BebekBeslenmeYemek

Bebeklerin bayılacağı demir zengini gıdalar

Bebeklerin bayılacağı demir zengini gıdalar

Sütü bırakma dönemi, bebeğiniz için hayatının ilk yılında geçirdiği en önemli dönüm noktalarından biridir. İlk altı ay boyunca, anne sütü veya bebek maması, büyüyen bebeğinizin gelişmesi için oldukça gerekli olduğunu biliyorsunuz.

Ama bebeğinizi katı gıdayla tanıştırmaya başladığınızda ne olur?  İhtiyacı olan tüm besinleri alabiliyor mu? Yeterince demir alıyor mu?

Demir, vücudumuzda oksijen taşımak, enerji üretmek ve antioksidan oluşturmak gibi hayati önem taşıyan önemli rollerden sorumludur.  Bu nedenle gelişmekte olan bebeklerin beslenmelerinde yeterli miktarda demir almaları gereklidir.

Bu konuya girmeden önce, burada hatırlanması gereken birkaç şey var:

  • Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi, bir bebeğin sadece ilk altı ay için emzirilmesi gerektiğini belirtir.  (Emzirme mümkün değilse, o zaman biberon ile anne sütü veya bebek maması önerilir). Süt, ilk altı ay boyunca bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereken ideal ve tek besindir.
  • Bebeğinizi altı aylık olduktan sonra ek gıdaya başlayabilirsiniz; ancak, ilk yıl için, bebeğinizin alacağı besinin çoğu hala süt yoluyla karşılanacaktır.
  • Araştırmalar, sağlıklı  bebeklerin genellikle vücutlarında en az ilk altı ay yetecek kadar demir depoladığını göstermektedir.
  • Demir ve C vitamini el eledir, çünkü C vitamini demirin emilimine yardımcı olur.
demir zengini gıdalar
demir zengini gıdalar

Bebeğiniz için harika demir zengini gıdalar

Doğal olarak zengin, hem besleyici hem de lezzetli olan, bebeğinize verebileceğiniz pek çok yiyecek var. Demir takviyeli gıdalar yerine bunları bebeğinize verebilirsiniz.

Büyüyen bebeğiniz için kapsamlı bir  demir zengini gıdalar  listesi sunuyoruz.

Anne sütü.

Yukarıda belirtildiği gibi, anne sütü (veya bebek formülü) bebeğiniz için en iyi demir zengini gıdalar arasındadır, özellikle ilk altı ay için

Et ve kümes hayvanları.

Tavuk, hindi ve sığır eti demir zengini gıdalar arasındadır.  Öğütülmüş ve püreler halinde karıştırılabilir.

Fasulye, mercimek ve bezelye gibi bakliyatlar

Kuru fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek ve bezelye gibi bakliyatlar, demir ve protein bakımından zengin ve lif bakımından yüksek olduğu için bebeğiniz için son derece iyidir. Ayrıca bir dizi mineral ve vitamin içerirler ve kolay bir ilk besindirler. Sarı mercimek kırmızı veya kahverengi mercimeklerden daha hafiftir ve bebeğinizin gaz nedeniyle rahatsız olmasına neden olmaz.

Kuru fasulye lezzetlidir ve genellikle bir yürümeye başlayan çocukların en sevdiği yemek haline gelir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler.

Brokoli listenin başında. Brokolinin maksimum demir içeriğini ortaya çıkarmak için domates ile karıştırın. Ispanak başka bir demir yüklü sebzedir, ve vücut oldukça kolay demir içeriğini emer.

 

Yağlı balık.

Sardalya, ton balığı, uskumru ve somon gibi yağlı balıklar da demir zengini gıdalar arasındadır. Bununla birlikte, yağlı balıklar zamanla birikebilecek az miktarda toksin içerdiğinden, haftada iki porsiyondan fazla yağlı balık tavsiye edilmez.

Yumurta.

Yumurta bir bebeğin günlük demir ihtiyacını karşılamak için en kolay gıdalardandır. Bazı bebeklerin alerjik reaksiyon gösterebileceği için bebeğinize yumurta verirken dikkatli olun. Sarısı sert ve iyi pişmiş böylece sert haşlanmış yumurta ile başlayın. Bebeğiniz biraz daha büyük olduğunda, çırpılmış yumurta ve hatta besleyici bir sebzeli omlet sunabilirsiniz!

Demir ilaveli mısır gevreği.

Bebeğinize tahıl sunarken, ekstra fayda sağlaması açısından demir bakımından güçlendirilmiş olduğundan emin olun. Sütün içine koyun ya da atıştırmalık olarak verin.

Yulaf ezmesi.

Bebekler ve küçük çocuklar için mükemmel bir kahvaltı olacaktır. Ezilmiş fındık serpin ve üzerine meyve ekleyin.

Kurutulmuş meyveler.

Kuru kayısı, incir, kuru üzüm ve kuru erik bebeğiniz için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Onları dokuz ila on iki ay arasında tanıtabilirsiniz.  Ancak, sert olması, boğulma tehlikesi oluşturabilir, bu yüzden ısırabileceği büyüklüğünde parçalar halinde doğrayın ve o yemek yerken her zaman bebeğinizin yanında olun

Fındık.

Fındık da demir zengini gıdalar arasındadır. Yulaf lapası veya tahıl veya süt içine çekilmiş, ya da küçük parçalar halinde koyabilirsiniz. Boğulmaya yol açabileceğinden bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuğunuza bütün fındık vermeyin.

Tatlı patates.

İnce dilimler halinde kesilmiş  biraz zeytinyağı ile fırınlanmış tatlı patates bebeğiniz açısından demir zengini gıdalar arasındadır.

Tofu.

Demir ve protein açısından zengin bir kaynaktır.

Mantar

Mantar da demir zengini gıdalar arasındadır. Pirinç yemekleri, güveçler, omletler ve hatta haşlanmış sebzelere eklenmesi kolaydır.

Pancar

Çoğu bebek, tatlı tadı, yumuşak dokusu ve parlak rengi nedeniyle pancarı sever. Bebeğinize vermek için harika bir yemektir. Demir zengini gıdalar arasındadır.  Pancar çorbası olarak verebilirsiniz.

Kinoa

Buna sebepsiz yere süper yiyecek denmiyor. Oldukça besleyici kinoayı bebeğininin yemeklerinde kullanabilirsiniz. Kinoa demir zengini gıdalar arasında ilk sıralardadır.

Hangi bebeklerde anemi (demir eksikliği) riski vardır?

  • Prematüre bebekler genellikle anemiktir, çünkü bebekler gebeliğin üçüncü trimesterinde demir kaynaklarının çoğunu annelerinden alırlar.
  • Düşük doğum ağırlığına sahip bebekler (3000 gramdan az ) doğumda demir depolarını azaltmış olabilir
  • Anne de diyabet varsa veya gebelik sırasında Gestasyonel Diyabet varsa
  • Anne anemik veya gebelik sırasında düşük demir düzeyleri varsa.

Sonuç olarak, demirin faydaları çok fazla olsa da, çok fazla demirin aslında zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, bebeğinize demir takviyesi yapmaktan veya sağlıklı demir zengini gıdalar tüketiyorsa, demir takviyesi vermekten kaçının.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu