Bebek

Bebeğe kitap okumanın faydaları

Bebeğe kitap okumanın faydaları

Muhtemelen daha önce bebeğinize ne kadar erken olursa olsun bir şeyler okumanın önemli olduğunu duydunuz.  Ama bir bebek gerçekten ne kadarını anlar? Bebeğinize komik hayvan sesleri çıkarırken sizi dinlemek  yerine kitabı emmek istiyorsa. Bebeğe kitap okumanın faydaları konusunda şüpheleriniz olabilir. Burada bebeğiniz için okumanın önemini keşfedeceksiniz, ayrıca kitapları nasıl seçeceğiniz ve ne zaman okuyacağınız hakkında birçok ipucu bulacaksınız.

Bebeğe kitap okumanın faydaları
Bebeğe kitap okumanın faydaları

Neden bebeğine kitap okumalısın?

Bebeğiniz hiçbir şey anlamıyor gibi görünse de ve ondan çok az zevk alıyor gibi görünse de, okumak bebeğinizin gelişimine birçok yönden yardımcı olur.

Bebeğe kitap okumanın faydaları nelerdir?

1. Okumak, bebek için ömür boyu edebiyat sevgisine ilham verir

Bebeğinize erken yaşta okumak, ona kitaplara değer vermeyi öğretir ve ömür boyu sürecek derin bir okuma sevgisini besler.  Bebekler okuma zamanında sizinle neşe, eğlence ve yakınlık kurmayı ilişkilendirdiğinde, ileride bir kitap aşığı haline gelebilir.

2. Okumak çocuğunuza dil ve duygular hakkında bilgiler vermektedir

Dilin kökleri, konuşmadan çok önce bir bebeğin beyninde gelişiyor. Bebeğiniz ne kadar çok kelime duyarsa, o kadar çok öğrenir ve o kadar iyi konuşabilir.

Bebeğiniz okurken farklı duygular ve etkileyici sesler kullandığınızı duyar ve bu onların sosyal ve duygusal gelişimini destekler. Sesleri işaretleme, dokunma ve kopyalama gibi diğer becerileri de destekler.

3. Okumak bebeğinizle ilişkinizi güçlendirir

Bebeğiniz ne söylediğinizi anlamak için çok küçük görünse de, birliktelik, bağlanma durumlarından hoşlanır ve sesinizi beğenerek ilgi gösterir.  Bebeğiniz kitap okuma rutinini öğrenecek ve özellikle uyku ritüelinin bir parçası haline getirip heyecan, gülümseme veya sakinlik hissleri ile tepki verecek.

Bebekler için kitap seçimi nasıl olmalı?

Doğum – 6 ay:

 • Bebeğiniz bir kitaptaki resmin ne anlama geldiğini bilmese de, bunlara odaklanmaya başlayacaktır. Parlak renklere, yüzlere ve farklı desenlere ilgi göstermeye başlayabilirler.
 • Küçük çocuğunuz, kitapları kapmak, ağzına götürmek, çiğnemek isteyebilir.  Bunların hepsi normal, bu nedenle tahta, bez veya vinil kitap seçmek harika bir fikir olacaktır.
 • Renkli, tekrarlayan veya kafiyeli kitapları seçin.

6 – 12 ay:

 • 9 ay içinde bebeğiniz belirli kitaplar, sayfalar veya resimler için bir tercihte bulunabilir.
 • 12 ay içinde bebeğiniz sayfaları kendileri çevirmeye başlayabilir, yaptığınız sesleri tekrar edebilir ve resimleri okşamaya veya işaret etmeye başlayabilir.
 • Farklı dokulara, aynalara veya renkli kapaklara sahip kitapları seçin.  Hatta onlara tanıdığı ve sevdiği insanların fotoğraf albümlerini bile gösterebilirsiniz.

Bkz.Uyumadan Önce Okunacak 10 Kısa Hikaye

Bebeklere okumanın en iyi yolu nedir?

Bebeğinizle hikaye paylaşmak her zaman okumak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, kitaplara birlikte bakabilir ve sayfalarda ne olduğu hakkında sohbet edebilir veya sadece farklı resimleri gösterebilirsiniz. Bebeğiniz sizi izleyerek kitapları nasıl doğru şekilde tutacağını ve sayfaları nazikçe nasıl çevireceğini öğrenecektir.

Bazen kendi hikayelerinizi uydurmayı, şarkılar söylemek veya başka bir dilde kitap okumayı tercih edebilirsiniz. Tüm bu deneyimler bebeğinizin gelişimini artıracaktır.

Bebeğinize ne zaman ve ne sıklıkta okumalısınız?

İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerde günlük rutininizin bir parçası olarak okumayı gerçekleştirebilirsiniz. Uyku zamanında okumak, size ve bebeğinize bir şans vererek, çocukluğu boyunca sürecek sakinleştirici bir rutin oluşturacak en iyi zamanlardan biridir.

Fakat, okumanın uyku süreleri ile sınırlı olması gerekmez.  Kitapları bebek bezi çantasına koyun ve her yere götürün. Doktorunuzu beklerken veya süpermarket kuyruğunda sıkışıp kaldığınız zaman işe yarayabilir. Parkta, trende, bebek arabasında… her zaman okumak için zaman yaratabilirsiniz.

Diğer okuma ipuçları nelerdir?

 • Okumaktan korkmayın aynı kitaplar tekrar tekrar okuyun • bebekler tekrarı sever
 • En azından günde bir kitap okumayaa çalışın
 • Rahat bir okuma sandalyesine sahip olmak okuma rutini için etkilidir.
 • İfade kullanarak okuma, farklı sesler kullanma veya sesinizi daha düşük veya daha yüksek yapma konusunda çekinmeyin.
 • Metni tam olarak takip etmeniz gerektiğini hissetmeyin. Resimlerde her zaman doğaçlama yapabilir, soru sorabilir veya farklı karakterleri, renkleri ve şekilleri işaret edebilirsiniz
 • Okurken ciddi olmak zorunda değilsin.. Biraz eğlenin, kucağınızda bebeğinizi hafifçe zıplatın veya komik hayvan sesleri çıkartın
 • Dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın, televizyon veya müzik gibi, ve bebeğinizin size ve hikaye odaklanabilmesi için sessiz bir ortan yaratın

Bebeğe kitap okumanın faydaları burada yazılanlarla da sınırlı değil. Kitap okumanın, daha sayamadığımız bir çok faydası bulunmaktadır.

Çocuklu Aile

Çocuklu aileye dair her şey...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bebekler her nekadar küçük bedenlere sahip olsada aslında bu dönemin bebekleri çok zeki oluyorlar ciddi ve onlara değer vererek davranmalı kitap okumada bu etkenlerden birisi sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu