BebekUyku

Bebeğinizin uykusunu bütünüyle düzene nasıl sokarsınız?

Bebeğinizin uykusunu bütünüyle düzene nasıl sokarsınız?

Bebeklerin bir çok nedenden dolayı gece boyunca uyanmaları gelişimsel olarak normal kabul edilmektedir. Aç olması, ortamın sıcak ya da soğuk olması, yalnız olması, bezinin değişmesinin gerekmesi, diş çıkarma döneminde olması, hasta olması, huzursuz olması, büyüme atağı döneminde olması bebeğiniz için düzenli uykuyu bölen nedenlerdendir. Hiç biri olmasa bile, sadece sizi görmemesi bile uyanmasına neden olabilir.

Tüm bunlara rağmen  bebeğiniz için daha iyi uykuyu desteklemenin birkaç sezgisel ve yumuşak yolu vardır. Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

1. Bebeğinizin kişisel uyku gereksinimine saygı gösterin

 • Bebeğiniz benzersiz bir bireydir, bu yüzden onları diğer bebeklerle karşılaştırmayın veya ebeveynlik kitaplarındaki uyku programlarını mucize gibi görmeyin. Her bebeğin farklı uyku şekli vardır, bunlar büyüdükçe ve zamana bağlı olarak sürekli değişir.
 • Bebeğinizin size uykuyla ilgili yol göstermesine izin verin.  Yorgun olduğundaki işaretleri izleyin ve hemen harekete geçin. Bir bebek kolayca aşırı uyarılabilir ve tersine çevrilebilir, bu da sakinleşmesini zorlaştırabilir (büyük olasılıkla bunu daha önce keşfetmişsinizdir) ve daha fazla gece uyanmasına neden olabilir.

2. Bebeğinizin karnının rahat olduğundan emin olun

 • Bebeğiniz katı gıdaya başladıysa, yediği yiyeceklerle,  sık gece uyanmaları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını kontrol edin.  Bazı yiyecekler aşırı gaza veya kabızlığa neden olabilir. Bazı yiyeceklerin rahatsızlığa neden olduğundan şüpheleniyorsanız, iki hafta boyunca bir yiyecek günlüğü tutun veya daha fazla öneri için doktorunuzdan bilgi alın.
 • Altı aydan büyük bebekler ve katı gıdayle beslenen bebekler için, triptofan içeren proteinli yiyecekler vermek faydalı olabilir. Triptofan süt ürünleri, yumurta, kümes hayvanları, nohut ve balık gibi gıdalarda bulunur.  Daha sonra uyku ve uyanıklık döngülerini kontrol eden hormon olan melatonin üreten serotoninin  yapılması gerekir.
 • Emziren anneler için gün içinde kafein gibi bebeğinizin uykusunu etkileyebilecek bir gıda olup olmadığını kontrol edin.

3. O küçük vücudunu hareket ettirin

 • Her yaştan bebek her gün fiziksel aktiviteye ve oyun zamanına ihtiyaç duyar. Bu mat üzerinde oyun , banyo  ya da bağımsız oyun saati olabilir. Sadece onları yormayacak, aynı zamanda sağlıklı gelişimlerini destekleyecektir. Aynı zamanda onlara yuvarlanma, kavrama, oturma ve tarama gibi yeni becerilerde ustalaşma şansı verir
 • Her gün açık havaya çıkmaya çalışın. Güneş ışığı ve temiz hava,  melatonin üretimini artırır.

4. Bebeğinize gün içerisinde bol bol sevgi gösterin

 • Sevildiğini hisseden bir bebek daha sakin olur ve daha iyi uyur Gün içinde sizinle kaliteli zaman geçirmezlerse, gece boyunca bunu talep edebilirler.   Fiziksel temasa ihtiyaç duyarlar, bu yüzden  özel bağlanma anlarınızın büyük bir parçası olmalıdır.

5. Uygun bir uyku ortamı yaratın

 • Olumlu bir uyku ortamına sahip olmak gerçekten sağlıklı uyku alışkanlıklarını teşvik etmenin temelidir ve bebeğinizin rahat  ve güvenli hissetmesine yardımcı olacak koşulları sağlamak, hem gündüz şekerlemesi için  hem de yatmadan uyku üzerinde olumlu bir etki sağlayacak ve uykuya daha yatkın olmalarına yardımcı olacaklardır.

6. Uyku öncesi sakinleştirici bir rutin geliştirin

 • Yatma rutini çok önemlidir Bebeğinizin uykusunu düzenlemeye yardımcı olur. Bebeğinize uyku zamanı geldiğini bildirmek için tüm ipuçlarını verir. Çoğunlukla tutarlı bir ritüele bağlı kalırsanız, bebeğiniz her gece  için neler beklendiğini öğrenir.
 • Yatma rutini her aile için farklıdır. Bebeğiniz için rahatlatıcı bir banyo, ardından emzirme, yatmadan önce bir hikaye ile başlayabilirsiniz.

 

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu