Bebek

Bebekle uçak yolculuğu için tavsiyeler

Bebekle uçak yolculuğu için tavsiyeler

Seyahat ederken en büyük endişenizin uçakta uyuyup uyumayacağınız ve hangi filmleri izleyeceğiniz gibi basit dertlerinizin olduğu günlere özlem mi duyuyorsunuz? Bebekle uçak yolculuğu yapmayı daha kolaylaştıracak tavsiyeleri bu yazımıda bulacaksınız.

Yeni anneler olarak, uçak yolculuğuyla ilgili bir çok endişelerimiz var. Bebekle beraber uçuş fikri bile panik moduna sokmak için yeterlidir. Eşyalar, diğer yolcular ve bebeğin düzeninin bozulması, seyahatinize hazırlanırken karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardan yalnızca birkaçıdır.

Bir bebekle uçmak hayal ettiğiniz gibi bir kabus değil.

Düşünerek planlama ve yapılan hazırlıklar, bebeğinizle daha sıkıntısız bir uçuş sağlayacaktır.

Nasıl önceden mükemmel planlama yapılır?

Mümkün oldukça sabah uçuşutercih edin

Muhtemelen akşam yaklaştığında bebeğinizin daha da huzursuzlandığını fark etmişsinizdir.  Sabah uçuşu seçerek sıkıntılar için daha az risk altında olacaksınız ve aynı zamanda bebeği indikten sonra yatma saatini geçirmemiş olursunuz.

Bilet satın alma açısından, iki yaşın altındaki çocuğunuz için biniş kartı almak zorunda değilsiniz ve kısa iç hat uçuşlarında çoğu ebeveyn kucağında bebekle uçmayı tercih ediyor.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), ebeveynleri uçuş sırasında araba koltuklarında güvenceye alıp uçumaya teşvik ediyor, bu da bebek için bir bilet satın almayı gerektiriyor. Bazı havayolları bebeklere indirimli bilet sunuyor. Bun hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oturma ipuçları

Havaalanına varmadan önce kendi koltuğunuzu seçme imkanınız varsa, bunu değerlendirin

 • Rahat bir şekilde emzirmek veya içecek sepetinin çarpmasından endişe duymadan dirseklerinizi germek istiyorsanız, pencere tarafı tam size göre.
 • Bez değiştirmek veya bebeği yatıştırmak için koltuğunuzdan kolayca girip çıkabilmek istiyorsanız, koridorun kısmı uygun olacaktır.
 • Havayolu firması beşik veya bebek karyolası seçeneği sunuyorsa (genellikle uzun uluslararası uçuşlarda  geçerlidir), önceden arama yapıp rezervasyon yaptırınız. Bebeğiniz içinde uyumasa bile, onu kısa süre bırakmak için bir yere sahip olmak güzel olacaktır.

Bebeklerle uçmaya gelince, tüm havayollarının farklı politikaları olabiliyor. Havayolu firmasının web sitesini inceleyebilirsiniz veya bir müşteri hizmetleri temsilcisinden destek alabilirsiniz.

Stressiz bir uçuş için çanta hazırlama stratejileri.

Çanta hazırlarken, muhtemelen bebeğinizin düzenli olarak kullandığı tüm eşyaları almak isteyeceksiniz. Olsa iyi olurdu ve mutlaka olmalı seçeneklerini iyi değerlendirin.

Gittiğiniz yerde çamaşır yıkayabiliyorsanız, yalnızca 2-3 gün boyunca ihtiyacınız olanları yanınıza alın. Yalnızca seyahat ettiğiniz gün ve ertesi gün için gerekli olan mendilleri ve çocuk bezlerini çantaya koyabilirsiniz.

Aşağıdakileri aldığınızdan emin olun:

 • Bebek bezi (ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla).
 • Mendil.
 • El dezenfektanı.
 • Seyahat boyu bebek bezi kremi
 • Bebek için farklı kıyafetler
 • Kendin için yedek kıyafetler.
 • Bolca Önlük (Çoğu durumda bebeğinizin üstünü değiştirmek yerine önlüğü değiştirebilirsiniz.).
 • Birkaç küçük oyuncak veya kitap, özellikle bebeğiniz 3 ay veya daha büyükse.
 • Emzik
 • Bebeğin üşüme ihtimaline karşı hafif bir battaniye.
 • Plastik poşet ( kirli eşyalar ve çöpler için)

Havaalanına vardığınızda

Bebeği uçuş boyunca kucakta tutmayı planlıyorsanız, check-in sırasında “kucağında bir bebeğiniz” olduğunu söyleyin. Uçuş uygunluğuna göre size boş bir koltuk bile sağlayabilirler.

 • Bebek arabası ile seyahat ediyorsanız, çoğu havayolu şirketi bu eşyaları kontrol ederek kapıya kadar ilerlemenizi kolaylaştırır.
 • Sadece iki elin var ve onların mümkün olduğunca özgür olmasını isteyeceksin. Bebek arabanızı katlayıp bebeğinizi eller serbest taşıyabilmeniz için kanguru kullanabilirsiniz. Zaten yoksa, bir sırt çantası bebek bezi çantası (ya da normal bir sırt çantası bebek bezi çantası olarak  düşünebilirsiniz. Bu ellerinizi serbest bırakmak konusunda harikalar yaratacaktır.
 • Bebeğinizin bezini  uçağa binmeye mümkün olduğunca en yakın zamanda değiştirin. Küçük uçak tuvaletinde türbülans sırasında yerden 30.000 feet yükseklikte bir bebeğin altını değiştirmek söz konusu olduğunda işler biraz daha zorlaşabilir.

Bildiğiniz gibi, bebekler aynı şeye çok uzun süre bakarken sıkılıyor ve telaşlanıyor. Bebeğiniz uçakta ne kadar kısa kalırsa o kadar iyidir. Eğer biri ile seyahat ediyorsanız, eşyalardan önce bebeği alıp uçaktan hemen çıkabilirsiniz.

Bebekle uçak yolculuğu
Bebekle uçak yolculuğu

Ve uçak uçuyor.

Bazı havayolları kalkış sırasında bebeği taşıyıcıda tutmanıza izin vermeyebilir.

Bebeğinizi beslemek için uçuş sırasında en iyi zamanın ne zaman olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğin kalkış ve iniş sırasında emmeye devam etmesi, bebeğin kulaklarının tıkanmasını önlemeye yardımcı olacaksa kesinlikle idealdir.

Bebeğinizi uçuş boyunca sessiz tutmak için beslemek isteyebilirsiniz. Bebek beslenme havasında değilse, ona emzirmek için bir emzik veya temiz parmağınızı verebilirsiniz.

Emniyet kemeri işareti kapalıysa, bebeği yürüyüşe çıkarmak isteyebilirsiniz. Diğer yolcuların bakışlarına hayran kalacaksın, gülümsemeler ve hareketler bebeği sakinleştirecek. Bebek ayrıca oyuncaklarla oynamaktan ve diğer yolculara bakmaktan mutluluk duyacaktır.

Her şey başarısız olursa…

Bebekle uçak yolculuğu esnasında bebeğiniz yaygara kopardığında, çığlıkların sizin için diğer yolculardan daha zor olduğunu unutmayın.

Sakin kalın ve gülümseyin, bebeğiniz pozitif enerjiyi hisseder. Bu süreçte diğer yolcu ve uçuş personelinin iltifatlarını kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yardım istemekten korkmayın. İnsanlar, çantalarınızı tepedeki kutulardan aşağı indirmek için ya da  bir süre bebeği tutmak için yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklar. Bebekle tek başına uçsan bile, bunları kendin yapmak zorunda değilsin.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu