeğin kendi kendine harekete geçmesidir,” diyor.
Bebeğiniz evin içinden gezerken, farklı duygulara kapılabilir. Bir eşyayı keşfettiğinde heyecan duyabilir, hedefine ulaşamadığı zaman kafası karışıp hayal kırıklığına uğrayabilir. Sizi takip etmek isteyebilir. Gün geçtikçe emeklemesi geliştikçe eşyalara çıkıp merdivenlere tırmanmaya çalışacak. Daima bu dönem gözünüz üzerinde olsun.

Emeklemeyle ilgili unutulmaması gerekenler

Unutmayın, bazı bebekler emeklemeden direkt yürüyebilirler.  Ancak, bebeğiniz 12 ay boyunca ya da bir yaşındayken harekete geçme  konusunda herhangi bir ilerleme göstermediyse çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.
Bu yazımızda bebekler ne zaman emeklemeye başlar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bebeklerle ilgili diğer yazılar için bebek kategorisine bakabilirsiniz.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu