Ebeveynlik

Bebekle plastiksiz bir yaşam için öneriler

Çevreyi ve sağlığınızı korumak için elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz. Hayatınızda plastik ürünleri tercih etmiyor olabilirsiniz fakat bebekli bir dünyaya adım attığınızda hayatınıza sonsuz sayıda plastik ürünler de girecek. Eski alışkanlığınızdan ödün vermek zorunda değilsiniz.  Ebeveynliğin zaten zor bir iş olduğunu unutmayın, bu yüzden mükemmelliği aramayın. Plastiği mümkün olduğu kadar azaltmak, gerçekten çevre ve sağlığınız için faydalı olacaktır.

Plastikten kaçınmak için işinize yarayabilecek  bazı fikirler:

1. Oyuncaklar

Arkadaşlarınıza ve ailenize, plastik olmayan oyuncakları ve bebek gereçlerini sevdiğinizi bildirin. Etrafınızdaki insanlar size sürekli bir şeyler almak isteyecekler, ne istediğinizi nazikçe bilmelerini sağlayın. Sürdürülebilir oyuncaklar hakkında bilgi verebilirsiniz.

2. Islak Mendiller

Çok yer kaplayan, aynı zamanda pahalı ve bazen bebek cildi üzerinde tahrişe neden olan tek kullanımlık mendilleri almak yerine, yıkanabilir mendiller satın alabilirsiniz. Yüz için yeniden kullanılabilir mendiller (katı gıdaya başlanıldığı zaman özellikle çok kullanışlı olacaktır.) kullanabilirsiniz.

3. Bebek Bezi

Avustralya’da her yıl en az 800 milyon bebek bezi toprağa karışıyor ve 200-500 yıl arasında herhangi bir yerde bozulmadan kalabiliyorlar. Bebek bezi tercihinizi yaparken doğada çözülebildiğinden emin olmalısınız. Hem sağlık hem de çevre açısından alacağınız bezin içeriğine dikkatlice bakabilirsiniz. Hatta tekrar kullanılabilir bebek bezleri günümüzde popülerleşmeye başlıyor. Bunları inceleyebilirsiniz.

4. Biberon ve Bardaklar

Plastik yerine cam ve çelik ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin gıdasına kimyasal sızma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.
Şu anda bazı sert cam biberonlar ve bol miktarda paslanmaz çelik ağızlık ve daha eski oldukları zaman için içki şişeleri var.  Plastiğe zarar vermemenin bonusu, içeceğine kimyasal sızma riski olmamasıdır.

5. Emzirme ve hijyenik pedler

Bu kısım sizin için. Aklınıza gelebilecek her türlü pedi yeniden kullanılabilir malzemede bulunabilirsiniz.  Bez pedler daha güvenlidir, kimyasal madde içermez ve yıkaması kolaydır.

6. Çantalar

Tek kullanımlık plastik poşetleri kirli bebek bezleri için dışarıdayken kullanmamaya özen gösterin.  Kirli  bebek bezlerini, mendilleri ve kıyafetleri eve gelene kadar tutmak için kendinize bir miktar yıkanabilir bez çanta alın. Alışveriş için dışarı çıktığınızda kumaş alışveriş torbaları unutmayın!

7. Kaplar

Bebeğiniz katı gıdaya başladığında, dışarıdayken yiyeceklerini yanınızda taşımak için cam (tüm kavanozlarınızı saklayın!) veya paslanmaz çelik kaplar kullanabilirsiniz. Yeniden kullanılabilir kahve fincanınızı da paketlemeyi unutmayın.

8. Diğer Oyuncaklar

Bebeğinize peluş vermeye karar verirseniz. Piyasada güzel doğal kauçuk seçenekleri oldukça fazla.

9. Sofra Takımı

İster inanın ister inanmayın, bebeklerin plastik tabaklara, kaselere, çatal bıçak takımlarına ve bardaklara ihtiyaçları yoktur.  Evdekileri kullanabilirler, bu sayede paranızı çöpe atmamış olacaksınız ve çevreyi korumaya katkınız olacak. Seramik, bambu, paslanmaz çelik ve cam kullanabilirsiniz..

10. Bakım Ürünleri

Bebeğiniz için bebek yağı veya herhangi bir bakım ürünü kullanıyorsanız, çevre dostu ambalajda gelenleri tercih edin. Ayrıca, evinizde olan ve bebeğinizin hassas cildinde kullanılabilecek kadar güvenli olan ürünler konusunda araştırma yapabilirsiniz.

Şimdi yapabileceğiniz küçük değişiklikler ne olursa olsun büyük bir etki yaratacaktır. Bazı plastiklerin hayatınıza dahil olması kaçınılmazdır.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu