Bebek BakımıBebekEmzirme

Bebeğimin ne kadar anne sütü ihtiyacı var? (0-1 Yaş arası kılavuz)

Bebeğimin ne kadar anne sütü ihtiyacı var?

Ne yazık ki, bebekler doğduklarında bir kullanım kılavuzu ile gelmiyor.  Pek çok yeni anne-baba, bebeklerinin ne kadar anne sütü ihtiyacı olacağı konusunda merak içerisindedir.  Bir yenidoğan bebeğin midesi, doğumdan sonra bir vişne büyüklüğünden büyük değildir. Bu, bebeğinizin çok miktarda süte ihtiyaç duymayacağını gösteriyor gibi görünebilir  ancak, mideleri çabuk boşalır ve sık beslenmeleri gerekir. Ayrıca, bir bebeğin midesi hızla büyür ve süt alımı, mide büyüklüğü ve aktivite seviyesi ile birlikte artacaktır. İlk gün mideleri sadece 5,5 gram süt alabilir, ancak ilk ayın sonunda bu 140 gramın üzerinde çıkabilir.

Bunların hepsi biraz kafa karıştırıcı görünebilir, ama bu yazımızla size biraz daha yardımcı olmaya çalışacağız! Bebeğinizin ilk yılda ne kadar süt ihtiyacı olacak?

Bebeğimin ne kadar anne sütü ihtiyacı var? ( 1 Yaşına kadar)

anne sütü ihtiyacı
anne sütü ihtiyacı

Yeni doğan bir bebeğin ne kadar anne sütü ihtiyacı vardır?

Doğumda, bebeğinizin midesi kiraz boyutundadır ve sadece 2-5 gram süt alabilir. Bununla birlikte mideleri, sütü hızlı bir şekilde işler ve sindirir ve bebeğinizin neredeyse sürekli beslenmesini gerektirir.

Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa, sütle beraber kolostrum adında bir madde üretirsiniz. Bebeğinizin midesi tek seferde bir çay kaşığı kolostrumu alabilir. Bu da bol bol emzirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Üç güne kadar, bir bebeğin midesi ceviz büyüklüğüne yani dört katına çıkar.  Artık 22-28 gram süt alabilirler.  Bu süreçte doktorunuz, düzgün şekilde kilo aldığından emin olmak için onları yakından izliyor olacak. Y eterli büyümeyi sürdürmek için, yenidoğan bebeğinizin on ila yirmi emzirmede  günde yaklaşık 400 gram ila 600 gram süt alması gerekir.

Bunları aklınızdan çıkarmayın

süt ihtiyacı

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içerisinde bebeğin beslenmesi bebeğin memeyi kavrayıp emmeyi öğrenmesine bağlıdır.  Bazı bebekler doğru emmeyi öğrenemediği için aç kalabilirler.

Bu nedenle, bebeğiniz biraz kilo verebilir. Belli miktara kadar  kilo kaybı normal kabul edilir ve çocuk doktorunuz muhtemelen kilo alımını takip edecektir. Üçüncü günden sonra sütünüzle gelen kolostrum kilo kaybı ile mücadele edecektir.

Bebeğiniz aç veya tok olduğunda sizi haberdar eder. Açlık ipuçları arasında ağlamak, dudak şapırdatmak, el emmek, kıvrılmak ve kızışmak yer alır.  Tok olduğunda ise  kafasını çevirebilir, ilgisiz hale gelebilir hatta göğsünüzü ya da biberonu itebilir.

İlk ayın sonunda bir bebeğin midesi 70  ila 140 gram süt alabilir. Her iki saatte bir yemek yemeleri gerekebilir. Bu noktada, bebeğiniz muhtemelen bir büyüme sürecine girmiş olacak. Besleme sayısının azalması ve kilo alımı bir süre yavaşlayabilir.

Bebeğimin İki Aylıkken ne kadar anne sütü ihtiyacı var?

İki ayda bebeğiniz her beslenmede yaklaşık 85-100 gram ​​tüketecektir. Bu, günde toplam 800 gram gerekeceği anlamına gelir.

Bu, bebeğinizi günde sekiz kez veya iki veya üç saatte bir beslemeniz veya emzirmeniz  gerektiği anlamına gelir. Bebeğiniz uzun süre uyumaya başladığından, özellikle gece beslenmeleri arasında daha uzun süre bekleyebilirsiniz.

Anne sütü ihtiyacı

Bebeğimin 3-6 aylıkken ne kadar anne sütü ihtiyacı var?

Bu dönemde çoğu bebek, her 2-3 saatte bir yapılan beslenmede 85 -100 gram almaya devam edecektir.  Bu süre 3-4 saate çıkabilir

Bebeklerin çoğunda 7-10 gün, 2-3 hafta, 4-6 hafta, 3 ay, 4 ay ve 6 ayda büyüme eğilimleri görülür. Bu aşamalarda bebeğiniz muhtemelen daha uzun ve / veya daha sık beslenmek isteyecektir.

Bu durumda emziriyorsanız ya da süt pompalıyorsanız vücudunuz bebeğinizin taleplerine göre kendini ayarlayacaktır. Emzirme yolculuğunuzun başlangıcında ve büyüme dönemlerinde bebeğinizin  talepleri üzerine emzirmek önemlidir.

Mama kullanıyorsanız küçük çocuğunuzun her beslenmesinde miktar az çok artabilir. Açlık ipuçlarını takip etmeyi ve  büyüme hamlesiyle ilişkilendirilen aşamalarda, bebeğinizin talebi üzerine beslemeye çalışmayı unutmayın.

Bebeğimin 6-8 aylıkken ne kadar anne sütü ihtiyacı var?

 

Altı ay sonra bebeğiniz bazı katı gıdaları tüketmeye başlayacak, hatta doktor kararına göre  bazı küçük çocuklar dört ay gibi kısa bir sürede katı gıdalara başlayabiliyor. Bu, bebeğinizin her gün ihtiyaç duyduğu bazı besinleri hesaba katar, ancak süt veya mama hala hayati önem taşır.  Bebeklerin çoğu her beslenmede 110-150 gram  süt içebilir.

Emzirme aralıkları uzasa da 900gr civarı anne sütü ihtiyacı vardır.   Bebeğinizin açlık ipuçlarını takip edin ve tok olduğunu hissettiğiniz zaman durun.

Bebeğimin 8 – 12 Aylıkken aylıkken ne kadar anne sütü ihtiyacı var?

 

Daha katı yiyecekler eklemenize rağmen, küçük çocuğunuz hala her beslenmede 180-220 gram isteyecek ve yaklaşık her üç ila beş saatte bir beslenmek isteyecektir.

Bebeğiniz yatmadan önce ek süt alabilir. Bir çok bebek bu sayede rahatlar ve daha rahat uyur.

Bebeğiniz büyüdükçe emzirme seansları daha az sıklıkta ancak daha uzun olacaktır. Günlük toplam süt miktarı, küçük çocuğunuzun büyüme ihtiyacına, emme veya biberon almadaki etkinliğine, soğuk algınlığı veya hastalığına ve  diğer aktivitelere bağlı olarak değişebilir.

Çocuk doktorunuz bu aşamada size yardımcı olabilir. Anne sütü ihtiyacı için bebeğinizin büyümesini ve kilo alımını izler, katı gıdaların ne zaman verileceği konusunda sizi yönlendirir ve emzirme ya da beslenme zorlukları konusunda yardımcı olur.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu