Bebek BakımıBebek

Bebekler İçin Doğal Yoldan Cilt Bakımı Önerileri

Bebekler İçin Doğal Yoldan Cilt Bakımı

Bebeğiniz olduktan sonra, bir dünya bilgiye ve bebek ürününe maruz kalıyorsunuz. Çocuk arabasından beşiğe, bebek kıyafetlerine ve oyuncaklarına kadar pek çok yeni konuda karar vermeniz gerekiyor. Öyleyse, bebeğinizin cildi için doğal süper etkili losyonlara ne dersiniz? Yeni bir anne olarak kendi cildinize ne kullanacağınızı da merak ediyor olabilirsiniz.  

Piyasada çok sayıda cilt bakım ürünü mevcut. Sizin için, sentetik ürünler yerine doğal ürünler kullanarak bebeğinizin cildini nasıl koruyacağınızı açıklamaya çalışacağız.

Bebeğimde cilt bakım ürünlerini kullanmam gerekir mi?

Bebeğinizin cildi hangi türden olursa olsun, kolayca tahriş olabilir, kuruluğa ve bazen egzamaya eğilimli olabilir. Bir bebeğin cildi bir yetişkinininkinden çok daha incedir, bu yüzden nemini kolayca kaybedebilir. Bir dizi yumuşak ve doğal ürün uygulamak, yumuşak, beslenmiş ve korunmuş kalmanın harika bir yoludur.

Sentetik ürünler yerine neden doğal cilt bakım ürünlerini kullanmalıyım?

Bir bebeğin cildi inanılmaz derecede hassastır ve yetişkin cildinde olduğu gibi normal bir bariyer işlevi görmez. Bu nedenle, bir bebeğin cildine uygulamak istediklerimiz hassas olmalıdır ve cildini daha da kurutan, tahriş edici maddeler ve yapay maddeler içermemelidir.

Bebek cilt bakımında hangi maddeler kullanılmamalıdır?

Aşağıdaki maddeler kuruluğa, tahrişe  ve egzamaya neden olabilir. 

 • Yapay kokular: Kuruluğa, tahrişe ve alerjiye neden olabilecek kimyasal kokular.
 • Normal Sabun: Hassas cildi kurutabilir.
 • Sülfatlar: Hassas veya egzama eğilimli ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.
 • Petrokimya: Yenilenemeyen, çevre dostu olmayan bir kaynaktır.
 • Mineral yağlar: Petrokimya türevi farklı bir madde.
 • Lanolin: Güvenli, ancak bazı bebekler buna duyarlı olabilir.
 • Paraben koruyucuları: AB’de yasaklanmıştır. Meme kanseri dokusunda tespit edilmiştir.
 • Propilen glikol: Bilinen bir cilt tahriş edici maddedir.
 • Pitalik: Östrojeni taklit eder ve cilt tarafından kolayca emilir.

Bebeğimin cildi için hangi maddeler faydalıdır?

İçerik listesi ne kadar az karmaşık olursa, bebeğinizin buna tepkisi o kadar az olacaktır. Bebeğinizin cildini besleyen, koruyan  bakım ürünleri arasında, dikkatlice seçilmiş doğal ve organik bitkisel yağlar ve ekstreler yer alabilir:

 • Buğday tohumu yağı
 • Yulaf özü
 • Organik lavanta
 • Organik avokado yağı
 • Organik kuşburnu yağı
 • Organik shea yağı
 • Organik aloe vera yaprağı ekstresi

Bebeğime doğal cilt bakım ürünlerini ne zaman kullanmalıyım?

Bebeği temizlemek için kullanılan bebek cilt bakım ürününün, güçlü parfüm içermemesi veya pH’ının dengeli olması tavsiye edilir.  Bebeklerin hepsinin farklı cilt bakımı ihtiyaçları vardır, ancak genel olarak aşağıdakiler uygulanabilir.

 1. Banyo yaparken, nemlendirecek ve rahatlatacak hafif bir sabunsuz temizleyici kullanabilirsiniz.
 2. Saçlarını, hassas saç derileri, cilt ve gözler için tasarlanmış yumuşak bir şampuanla yıkayabilirsiniz.
 3. Bebeğinizin saçları düğümlü olmaya yatkınsa, parlak ve yumuşak kalması için silikon içermeyen saç kremi kullanabilirsiniz.
 4. Banyodan sonra bebeğinizin cildinin kadife yumuşaklığını korumak için besleyici bir nemlendiriciyi sürmek için harika bir zamandır.
 5. Bebeğinizle birlikte bu özel zamanın keyfini sürmek için bebeğinizle birlikte rahatlamanız için, bebeğinize lavanta ve papatya gibi saf organik esansiyel yağlar içeren, mineral içermeyen bir masaj yağıyla rahatlatıcı bir masaj yapabilirsiniz.
 6. Pişik için, bebeğinizin altını değiştirirken fazla nemi azaltmak için talk içermeyen bir mısır nişastası tozu kullanabilirsiniz.

Yeni bir anne olarak kendim için hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıyım?

Hamilelik cildinizde her türlü değişikliğe yol açabilir – normal ürünleriniz artık uygun olmayabilir. Cildinizin kurutucu hale geldiğini, esnekliğini kaybettiğini ve ayrıca çatlak izlerinin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, birçok kadın hassas cildini tahriş edebilecek malzemeler yerine, doğal ve organik yağlar içeren ürünleri kullanmayı tercih eder.

Doğal cilt bakım ürünlerini seçmem için başka nedenler var mı?

 • Doğal ürünler çevre için genellikle daha iyidir ve biyolojik olarak parçalanabilir.  Bunun nedeni doğadan gelen ürünlerden yapıldığı için.
 • Bazı sentetik içerikler, normal hormonal fonksiyonlara zarar veren insan vücudundaki hormonları taklit eden veya bunlarla etkileşime giren kimyasal maddeler olan endokrin bozucuları içerebilir.
 • Sentetik cilt bakım ürünlerinin uzun vadeli olumsuz etkilerin çoğu hala bilinmiyor. Bu ürünleri kullanıp bebeğinizi riske atmayı göze alamayız.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Benimde 3.5 aylık oglum var yüzünde sürekli kızarıklık oluyor alerji olabilirmi acaba doktora gittigimizde inek sütüne karşı alerji söyledi ama henüz geçmedi bunlar için bir tavsiyede bulunabilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu